UWAGA!

To powinna być przestroga

 Elbląg, Jak co roku na cmentarzu Agrykola składano kwiaty
Jak co roku na cmentarzu Agrykola składano kwiaty (fot. Anna Dembińska)

Niewolnicza praca, głód, nieludzkie warunki, rabunek mienia polskiego, śmierć - za datą napaści Związku Radzieckiego na Polskę kryje się ogromna ilość ludzkich tragedii. Dlatego o 17 września 1939 r. trzeba pamiętać, tym bardziej, że jak wspomniał Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko- mazurskiego, historia lubi się powtarzać... Zobacz zdjęcia. 

Dokładnie 77 lat temu wojska radzieckie wkroczyły na tereny wschodniej Polski, obecnie Litwy, Ukrainy i Białorusi. Tym samym złamały wzajemny pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 r. Bardzo szybko zaczęły się represje wobec ludności, wywózki na Sybir, rozstrzelano elitę polskich oficerów i pochowano ich w masowych grobach w Katyniu, Miednoje i Charkowie.
       -Tragedia zsyłek Polaków na Sybir trwała od 200 lat, ale z taką skalą agresji wtedy spotkano się po raz pierwszy – przypominał Czesław Żukowski, prezes elbląskiego oddziału Związku Sybiraków.
       Dodał również, że w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej próbowano wyrugować tę datę z oficjalnego nurtu.
       - Trzeba rozdrapywać polskie rany, ale nie po to, żeby szukać odwetu. Prawda jest fundamentem pojednania – mówił Czesław Żukowski i dodał, że ta tragiczna historia powinna być przestrogą.
       Z kolei Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko- mazurskiego, wspomniał, że trzeba pamiętać o tym, co się stało, bo historia lubi się powtarzać. 
       - Któż by się spodziewał, że w dwudziestym pierwszym wieku następcy agresora powtórzą historię? Któż by pomyślał, że w tym wieku Rosja napadnie na swojego sąsiada, na Ukrainę? - mówił.
       Na koniec dzisiejszej (17 września) uroczystości kombatanci, władze miejskie, samorządowcy, a także parlamentarzyści złożyli kwiaty pod krzyżem katyńskim na cmentarzu Agrykola, uczniowie przedstawili montaż słowno - muzyczny, był apel pamięci i salwa honorowa. 
mw

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Każda wojna przynosi śmierć, płacz i ból. Atak radziecki na Polskę i złamanie paktu nie były niczym wyjątkowym, Polacy też złamali wiele umów.... A mnie w szkole uczyli że ten nóż w plecy to ojeje ojej kiedy w Rwandzie ginęły setki tysięcy w krwawych rzeziach, a cały świat miał to w anusie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  8
  abstynent(2016-09-17)
 • Apel Smoleński był?
 • Ufff. .. .przynajmniej po ostatnich zdarzeniach mamy pewność, że nasi żołnierze potrafią się bić.
 • 17 Września 1939 roku protoplaści dzisiejszego KOD'u strzelali w plecy Polskim Żołnierzom
 • Sycz....towarzysze z ukrainy tez wowczas weszli do Polski
 • Dawno durniejszego wpisu nie widziałem. Tym pisdzielcom już całkiem Bozia rozum odebrała.
 • -Dawno durniejszego wpisu- Szkoda mi ciebie żeś nie POLAK !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  17września(2016-09-17)
 • po twojej reakcji widać że ten wpis trafia w sedno, jesteście spadkobiercami NKWD, US i SB. Z tych formacji wywodzi się KOD. Same degeneracja moralna i zwyrodnienie umysłowe. Niech wasi sąsiedzi wiedzą co ich czeka jak tu wkroczą ruscy pierwsi będziecie ich wywlekać z domów i mordować ! KOD to projekt czysto ANTYPOLSKI
 • 11 września 2001 - [The Pet Goat] Zamach na World Trade Center (Mega Kłamstwo XXI Wieku) - to powinna być historyczna przestroga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  AK-AntyKorpo(2016-09-17)
 • Byłe ta dzisiaj rano. Gdy zobaczyłem, że na uroczystość w towarzystwie prezydenta Wróblewskiego, obaj w znakomitych humorach, przybył negacjonista ukraińskiego ludobójstwa dokonanego na Polakach, na Kresach Rzeczypospolitej Myron Sycz, doznałem szoku ! Ukraińcy bowiem zarówno 1 września u boku Niemców zaatakowali Polskę wystawiając tzw. Legion Ukraiński pod dowództwem członków prowydu OUN Romana Suszki i Osypa Bojdunyka. 17 września Ukraińcy razem z sowietami zaczęli dokonywać masowych ataków na ludność Polską zamieszkującą Kresy i mordować ją bez żadnej litości. Oblicza się, że tylko od 1 września do końca października wymordowali ponad 20 tysięcy naszych rodaków. Byli i pozostają do dziś beneficjentami paktu Ribbentrop - Mołotow. I taki człowiek jak Sycz, syn zbrodniarza z OUN-UPA, członka specjalnego pododdziału zabójców kurenia Mesnyki, odpowiedzialnego za masowe zbrodnie Polaków, uczestniczy w obchodach rocznicy napaści na Polskę sowietów, u których boku wiernie kroczyło tysiące zaprzysiężonych członków OUN, poucza nas bezczelnie kto jest rzekomo naszym wrogiem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  2
  JacekBoki(2016-09-17)
 • Zanim zaczęły się te uroczystości, opuściłem to miejsce, mowiąc do stojącego obok mnie generała Sorokosza i jakiegoś podpułkownika oraz nieznanych mi lokalnych polityków, że wy Panowie nie macie żadnego honoru, szczególnie wy panowie oficerowie, którzy nosicie mundury Wojska Polskiego, których żołnierzy Armii Krajowej, NSZ, Wojska Polskiego mordowali bez litości pobratymcy tego człowieka. Milczycie i nie macie odwagi przeciwko temu zaprotestować. Wszystkich tych panów zatkało na takie dictum. Widzieć ich miny, to była rzecz bezcenna, a zarazem bardzo smutna do jakiego poziomu upadku oni wszyscy doszli.
 • Zapraszam na swój blog kresywekrwi. blogspot. com
Reklama