UWAGA!

Święto Zmarłych w 16 PDZ

 Elbląg, Święto Zmarłych w 16 PDZ
(fot. st. szer. Sebastian Lewczuk)

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. To czas refleksji nad przemijaniem oraz dzień okazywania szacunku tym żołnierzom i ich dokonaniom, którzy pełniąc ofiarną służbę w kraju i poza jego granicami oddali życie w imię najwyższych wartości, jakimi są pokój, wolność, sprawiedliwość i godność człowieka.

Święto Zmarłych jest jednym z tych świąt, kiedy spotykamy się przy grobach naszych przyjaciół, kolegów, żołnierzy naszej 16 Dywizji, ale pamiętamy również o tych, którzy oddali swoje życie walcząc o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny.
       W ramach programu „Żołnierska Pamięć” żołnierze Jednostek Wojskowych 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz Garnizonu Elbląg uporządkują żołnierskie mogiły, tereny przy pomnikach i tablicach pamiątkowych, będących pod opieką naszych jednostek. Złożone zostaną wiązanki kwiatów i wieńce. Przy nich 1 listopada staną posterunki honorowe oraz zapłoną znicze.
       Groby naszych poległych żołnierzy odwiedził w środę dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. dr Leszek Surawski wraz z delegacją dowództwa dywizji. Delegacja zapaliła symboliczne znicze w miejscu wiecznego spoczynku st. sierż. Tomasza Murkowskiego z 13. Pułku Przeciwlotniczego oraz kpr. ndt. Krystiana Andrzejczaka i kpr. ndt. Andrzeja Zielke z 16. Batalionu Remontowego w Elblągu, którzy polegli wykonując zadania w czasie misji stabilizacyjnej w Republice Iraku. Dowódca Dywizji zapalił znicze na grobie plut. Wojciecha Lewickiego z 16. batalionu dowodzenia w Elblągu, który zginął wykonując zadania na poligonie w Drawsku Pomorskim w 2003 roku oraz na grobie sierż. Piotra Mikułowskiego z 1. Pułku Specjalnego w Lublińcu, który poległ wykonując zadania w czasie misji w Macedonii.
       Groby swoich podwładnych odwiedzą Dowódcy jednostek 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, w których polegli żołnierze pełnili służbę a także ich koledzy i przyjaciele, którzy pełnili wspólnie służbę wojskową w kraju i w czasie misji poza jego granicami.
       O naszych poległych kolegach pamiętamy zawsze, ale tego szczególnego dnia nasze wspomnienia, pamięć i symboliczne światło zniczy nabiera szczególnego wymiaru.
      
mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • wszystkich świętych komuchy !!!!!
 • Pan sobie wyobraź: siedzą zmarli i świętują swoje święto. Czyli jednak absurd. Wojskowy nie powinien być absurdalny, bo to niebezpieczne, gdy ma strzelbę na wieszaku.
 • troje dorosłych ludzi, a żadne nie posprzątało liści. .. .signum temporis. ..
 • W sumie to nawet czworo dorosłych (z autorem zdjęcia). Nie było rozkazu zgarnięcia liści.
 • A gdzie rodzina zmarłego? Nie miał żony, dzieci, rodziców? Nie przejmujcie się drodzy czytelnicy. Przyjdą koledzy, znajomi, żołnierze i posprzątają.
 • Widać jak często komentujący odwiedzają groby bliskich, przecież na cmentarzu przy Agrykola o tej porze roku sprzątniesz liście a za godzinę już jest kolejna sterta - trochę rozumu jęczuny i narzekacze co nie mają nic do roboty
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  nalogikę(2015-10-29)
 • ale jedną miotłę wzieli to mogli pozamiatać
 • Oczywiście liście są najważniejsze dla was, zapewne wy kupicie kilka doniczek z hryzantemamy i do tego kilka wieńców a co, postaw się a zastaw się pokażcie że zaniesiecie na groby waszych bliskich więcej niż sąsiad obok i jeszcze ze pieńdziesiąt zniczów a co stać mnie co nie ?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  2
  bicznaelbląskąbiedotę(2015-10-29)
Reklama