UWAGA!

Niemcy i Malezyjczycy przyjadą do Elbląga

 Elbląg, Elbląska młodzież do Światowych Dni Młodzieży przygotowuje się już od grudnia ub.r. - tu podczas rozpoczęcia Roku Miłosierdzia
Elbląska młodzież do Światowych Dni Młodzieży przygotowuje się już od grudnia ub.r. - tu podczas rozpoczęcia Roku Miłosierdzia (fot. arch. MS)

Pielgrzymi z Niemiec i Malezji przyjadą odwiedzić Diecezję Elbląską przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Przygotowano dla nich różne atrakcje, które pozwolą zobaczyć region. - Przy okazji pobytu pielgrzymów chcemy jak najlepiej wypromować nasze miasto – powiedział Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, podczas dzisiejszej (12 kwietnia) konferencji. 

Zwyczajem Światowych Dni Młodzieży jest poznawanie przez młodych pielgrzymów z całego świata kraju, w którym ŚDM się odbywają. Dlatego do diecezji w całej Polsce przyjadą młodzi chrześcijanie z całego świata. Do Elbląga wybiera się duża grupa Niemców i pięciu... Malezyjczyków.
       - Zapisy nie są jeszcze skończone, może się okazać, że jakaś grupa pielgrzymów z innego kraju będzie chciała odwiedzić diecezję elbląską – mówi ks. Wojciech Skibicki, dyrektor diecezjalnego Centrum ŚDM w Elblągu.
       Pielgrzymi przyjadą do diecezji elbląskiej 20 lipca. Będą mieszkali u rodzin w naszym mieście, Malborku, Kwidzynie i Iławie. Chętnych księża znaleźli podczas wizyt „po kolędzie”.
       - Udzielający gościny najbardziej obawiają się trudności komunikacyjnych – ks. Wojciech Skibicki zwrócił uwagę. - W niektórych przypadkach zakwaterujemy dwoje pielgrzymów z zagranicy wraz z Polakiem.
       Młodzi chrześcijanie chcą obejrzeć obóz koncentracyjny Stutthof, zamek w Malborku. Dużą atrakcją dla Malezyjczyków okazał się kanał pomiędzy Elblągiem a Ostródą, którym przepłynął św. Jan Paweł II. Natomiast Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował dla nich zajęcia sportowe.
       - Planujemy rozegranie meczu piłkarskiego reprezentacja Diecezji Elbląskiej z resztą świata - zapowiedział Marek Wnuk, dyrektor MOSiR w Elblągu. Potem odbędą się zawody pływackie w CRW „Dolinka” oraz rajd pieszy po Bażantarni.

  Elbląg, Od lewej: bp Jacek Jezierski, ks. Wojciech Skibicki, Dorota Kadziewicz - współorganizator ŚDM w Elblągu
Od lewej: bp Jacek Jezierski, ks. Wojciech Skibicki, Dorota Kadziewicz - współorganizator ŚDM w Elblągu (fot. Anna Dembińska)

 Następnego dnia odbędzie się „Festiwal Narodów”. Przed katedrą stanie scena muzyczna, na której zaprezentują się grupy muzyczne pielgrzymów zagranicznych oraz schole parafialne Diecezji Elbląskiej. Oprócz tego planowany jest jarmark i festyn, w którym udział wezmą zarówno goście z zagranicy, jak i mieszkańcy Elbląga. W Ratuszu Staromiejskim odbędą się spotkania i konferencje, to tam zostanie zorganizowany także punkt informacyjny.
       Na ŚDM do Krakowa wybiera się 500 pielgrzymów z diecezji.
       - Rozmawiamy z przewoźnikami kolejowymi na temat transportu do Krakowa – ks. Wojciech Skibicki zdradza kulisy organizacji wyjazdu.
       Do 30 czerwca można się jeszcze zapisywać na pielgrzymkę. Możliwy jest udział zarówno w całości pielgrzymki, jak i wyjazd na kilka dni. Strona kościelna dokłada wszelkich starań, aby każdy chętny mógł wziąć udział.
       - Jeżeli kilka osób chciałoby odwiedzić ciocię w Krakowie i uczestniczyć w ŚDM, to też jest taka możliwość – zachęcał dyrektor elbląskiego Centrum ŚDM.
      

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Uważajcie żeby im do głowy nie przyszło zabierać że sobą pasów szahida!
 • Jak to dobrze że są takie dni. Jak to dobrze że jest młodzież która chce coś robić dla siebie i innych. Dużo si ę dzieje w Elblągu dzięki ŚDM. Brawo, pokazujecie młodzi że katolicy też potrafią wyjść na ulicę i być obrazem Jezusa i wiary. Gratuluję pomysłu tańca dla Jezusa i poproszę o wiecej takich akcji :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  4
  katolik2000(2016-04-12)
 • To chrześcijanie mości inteligencie. ..
 • Wszystko za darmo;)
 • Ja chcę odwiedzić wujka w Dubaju
 • Mam nadzieję, że wszystkie te cuda na kiju zostaną sfinansowane przez kościół. Wara od pieniędzy innych podatników.
 • a kogo to interesuje, masz zachciewajkę, to na co czekasz jedź. I nie musisz o tym trąbić na cały Elbląg.
 • Olejnikowa chyba rozkręca znów temat seksu między Paetzem a papieżem Pawłem VI. Już o tym było. I co się zmieniło? Ciemny lud nadal jest ciemnym ludem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  ks.Edzio(2016-04-12)
 • niech pokazą im pienki krasny las jak mozna ładnie spedzic tam czas
 • Niemcy na pewno będą pod wrażeniem że na starą zabytkową kamienną posadzkę. .w katedrze ktoś ułożył kafelki. .a'la Nomi a my się dziwimy Islamistom ze niszczą zabytki. .a tu proszę. .i to za przyzwoleniem konserwatora zabytków. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  BadaBoom(2016-04-12)
 • Czemu młodzi chrześcijanie chcą obejrzeć tylko obóz koncentracyjny Stutthof, zamek w Malborku, a także wyłącznie dla Malezyjczyków, a nie Niemców okazał się do odwiedzenia kanał pomiędzy Elblągiem, a Ostródą, którym przepłynął św. Jan Paweł II ? Można też pokazać miejsce gdzie znajdował się dom modlitwy Żydowskiej to piękne miejsce w sercu naszego miasta, wręcz może być wizytówką obok hotelu Arbiter i do tego nieopodal Katedry, a przygotowuje się dla nich zajęcia sportowe ? Myślę, że modlitwa na błoniach Katedry Św. Mikołaja i msze święte byłyby najbardziej pożądane dla nadania w naszym mieście rangi takiemu wydarzeniu. Wielu moich znajomych nie kryje ogromnej radości jaką nasz Elbląg został wyróżniony przybyciem malezyjskich i niemieckich pielgrzymów.
Reklama