UWAGA!

Dzień bez Samochodu

 Elbląg, Dzień bez Samochodu
fot. AD

Wybierz wygodną alternatywę! Nie warto zamykać się w samochodzie! – to hasła tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. 17 września do zamiany auta na rower bądź tramwaj zachęcają elblążan urzędnicy i harcerze.

Już po raz jedenasty Elbląg włącza się w akcję Europejski Dzień bez Samochodu.
       - Dzień ten przypada co prawda na 22 września, ale nauczeni doświadczeniem lat ubiegłych wiemy, że środek tygodnia nie jest najlepszym czasem na takie świętowanie – mówi Anna Kulik, Departamentu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu. – Proponujemy więc sobotę, 17 września. Zachęcamy elblążan, by tego dnia przesiedli się z samochodów do tramwajów i autobusów komunikacji miejskiej. Dowód rejestracyjny upoważnia do bezpłatnego przejazdu kierowcę oraz jego rodzinę.
       Warto również wsiąść na rower – to przyjemny i ekologiczny środek transportu.
       - Rowerzystów zachęcamy do wspólnego przejazdu ulicami miasta – mówi Marek Kamm, oficer rowerowy. – Kolumna będzie formowała się o godz. 11 przed Bramą Targową. By przejazd był widoczny, rowery pojawiają się na ulicach starówki, a następnie ul. Rycerską, Robotniczą i Teatralną rowerzyści będą przemieszczać się na Pl. Kazimierza Jagiellończyka, gdzie odbywać się będzie Zielony Festyn Ekoludka.
       Od 8 do 17 września na adres biuro@elblag.zhp.pl oraz osobiście w dniu festynu zbierane będą propozycje elblążan dotyczące udogodnień dla amatorów jednośladów. To konkurs pn. "Marzenia rowerzysty" na pomysły odnośnie konkretnych odcinków, na których brakuje drogi dla rowerów, można także zgłaszać niebezpieczne miejsca na trasach rowerowych itd. Zebrane pomysły zostaną przekazane do odpowiednich organów w naszym mieście.
       - Zachęcamy również do wzięcia udziału w XV edycji Elbląskiego Alleycata – dodaje oficer rowerowy. – To możliwość rowerowej zabawy połączonej ze sprawdzeniem znajomości topografii miasta oraz forma spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
       W wyścigu na orientację mogą wziąć udział osoby pełnoletnie. Każda z nich otrzyma mapkę, a na niej zaznaczone punkty, które trzeba odnaleźć i opisać. Liczy się szybkość i dokładność.
       Chętni do udziału w wyścigu mogą zgłaszać się drogą elektroniczną: marek.kamm@umelblag.pl, tel. 55 239-31-12 lub osobiście w pok. 100 Urzędu Miejskiego. Termin zapisów upływa 15 września.
       Start 17 września o godz. 12 z Pl. Kazimierza Jagiellończyka. Długość trasy Alleycata to ok. 15 km.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Tylko jak będziecie na starówce, to nie jedźcie po Starym Rynku, bo tam nie można :D
 • Ja bym chciał dzień bez Nowaczyka. Ach, zapomniałem, jest na "tacieżyńskim"już 9 miesięcy, może w ciąży?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Akuszerka(2011-09-08)
 • muhahaha! popieram przedmówce :D
 • Pole do popisu dla rowerzystów - fajna impreza !!!!
 • dobra pojadę na gazie, a droga Akuszerko. .. oby Twoje słowa w złoto się obróciły :)
 • czy za parkowanie rowerów takze trzeba wnosic opłatę?
 • HEHE Dobre jateż chcę dzień bez NOWACZYKA !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Łojojoj(2011-09-08)
 • jak jeżdzić autobusami w tym dniu ? Przecież autobus to śmierdziuch gorszy od 10 aut osobowych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Łoligator(2011-09-08)
 • a kiedy przypada "dzień pieszego pasażera "? to taka nowa świeska trdycja. ..
 • www.zkm.elblag.com.pl ZKM w Elblagu nie zna przepisow obowiązujących w Unii Europejskiej: Oto przygoda pewnego Hiszpana ,który odwiedził Elląg (więcej tu nie przyjedzie ,to pewne): tutaj : ,a więc gdy pewien Hiszpan posiadał bilet ulgowy w podrużując komunikacją miejską w Elblagu ,w towarzystwie Polki ,nie powinien być ukarany mandatem za brak biletu i uprawnien do ulgi ,bedąc osobą niepelnosprawną . Proszę pouczyć kontrolerów ,że dokumenty dla niepełnosprawnych a także do ulg w komunikacji miejskiej wystawione w krajach Unii Europejskiej OBOWIĄZUJĄ także w Polsce ,jaki i też w Elblągu.Wszystkie dokumenty o niepelnosprawności wydane w calej Unii Europejskiej są ważne .Elbląg MUSI te dokumenty honorowac www.niepelnosprawni.pl WNIOSEK : Dokumenty o niepelnosprawności wydane w Polsce są honorowane we wszystkich krajach czlonkowskich UNII EUROPEJSIEJ ,tak więc i w Polsce ,a także i w Elblagu dokumenty wystawione niepelnosprawnemu obcokrajowcowi w jego ojczystym kraju,MUSZĄ BYC HONOROWANE TAKŻE W POLSCE .Elbląg nie jest wyjątkiem,w Elblągu ten Hiszpan MIAŁ PRAWO jeśli nie do bezpłatnego to ulgowego przejazdu tramwajem lub autobusem.przykładem są Czechy ,w czechach dokumenty do ulg wystawione niepełnosprawnym w Polsce są honorowane w Czechach .Szczegułów proszę szukac tutaj :www.sons.cz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pieszy Pasażer(2011-09-08)
 • ja zgłosiłbym do policji skargę i założył sprawę o dyskryminacje to te ch. .. od razu nauczą się szanować ludzi.
 • Śmierdzący problem Elblaga i Rubna,zobacz : www.tv.elblag.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  TELEWIZOR(2011-09-08)
Reklama