Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Co nas czeka w Elblągu w 2017 roku

 
Elbląg, Co nas czeka w Elblągu w 2017 roku W tym roku ma ruszyć budowa wiaduktu na Zatorze, dzięki czemu ten przejazd zniknie z mapy Elbląga (fot. AD, archiwum portEl.pl)
Rek

Niektóre wydarzenia da się przewidzieć w 2017 roku i na nich się skupiamy. Życząc jednocześnie Czytelnikom, by to, co Was zaskoczy przez najbliższe dwanaście miesięcy, miało jedynie pozytywny wymiar. 

Tramwajem szybciej przez miasto
     
Do końca września ma być gotowe nowe torowisko w ciągu ul. Grota Roweckiego i 12 Lutego, dzięki czemu o kilka minut ma się skrócić czas przejazdu tramwajem z jednego końca miasta na drugi. Przy okazji zostanie przebudowana sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu przy Feniksie, a wszystko to będzie kosztować razem ponad 10 mln złotych. Miasto na ten cel pozyskało ponad 9 mln złotych ze środków unijnych.
     
     Ruszy budowa wiaduktu
     
O wiele większą inwestycją będzie budowa wiaduktu na Zatorze. Prace budowlane mają ruszyć właśnie w 2017 roku i zakończyć się rok później. Koszt? 35 mln złotych, wliczając to wydatki związane z budową dróg dojazdowych. To, jak będzie wyglądał rejon dworca po budowie wiaduktu, najlepiej pokazuje wizualizacja, którą kilka dni temu władze miasta upubliczniły. Część środków na ten cel jest dla Elbląga zarezerwowana w tak zwanych Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych. Wystarczy jedynie zgłosić wniosek, co ma się stać jeszcze w styczniu.
     
     Wiosna na basenie
     
Elblążanie doczekają się wreszcie drugiego basenu. Remont pływalni przy ul. Robotniczej miał być skończony w ubiegłym roku, ale przeciągnęła się procedura przetargowa, został też rozszerzony zakres inwestycji. Za to elblążanie mają zyskać obiekt, w którym w komfortowych warunkach będą mogły trenować przede wszystkim kluby sportowe. Dzięki temu luźniej powinno się zrobić na CRW Dolinka. Basen przy ul. Robotniczej ma być gotowy w marcu.  

  W tym roku budynek sąd przy ul. Dąbka ma być oddany do użytku (fot. AD, archiwum portEl.pl) W tym roku budynek sąd przy ul. Dąbka ma być oddany do użytku (fot. AD, archiwum portEl.pl)


     2017 rok może być też rozstrzygający dla przyszłości zamkniętego kąpieliska przy ul. Spacerowej. Miasto powinno otrzymać dokumentację projektową rewitalizacji tej części miasta, która będzie podstawą do ubiegania się o pieniądze na ten cel ze środków zewnętrznych. Naszym zdaniem w tym roku kasy jeszcze nie będzie, ale pożyjemy, zobaczymy.
     
     Mieszkania w szkolnym miasteczku
     
Wcześniej od basenu, bo pod koniec lutego, mają być oddane do użytku mieszkania Elbląskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które powstają w budynku po byłym Zespole Szkół Turystyczno-Hotelarskich przy ul. Saperów. Wprowadzi się tam ponad 40 rodzin, które zdecydowały się wynajmować lokale od tej miejskiej spółki. Z czasem będą mogli starać się o ich wykup na własność.
     
     Sąd się przeprowadzi
     
Do nowych biur wprowadzą się także w tym roku pracownicy elbląskiego Sądu Okręgowego. Do końca czerwca ma się zakończyć budowa nowej siedziby przy ul. Dąbka, wokół powstaną też nowe miejsca parkingowe, a ul. Karowa będzie przejezdna na odcinku od ul. Dąbka do Robotniczej. Kierowcy i piesi będą musieli w tym miejscu bardzo uważać, bo w rejonie nowego sądu z pewnością wzrośnie ruch.
     
     Nowy blok operacyjny
     
Na liście inwestycji znajdzie się też Szpital Miejski. Dyrekcja placówki chce w tym roku rozpocząć budowę nowego bloku operacyjnego, który powstanie przy ul. Komeńskiego. Pieniądze na ten cel również mają pochodzić ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, w lutym ma ruszyć konkurs, z którego szpital ma otrzymać środki. Rozstrzygnięcie w sierpniu. 
     
     Rowerem do Krasnego Lasu
     
Od września elblążanie będą mogli bezpiecznie jeździć rowerami lub spacerować do Krasnego Lasu. Do tego czasu ma być zbudowana ścieżka pieszo-rowerowa, która będzie kosztować 3 mln złotych i połączy się z leśną ścieżką prowadzącą do Jeleniej Doliny i szlaku Green Velo. Miasto zyska więc dodatkową atrakcję dla aktywnych osób.
     
