UWAGA!

Żołnierze zapraszają na piknik. Co Wy NA TO?

 
Elbląg, Dziś można wszystko obejrzeć z bliska
Dziś można wszystko obejrzeć z bliska (fot. Michał Skroboszewski)

20 miast organizuje dziś (9 marca) pikniki z okazji 20-lecia obecności Polski w NATO. Wśród nich jest Elbląg. Na placu wojskowym przy ul. Królewieckiej żołnierze czekają na elblążan. Prezentują sprzęt bojowy, można obejrzeć z bliska Rosomaka, "przymierzyć" karabinek wz. 96 Beryl, zajrzeć do szpitala polowego czy sprawdzić się na torze taktycznym. Mimo wiatru i deszczu zainteresowanych nie brakuje. Zobacz fotorelację.

Elbląg jest na mapie 20 miast, w których dziś (9 marca) odbywają się wojskowe pikniki. W programie są pokazy wyszkolenia i musztry, prezentacje sprzętu oraz spotkania z żołnierzami.
       - Dokładnie 12 marca Polska obchodzi 20. rocznicę wstąpienia do NATO i z tej okazji dziś, bo jest to sobota, dzień wolny, w 20 miastach odbywają się pikniki wojskowe - mówi mjr Dariusz Guzenda, rzecznik prasowy Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. - Na zainteresowanych czeka wiele atrakcji np. pokaz sprzętu, tor taktyczny, z którym mogą zmierzyć się dzieci, młodzież, ale i dorośli, jeśli chcą (śmiech). Mam nadzieję, że każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego.
       Gospodarzem elbląskiego pikniku jest Pułk Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. O tym, co przygotowano dla elblążan mówi szef sekcji komunikacji społecznej pułku, mjr Monika Gołębiewska - Trojszczak: - Mamy pokaz sprzętu, którym dysponuje Pułk Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, mamy sprzęt 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej, Żandarmerii Wojskowej, jest też patrol saperski. Dodatkowo na scenie odbywają się występy m.in. wokalistek z Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu. O godz. 13 odbyło się uroczyste podniesienie flag na maszty, a orkiestra wojskowa z Elbląga wykonała hymny Polski i NATO - dodaje mjr Monika Gołębiewska-Trojszczak. - Na scenie odbył się pokaz sztuk walki w wykonaniu żołnierzy pułku. Dla chętnych mamy wspaniałą, żołnierską grochówkę oraz gorącą herbatę - zachęca.
       W pikniku uczestniczy dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód gen. dyw. Krzysztof Motacki, a także jego żołnierze - Polacy, ale i żołnierze innych państw wchodzących w skład natowskiej dywizji.
       Elbląg wojskiem stał i stoi, ale obecnie sytuacja się zmieniła, bo polskie jednostki weszły w struktury NATO i nie wszystko mogą pokazać.

  Elbląg, Żołnierze zapraszają na piknik. Co Wy NA TO?
(fot. MS)

