UWAGA!

Parkujmy z głową

 
Elbląg, Parkujmy z głową
(fot. nadesłana)

Trudności ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego nie uprawniają kierujących do parkowania pojazdów w takich miejscach, w których jest to zabronione oraz utrudnia i tamuje ruch pieszych. Oto kilka przykładów z codziennego życia czyli, gdzie i w jaki sposób parkowane są auta.

Straż Miejska bardzo często podejmuje interwencje dotyczące postoju pojazdów na chodniku, w taki sposób, że kierujący nie pozostawia dostatecznie tyle miejsca dla pieszych mogących swobodnie się poruszać. A także w stosunku do kierowców pojazdów, którzy nieuprawnieni parkują na miejscach parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
       - Nie pozbawiajmy miejsc parkingowych osób z niepełnosprawnością, gdyż sami wiemy, że nie chcielibyśmy być pozbawieni miejsca do zaparkowania pojazdu, gdy mamy trudności z poruszaniem się. Tym bardziej, że takich miejsc nie ma dostatecznie dużo – mówi jeden ze strażników.
       Postój pojazdu nieuprawnionego na miejscu dla inwalidy zagrożony jest karą grzywny w wysokości 500 złotych i 5 punktów karnych, według art. 92§1 Kodeksu Wykroczeń.
       Kierowcy dość często szukając miejsca, parkują na całej szerokości chodnika, później tłumacząc, że to tylko na chwilę. Jednakże pieszy powinien mieć cały czas dostęp do wystarczającej ilości miejsca na chodniku, aby mógł swobodnie przejść. Jak wiemy, parkując pojazd na chodniku należy pozostawić co najmniej 1,5 metra dla pieszego. Zaparkowanie pojazdu w sposób utrudniający lub wręcz uniemożliwiający przejście zagrożone jest karą grzywny w wysokości 100 złotych i 1 punkt karny, według art. 97 Kodeksu Wykroczeń.
       - Wyobraźmy sobie sytuację w której kobieta z wózkiem próbuje przejść chodnikiem, gdzie zaparkowane są auta - tłumaczy strażnik. - W takim przypadku będzie zmuszona skierować się na jezdnię, bo innego rozwiązania nie będzie. A to powoduje zagrożenie potrącenia.
      
Karolina Wiercińska, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • sypia sie stowki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  wladek4hehehe(2014-02-12)
 • a jeszcze więcej stówek będzie jak się przejdą wzdłuż Traugutta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  pieszyk(2014-02-12)
 • Brawo, niech żyje nam prezes naszego klubu ' ' SIELANKA ' ' . Za troskę o miejsca parkingowe. Może jakaś nagroda dla prezesa. Bo za bezpieczeństwo już ma.
 • Tak samo wiślicka i inne ulice. Jestem właśnie mamą poruszającą się z wózkiem dziecięcym i często muszę schodzić z chodnika na ulicę bo jakiś niedouczony kierowca zajął całą szerokość chodnika swoim autem. Skandal, moim zdaniem stówka to za mało, nie nauczą się poprawnie parkować.
 • wilczku wilczku wywiąż sie z obietnicy zlikwiduj, zlikwiduj (do niczego sie nie nadaja tylko ludzi okradac a jak dzwonisz ze pies nasral na chodnik, albo pija wino w parku to maja to w dupie ), ,jak obiecałeś. .. inaczej my obiecujemy ze ciebie zlikwidujemy i rozliczymy przy wyborach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  ANTYSM(2014-02-12)
 • a wyobraźcie sobie że już kilka razy szczególnie w lato policja stawiała swojego oznakowanego busa na Dąbka przy budynku gdzie jest sklep " U szwagra" niedaleko shela na całej szerokości chodnika łapiąc na suszarkę. Stali w taki sposób że niemożliwością było przejście chodnikiem a już wcale jak idziesz z wózkiem z dzieckiem. Na zwrócenie uwagi " mądrzy" policjanci stwierdzili że mogę ominąć ich ścieżką rowerową. To ja mam się pchać z dzieckiem pod koła roweru bo oni sobie łapankę robią tarasując chodnik a w razie wypadku z rowerem moja wina bo idę drogą dla rowerów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  2
  Kiki.T(2014-02-12)
 • I kto to mówi. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  NowaPrawica(2014-02-12)
 • Kiki. T bijesz pianę. .. Bus ustawiony był zgodnie z przepisami. A po drugie chłopaki nie stają tam dla relaxu i przyjemnosci. .. Ciekawe co powiesz gdy ten wozek sprzatnie Ci za szybko jadacy po Dąbka samochod? Powiesz wtedy gdzie była Policja z radarem???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  3
  Fajnywózekmaszmama...(2014-02-12)
 • Sielanka Sielanka jestem u Was z czynszem zawsze na plus nigdy nie zalegałem a za szlabanem dostałem żółtą kartkę od Rumuńsko-Alpejskich komandosów! śmieszna informacje od Navy Seals czytaj Dogmat! Twierdzicie że parkingi nie są gumowe, to fakt ale powinniście działać w kwestii zapewnienia miejsc parkingowych. Straży Mieskiej proponuję swój ogromny potencjał (wielkie brzuchy) skierować na ulice Zajchowskiego kolo żłobka gdzie wypacykowane damusie i wypudrowani biznesmeni staja na chodniku i blokują przejście a o trawniku już nie wspomnę. Wygląda jak poligon! Zajmijcie się miastem a nie osiedlami i to będzie dla waszego dobra! Przestana Was obrzucać g. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  KapitanBomba(2014-02-12)
 • nie podniecaj się mamusiu! sam jestem ojcem który porusza się wózkiem z dzieckiem i jakoś żyje w tym podłym świecie!!! żeby tych stówek tobie nie zabrakło!!!
 • Do Pani Karoliny Wiercińskiej Rzecznika Prasowego SM w Elblągu skoro Pani podaje podstawy prawne to niech będą to faktyczne. Kodeks Wykroczeń czyli Ustawa z dnia 20 maja 1971r. /Dz. U z 31 maja 1971r. Nr 12 poz. 114 z późn. zm. / określa wykroczenia ogólnie, natomiast akt wykonawczy w postaci Taryfi kator opracowany na podstawie: Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz. U. z 2012 poz. 488); Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz. U. Nr 208,poz. 2023,z poźn. zm. ), określają wysokość grzywien i ilość punktów karnych za numeratywnie wymienione wykroczenia, także Pani Rzecznik informacje proszę podawać rzetelne i z poszanowaniem prawa bo taki jest Pani obowiązek. Z poważaniem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  xyzczytelnik(2014-02-21)
Reklama