UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kolej nadzalewowa wygrała

 
Elbląg, Kolej Nadzalewowa jeździła przez trzy sezony
Kolej Nadzalewowa jeździła przez trzy sezony (fot. arch. AD)

Reaktywowano ją cztery lata temu, po kilku latach przerwy, dzięki staraniom kilku samorządów. Kursowała przez trzy następne wakacyjne sezony, w tym roku, według tłumaczeń samorządów, zabrakło na to środków. Ale mieszkańcom Elbląga i okolicznych terenów los kolei nadzalewowej nie jest obojętny, czego dowodem mogą być wyniki głosowania w plebiscycie ogłoszonym przez Centrum Zrównoważonego Transportu.

10,2 mld euro- tyle Unia Europejska przeznaczyła na projekty związane z koleją w Polsce. W związku z tym ogólnopolska fundacja Centrum Zrównoważonego Transportu ogłosiła plebiscyt o nazwie Kolej 2022.
       W województwie warmińsko- mazurskim zwyciężył projekt, który zakłada renowację trasy nadzalewowej pomiędzy Elblągiem, Fromborkiem, a Braniewem. Według obliczeń remont tej trasy, czyli wymiana nawierzchni, modernizacja peronów czy systemów sterowania, ale w minimalnym zakresie, czy wymiana oświetlenia, według obliczeń wyniósłby 40 mln zł. W internetowym głosowaniu projekt zdobył 2702 głosy na 3874 oddanych.
       Jak można przeczytać na stronie projektu "udało się to dzięki dużej mobilizacji Elbląga. Do głosowania wzywały media lokalne, profile facebookowe, organizacje, w tym nawet PTTK. Widać, że ta linia kolejowa jest społeczeństwu potrzebna".
       - To głosowanie ma pokazać władzom, co jest ważne w regionie, również z punktu widzenia mieszkańców. Projekt, który wygra zostanie przedstawiony marszałkowi województwa – mówił Kamil Zimnicki z elbląskiego oddziału PTTK. - Mamy teraz nowego prezydenta i nowe władze, liczymy na to, że sprawa powróci. Mamy nadzieję, że władza będzie otwarta na rozmowy.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • Dwa szczególne zwycięstwa jednego dnia. Doskonale
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  3
  hehehe(2014-12-01)
 • Dlaczego nie wolno głosować (popierać lub negować ) wypowiedzi na rózne tematy poruszane na portelu? Co to znaczy : możesz głosować za 48,38 godzin ?????
 • Bardzo się cieszę. Ktoś, komu zależało na likwidacji tej widokowej trasy, to kompletny dureń.
 • Najchętniej zlikwidowaną Kolej Nadzalewową widzieli by miłośnicy dwóch pedałów, nasypy przerobiono by na ścieżki rowerowe.
 • te w starym stylu bez szyb miały swój urok i mogłyby dalej jeżdzić przecież latem jest ciepło. Do tego ze zdjęcia bym nie wsiadł
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  5
  Tomasz_marchewa(2014-12-01)
 • ja mam możesz głosować za 46 godzin (gdy próbuję plusować lub minusowac komentarz), o co w tym chodzi??
 • a ja z chęcią popracuje na całej długości trasy aby nie było takich zarośli i pasy odmaluje tylko dajcie sprzęt i jakieś 6pln na godzinę. pracuję 24 na dobę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  1
  kukułka(2014-12-01)
 • Do ewk49.Nie pogrążaj się. Funkcjonalność stara jak świat. A ty zamiast opuścić w swojej przeglądarce tryb niejawny/incognito/poufny wietrzysz teorie spiskowe. ..
 • CENZURA, moi drodzy, CENZURA. Witamy w PRL -BIS. Komuniści wrócili.
 • No to teraz trzeba trzymać krótko za m. .. dę towarzysza Wróbla, bo znając tego ludzia, zablokuje projekt i kasę przekaże do Olsztyna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  9
  NIE-dlatowarzysza!(2014-12-01)
 • Jeśli już kolej nadzalewowa, to w formie takiego tramwaju, bez przesadnej gigantomanii. Wystarczą zadaszone przystanki kolejowe, a na peronach wystarczy zadbać o czystość i estetykę, oraz koniecznie odpowiednio duże parkingi, dla tych co będą przywozić swoich krewnych na przystanek, oraz przystanek dla lokalnych autobusów. Nie potrzeba zbyt wiele budować. Chyba że wokół tych przystanków będą też się gromadzić sklepikarze. Przydałby się taki przystanek kolejowy koło skrzyżowania al. Odrodzenia i ul. Mazurskiej, aby mieszkańcy dużego osiedla Zawady mogliby bezpośrednio stąd jeździć latem nad Zalew np. do Tolkmicka czy Fromborka. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy nie mają własnego auta lub czasami gdy tym samochodem członek rodziny wziął i pojechał gdzieś, a my mamy chęć pojechać nad Zalew. Z Zawady jechać na dworzec PKP to prawie pół drogi w drugą stronę nad Zalew.
 • Mądrze powiedziane, dobry pomyśł.
Reklama