- Ale jak widać na dzisiejszym pikniku mamy sprzęt, na który można wejść, można go dotknąć, można także porozmawiać z żołnierzami - zapewnia mjr Monika Gołębiewska-Trojszczak.
       A żołnierze chętnie opowiadają o swojej służbie, a także o sprzęcie wojskowym.
       - Jest to wóz zmodernizowany, ma radar pola walki, kamery termowizyjne, nowoczesny sprzęt, sześć osób załogi posiada karabinki Beryl. Wóz nie służy do walki, ale do rozpoznania, wykrycia celów, powrotu i przekazania tych informacji - wyjaśnia kpr. Paweł Rogalski z 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej, dowódca bojowego wozu rozpoznawczego.
       Dziś wojsko otworzyło się na mieszkańców i czeka na nich do godziny 16.
       - To nie jest tak, że dziś wojsko otworzyło się na mieszkańców - zapewnia mjr Dariusz Guzenda. - My jesteśmy otwarci, ale ze względu na sposób, w jaki pracujemy, na przepisy bezpieczeństwa, nie ma możliwości, żeby każdy kto chce wszedł na teren koszar. Ale podczas pikników czy uroczystości, które odbywają się w centrum Elbląga, jesteśmy widoczni - zapewnia.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Tylko rozbrojenie i neutralność jak w Szwecji ! Dość najazdów na Polskę tratowania jej jak dziwkę, którą " bzykają " nasze piękne Polki : i, Mongołowie, Szwedzi, Niemcy, Rosjanie, Austriacy itp. Bądźmy narodem dymnym. .a nie " cipnym". .. Amen.
 • Jeżeli chcecie być tacy hej do przodu to nie "Co Wy NATO ?" tylko "Co Wy NA TO ?" Chyba, że ktoś kto napisał ten nagłówek jest totalnym analfabetą.
 • @SŁOWNIK - Widzę, że ktoś czuwa na tym portalu. Poprawione i od razu inaczej to wygląda.
 • Teraz Polska bezpieczna w NATO, bo mamy sojusz z Trumpem,M. Pompeo,M. Pence. Popiera nas Rudolf Giuliani, Viktor Orban, Nigel Farrage, Geert Wilders, Declan Ganley Marine Le Pen. Dick Chenney i Halliburton, Colin Powell, Condolezza Rice, Paul Bremmer, George i Jeb Bush, George Bush sr. i jego pies, który go pilnował podczas choroby i jest przez to też naszym sojusznikiem, Madeleine Albright, Syed Kamall, Udo Voigt, Rocco Butiglione, Matteo Salvini. Przyjaciel Polski Benjamin ,,Bibi'' Netanjahu i przyjaciel Polski Pan Profesor. Szewach Weiss, Piotr Kadlcik, Donald Rumsfeld, Paul Wolfowitz, Clint Eastwood, bo grał Polaków Nicka Pulovskiego w ,,Żółtodziobie" i Walta Kowalskiego w ,,Gran Torino" i wielu innych
 • Tylko silna armia z silnymi sojusznikami i małą Ententą gwarantuje nam bezpieczeństwo. Neutralność i rozbrojenie oznacza likwidację Polski.
 • Bylismy, widzielismy bylo super mimo pogody. Na prawde swietnie przygotowane. Panowie wojskowi bardzo mili i empatyczni. Super. Dobra robota. !
 • To zdjęcie to masakra i nieodpowiedzialność !!! Jak można dziecku dawać karabin do ręki, który zabija ludzi !!! Czy was wojskowych po. .. bało ? Zabijajcie siebie sami ale nie angażujcie do zabijania dzieci !!!
 • Tego żołnierza i jego zwierzchników co jak pedofile nakłaniają dzieci do " sexu" z bronią, pod sąd !!!
 • w koncu wiem gdzie sa prawdziwi mezczyzni. .. .tacy to moga mnie "bzykac" jak zes to napisal nie mam nic przeciwko temu!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5
  4
  antypseudomezczyznom(2019-03-09)
 • Kompletny brak honoru i ludzkich odruchów - to jest polskie wojsko właśnie. Najpierw organizują w Polsce "konferencję", żeby mordować niewinnych Irańczyków, a potem robią sobie pikniki. Jak można w ogóle pójść na piknik zorganizowany przez takich bezdusznych zbrodniarzy?
 • "bardzo mili i empatyczni" powiedz to irańskim dzieciom, które niedługo będą przez tych "miłych i empatycznych" panów bestialsko mordowane, albo stracą rodziców.
 • Dzieci uczone są patriotyzmu i szacunku do Polski, a poza tym każdego małolata interesuje wojsko, małe dzieci od zawsze biegały albo z mieczami zabawkowymi, albo karabinami z drewna a potem z plastiku, w Sparcie starożytnej każdy chłopiec od 7 roku zycia był zabierany spod opieki matki i szkolony do walki, dlatego Sparta choć nieduża i nie najbogatsza z państw greckich była najsilniejsza. Nikt dzieci nie musi w to angażować, bo dzieci same chcą tam iść i oglądać festyn.
Reklama