UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (wybrany wątek)
 • Od lat trwają spory i dyskusje, gdzie jest Warmia, a gdzie Mazury. Oficjalnie tereny na zachód od Fromborka należą do Powiśla, ale ten twór nazwano pod potrzeby naukowe i ostatecznie też nie ustalono jak przebiega jego granica i jakie miejscowości do niego należą. Problem do jakiej historycznej czy geograficznej krainy należy Elbląg i miejscowości wokół niego to już jest wieloletnia dyskusja akademicka, której wyniki jak dotąd nikogo nie zadowoliły. No cóż historia tych terenów była tak dynamiczna i skomplikowana, że prawdopodobnie jeszcze długo będzie utrudniać osiągnięcie pełnej jasności w tym temacie. W tym kontekście jeszcze ciekawiej wygląda kwestia Mazur. Kiedy po śmierci w 1526 roku ostatniego Piasta Mazowieckiego księcia Janusza III Księstwo Mazowieckie ostatecznie stało się częścią Rzeczpospolitej, a nie tylko lennem, do końca istnienia I Rzeczpospolitej mieszkańców Mazowsza nazywano Mazurami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  Chichot historii.(2020-08-03)
 • @Chichot historii. - Chłopcze, czy to jest naprawdę ważne!? Nie masz chłopcze większych problemów?!?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  6
  paterk(2020-08-03)
 • @Chichot historii. - Co Mazowsze ma wspólnego z krainą zwaną dzisiaj Mazurami?To byłe tereny pruskie, które podbili panowie w białych płaszczach z czarnym krzyżem, ujarzmili plemiona pruskie i pozwolili sąsiednim mieszkańcom Mazowsza, zwanych Mazurami, osiedlić się na ziemiach Zakonu.
 • @Chichot historii. - Warmię zamieszkiwało pruskie plemię Warmów, Wysoczyznę Elbląską zamieszkiwali pruscy Pogezanie, a tereny na południe od Elbląga, wzdłuż Wisły-Pomezanie. Elbląg był miastem hanzeatyckim, portowym, miał swój własny status i biskupi warmińscy, którzy byli książętami zarządzającymi Księstwem Biskupim, nic nie mieli do luterańskiego wówczas Elbląga, niewiedza powala na kolana. Taka ciekawostka, Olsztyn był wówczas nic nieznaczącym miasteczkiem Warmińskim.
Reklama