Piątek 22-06-2018, imieniny Pauliny, Tomasza
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Bociany na kamerce online Bociany na kamerce online

To powinna być przestroga

 
Elbląg, To powinna być przestroga Jak co roku na cmentarzu Agrykola składano kwiaty (fot. Anna Dembińska)
Rek

Niewolnicza praca, głód, nieludzkie warunki, rabunek mienia polskiego, śmierć - za datą napaści Związku Radzieckiego na Polskę kryje się ogromna ilość ludzkich tragedii. Dlatego o 17 września 1939 r. trzeba pamiętać, tym bardziej, że jak wspomniał Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko- mazurskiego, historia lubi się powtarzać... Zobacz zdjęcia. 

Dokładnie 77 lat temu wojska radzieckie wkroczyły na tereny wschodniej Polski, obecnie Litwy, Ukrainy i Białorusi. Tym samym złamały wzajemny pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 r. Bardzo szybko zaczęły się represje wobec ludności, wywózki na Sybir, rozstrzelano elitę polskich oficerów i pochowano ich w masowych grobach w Katyniu, Miednoje i Charkowie.
     -Tragedia zsyłek Polaków na Sybir trwała od 200 lat, ale z taką skalą agresji wtedy spotkano się po raz pierwszy – przypominał Czesław Żukowski, prezes elbląskiego oddziału Związku Sybiraków.
     Dodał również, że w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej próbowano wyrugować tę datę z oficjalnego nurtu.
     - Trzeba rozdrapywać polskie rany, ale nie po to, żeby szukać odwetu. Prawda jest fundamentem pojednania – mówił Czesław Żukowski i dodał, że ta tragiczna historia powinna być przestrogą.
     Z kolei Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko- mazurskiego, wspomniał, że trzeba pamiętać o tym, co się stało, bo historia lubi się powtarzać. 
     - Któż by się spodziewał, że w dwudziestym pierwszym wieku następcy agresora powtórzą historię? Któż by pomyślał, że w tym wieku Rosja napadnie na swojego sąsiada, na Ukrainę? - mówił.
     Na koniec dzisiejszej (17 września) uroczystości kombatanci, władze miejskie, samorządowcy, a także parlamentarzyści złożyli kwiaty pod krzyżem katyńskim na cmentarzu Agrykola, uczniowie przedstawili montaż słowno - muzyczny, był apel pamięci i salwa honorowa. 

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Każda wojna przynosi śmierć, płacz i ból. Atak radziecki na Polskę i złamanie paktu nie były niczym wyjątkowym, Polacy też złamali wiele umów.... A mnie w szkole uczyli że ten nóż w plecy to ojeje ojej kiedy w Rwandzie ginęły setki tysięcy w krwawych rzeziach, a cały świat miał to w anusie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 8
  abstynent(2016-09-17)
 • Apel Smoleński był?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 10
  (2016-09-17)
 • Ufff. .. .przynajmniej po ostatnich zdarzeniach mamy pewność, że nasi żołnierze potrafią się bić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 6
  (2016-09-17)
 • 17 Września 1939 roku protoplaści dzisiejszego KOD'u strzelali w plecy Polskim Żołnierzom
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 14
  (2016-09-17)
 • Sycz....towarzysze z ukrainy tez wowczas weszli do Polski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 1
  (2016-09-17)
 • Dawno durniejszego wpisu nie widziałem. Tym pisdzielcom już całkiem Bozia rozum odebrała.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 6
  (2016-09-17)
 • -Dawno durniejszego wpisu- Szkoda mi ciebie żeś nie POLAK !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  17września(2016-09-17)
 • po twojej reakcji widać że ten wpis trafia w sedno, jesteście spadkobiercami NKWD, US i SB. Z tych formacji wywodzi się KOD. Same degeneracja moralna i zwyrodnienie umysłowe. Niech wasi sąsiedzi wiedzą co ich czeka jak tu wkroczą ruscy pierwsi będziecie ich wywlekać z domów i mordować ! KOD to projekt czysto ANTYPOLSKI
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 7
  (2016-09-17)
 • 11 września 2001 - [The Pet Goat] Zamach na World Trade Center (Mega Kłamstwo XXI Wieku) - to powinna być historyczna przestroga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  AK-AntyKorpo(2016-09-17)
 • Byłe ta dzisiaj rano. Gdy zobaczyłem, że na uroczystość w towarzystwie prezydenta Wróblewskiego, obaj w znakomitych humorach, przybył negacjonista ukraińskiego ludobójstwa dokonanego na Polakach, na Kresach Rzeczypospolitej Myron Sycz, doznałem szoku ! Ukraińcy bowiem zarówno 1 września u boku Niemców zaatakowali Polskę wystawiając tzw. Legion Ukraiński pod dowództwem członków prowydu OUN Romana Suszki i Osypa Bojdunyka. 17 września Ukraińcy razem z sowietami zaczęli dokonywać masowych ataków na ludność Polską zamieszkującą Kresy i mordować ją bez żadnej litości. Oblicza się, że tylko od 1 września do końca października wymordowali ponad 20 tysięcy naszych rodaków. Byli i pozostają do dziś beneficjentami paktu Ribbentrop - Mołotow. I taki człowiek jak Sycz, syn zbrodniarza z OUN-UPA, członka specjalnego pododdziału zabójców kurenia Mesnyki, odpowiedzialnego za masowe zbrodnie Polaków, uczestniczy w obchodach rocznicy napaści na Polskę sowietów, u których boku wiernie kroczyło tysiące zaprzysiężonych członków OUN, poucza nas bezczelnie kto jest rzekomo naszym wrogiem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 2
  JacekBoki(2016-09-17)
 • Zanim zaczęły się te uroczystości, opuściłem to miejsce, mowiąc do stojącego obok mnie generała Sorokosza i jakiegoś podpułkownika oraz nieznanych mi lokalnych polityków, że wy Panowie nie macie żadnego honoru, szczególnie wy panowie oficerowie, którzy nosicie mundury Wojska Polskiego, których żołnierzy Armii Krajowej, NSZ, Wojska Polskiego mordowali bez litości pobratymcy tego człowieka. Milczycie i nie macie odwagi przeciwko temu zaprotestować. Wszystkich tych panów zatkało na takie dictum. Widzieć ich miny, to była rzecz bezcenna, a zarazem bardzo smutna do jakiego poziomu upadku oni wszyscy doszli.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14 3
  JacekBoki(2016-09-17)
 • Zapraszam na swój blog kresywekrwi. blogspot. com
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2016-09-17)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex Floral
Płyn do mycia i dezynfekcji
Clinex Grill
Clinex Glass