UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Podyskutuj o stanie miasta

 
Elbląg, Podyskutuj o stanie miasta
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

W jakim stanie znajduje się Elbląg? O tym szeroko informuje prezydent miasta w raporcie za 2018 rok. Debata nad jego treścią ma odbyć się na czerwcowej sesji Rady Miejskiej.

Konieczność przygotowania raportu o stanie danej gminy narzuciła na wójtów, burmistrzów i prezydentów nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym. Jest on jedną z podstaw do udzielenia absolutorium, dyskusja nad jego treścią musi się odbyć przed głosowaniem o wotum zaufania.
       Raport to ponad 450-stronicowe opracowanie, przygotowane przez miejskich urzędników, które zawiera informacje o mieście w takich dziedzinach jak: budżet, komunikacja społeczna, edukacja, sport i rekreacja, kultura, bezpieczeństwo publiczne, gospodarka komunalna, ochrona zdrowia i polityka społeczna, transport i komunikacja, gospodarka mieszkaniowa, rozwój przedsiębiorczości czy ochrona środowiska.
       - Jaki był dla Elbląga rok 2018? Uważam, że dobry. Jednym z priorytetów, które przyświecały naszej pracy była dalsza stabilizacja finansów miasta oraz pozyskanie jak największej ilości funduszy zewnętrznych. I z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że to się udało, dzięki czemu możemy spokojnie patrzeć w przyszłość i realizować kolejne przedsięwzięcia. Na koniec 2018 roku zadłużenie miasta wynosiło 304,20 mln zł (47,76% dochodów ogółem). Łącznie w całej poprzedniej kadencji zadłużenie spadło aż o 63 mln zł. Dzięki temu Elbląg w rankingu pisma samorządowego Wspólnota znalazł się na drugim miejscu wśród miast na prawach powiatu, które najszybciej schodzą z zadłużenia – pisze na wstępie raportu Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - To duży sukces zwłaszcza, że na początku poprzedniej kadencji byliśmy na niechlubnym drugim miejscu miast najbardziej zadłużonych w kraju. Niewątpliwie sukcesem są również zdobyte fundusze unijne. Podczas całej kadencji 2014-2018 pozyskaliśmy 242 710.196,72 zł środków zewnętrznych, z czego w 2018 roku – ponad 14,3 mln zł.
       Z raportu możemy się na przykład dowiedzieć, że w 2018 roku o ponad 360 (w porównaniu z 2017 r.) wzrosła liczba osób fizycznych prowadzących w Elblągu działalność gospodarczą, ale też o ponad 340 spadła liczba osób prawnych (np. spółek). W sumie firm w mieście działa prawie 10 tysięcy, a stopa bezrobocia na koniec roku wyniosła 8,1 proc. (przy 9 proc. rok wcześniej).
       W Elblągu dyskusja nad raportem o stanie miasta odbędzie się 27 czerwca podczas sesji Rady Miejskiej zaplanowanej na godz. 10. Mogą w niej również czynnie wziąć udział mieszkańcy, ale jak stanowi ustawa, by zabrać głos w dyskusji, muszą najpierw zgłosić się pisemnie do przewodniczącego Rady Miejskiej najpóźniej dzień przed debatą i zebrać co najmniej 50 podpisów pod swoim wnioskiem. Ustawa przewiduje, że głos w debacie może zabrać najwyżej 15 mieszkańców, chyba że Rada Miejska zwiększy tę liczbę.
      
       Pełną treść raportu znajdziecie tutaj
      
A w jakiej kondycji jest miasto Waszym zdaniem? Zapraszamy do dyskusji
      

      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • A.D. 2019 Słupnik musi odejść...
 • a te 242 mln w całej kadencji - to też z pieniędzmi na oczyszczalnię ścieków ? Noooo jest się czym chwalić !!!! Olsztyn w ciągu roku dostaje więcej. Egon
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  3
  klawo_jak_cholera(2019-06-05)
 • Oj nie masz się czym pochwalić panie włodarzu, chyba tylko tym że wygrałeś pan z panem Wilkiem? Ale akurat to "wydarzenie" nie ma przełożenia na rozwój Elbląga.
 • Jednym słowem Totalna Klapa. ..
 • Jaka debata?? Jakiego miasta? Z ktorego wioche zrobili? Nam blizej do Bialegostoku niz do Gdanska !jaja robicie? Gdyby Nowaczykowi nie odbilo to jeszcze jakas szansa bylaby na rozwoj a nie wrocili ci z czasow zmierzchlych i jedynie co robią to przestawiają ludzi a efektów zero! A teraz będą pier. .. .. Udając ze ich to martwi, w koncu za cos kasę trzeba brać
 • Wicia stworzył małomiasteczkowy układ,słupy wyborcze,itp,brak wizji rozwoju, zdezelowane tramwaje, kolaboracja z Olsztynem tu jesteśmy miliony w plecy, bażantarnia, amfiteatr,kultura, kolei nadzalewowa ,itp .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  3
  1125.(2019-06-05)
 • Czy pan prezydent czytał "rozdział o sporcie i turystyce"? Jeżeli nie, to ma tę dziedzinę życia społecznego w głębokim poważaniu, ale jeżeli tak to się nie dziwię że i sport i turystyka elbląska jest w tak -opłakanym- stanie. Myślę że radni wszystkich opcji / oczywiście oprócz tych z KWW Wróblewskiego / nie zostawią suchej nitki na "działaniach" prezydenta? I to ma być przyjazne miasto dla jego mieszkańców?
 • Nowaczykowi? Ty chyba masz krótką pamięć, bardzo dobrze że zniknął szybko. Ale co do sytuacji Elbląga to zgoda - dno. Dzisiaj zamiast rozwijajacego się i nieźle rozpoznawalnego w Polsce miasta na Wybrzeżu, jakie pamiętam sprzed lat, jest senne, emeryckie miasteczko na "warmii i mazurach". Ale żeby to dzisiaj zmienić, trzeba już czegoś dużo więcej, niż tylko sprawnego administratora zmniejszającego dług.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  5
  laskipaa(2019-06-05)
 • Niestety stan miasta jest taki że każdy kto ma okazje bierze nogi za pas i ucieka jak najdalej od tego bagna gdzie liczy sie tylko kolesiostwo, dobro własnego portfela , gdzie dobro mieszkańców i ich potrzeby odstawiane są na drugi plan.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  4
  Przyszły prezydent?(2019-06-05)
 • Jak to jest w Pasłęku przepiękny park ekologiczny,odkryte kąpielisko,solanki ,a w Elblągu Dolinka gnije?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  0
  Tylko szkoda Miasta.(2019-06-05)
 • Niestety otoczyl się ludzmi bez pomyslu, bez fachowosci ktorzy z mysleniem zatrzymali sie w czasach 90 tych! Wystarczy popatrzeć na ekipę z Gdanska, Gdyni ! Tu prostota, prymitywizm az bije po oczach! On traci przez tych swoich kmiotków pasujacych do kampanii buraczanej niz do zarządzaniem W UM! Szkoda Elbląga
 • KWW ma 9 czlonkow jesli mnie przyjmijcie to kazdy wam skoczy, moze choc krzeselko przy stoliczku! Ale jakies stanowisko malutkie będzie???! I pensyjka ?
Reklama