     To wybrali mieszkańcy
     
W tym roku w budżecie obywatelskim nie ma spektakularnych inwestycji. Dominują remonty chodników i ulic. Najciekawszą wydaje się nam stworzenie terenu rekreacyjnego przy wieżowcach na Zatorzu. Oby ten pomysł nie podzielił losu hali sportowej przy Gimnazjum nr 7 (ul. Lotnicza), która nadal nie może doczekać się realizacji, mimo że ponad rok temu zagłosowało za nią ponad trzy tysiące mieszkańców.
     
     Na koniec gorsze wiadomości
     
Po pierwsze - 1 marca w Elblągu wzrosną opłaty za wywóz śmieci. Każdy mieszkaniec segregujący odpady zapłaci o 1,50 złotego więcej miesięcznie, a niesegregujący – 2,63 złote więcej miesięcznie. Po drugie – we wrześniu wejdzie w życie reforma oświaty, która likwiduje w Polsce gimnazja. Elbląski samorząd stoi przed trudnymi decyzjami związanymi z reorganizacją sieci szkół czy zatrudnianiem nauczycieli. Oby udało się uniknąć zamieszania, choć w tej sprawie akurat jesteśmy sceptyczni.
     
     Do Siego Roku!

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Rok zaczął sie niestety tragicznie, kilku obcokrajowców zamordowało Polaka w Ełku, niejmy nadzieję że nie będzie to wyznacznikiem na ten nowy rok. W tym całym nieszczęsciu dobre jest to że władza którz chciała tu ściągnąc dziesiątki tysięcy emigrantów już nie rządzi i dzięki BOGU
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  18 34
  (2017-01-01)
 • Akurat z śadem i karową to nie ma czym sie chwalic. Takie usytuowanie kilkanascie metrow od budynku mieskzalnego to ewenement na skale swiatowa. dodatkow jeszcze ta ulica puszczona przez osiedle to głupota pierwszej wody. No i w bonusie duzy ruch zaraz za płotem przedszkola. Trzeba nastepnym razem wybrac jakas myslaca ekipe do rzadzenia. .. tylko gdzie jej szukac?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16 10
  HvK(2017-01-01)
 • Znów artykuł wchodzący władzy tam gdzie nie dociera słońce. W 2018 kolejny 1000 osób wyjedzie z miasta, zostanie rozkopane ledwie co wyremontowane główne skrzyżowanie na wiele miesięcy, ze spokojnego osiedla przy nowym sądzie w godz 6-16 zrobi się mini-autoastrada dla pracowników i klientów sądu, mieszkańców czeka podwyżka opłat za śmieci, będą zwalniani nauczyciele (choć Wróbel w kampanii o tych planach nie wspomniał). To tylko kilka przykładów, bo znalazłoby się ich znacznie więcej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 16
  RedaktorJabłkalski(2017-01-01)
 • Proszę PiSowski paradoks. Władza, która chciała tu ściągnąć emigrantów dzięki BOGU już nie rządzi, na szczęście nie zdążyli ściągnąć emigrantów (czyli nowy rząd tym bardziej nie ściągnął emigrantów), ale Polaka zabili za czasów rządu PiS. Wina Tuska. Reasumując. Współczujemy rodzinie naszego rodaka, ale winą obwiniamy za to peło. Alleluja i do przodu. Damy radę!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 14
  ksiądzMietek(2017-01-01)
 • Za nic go nie zamordowali. Jak by tak zrobił Polaką - jak im - też pewnie by go zabili. Jestem przeciwny imigrantą, ale w tym wypadku, nie ma to znaczenia że to imigranci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 3
  (2017-01-01)
 • @RedaktorJabłkalski - Pani Zlewska w swojej kampanii też powiedziała, że nauczyciele nie będą zwalniani. Że wielu nauczycieli straci pracę w wyniku reformy edukacyjnej pis (bo musi być po naszemu) od ponad roku krzyczą wszyscy nauczyciele. Hipokryzją ze strony redaktora Jabola jest obwinianie za to Pana Wróblewskiego. P. S. Nie tak dawno ta pani w Jeleniej Górze spieprzała przed suwerenem, że mało porcelanek nie zgubiła.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 5
  ksiądzMietek(2017-01-01)
 • @RedaktorJabłkalski - Tu z Jabolem się zgadzam. Chociaż dodałbym jeszcze jedną uwagę, dotyczącą projektu "Rowerem do Krasnego Lasu". Kolejna głupota przeciwstawna stanowisku naszego kochanego MSZ pana Waszczykowskiego, który powiedział, że „poprzedni rząd realizował określony lewicowy program. Tak jakby świat według marksistowskiego wzorca musiał automatycznie rozwijać się tylko w jednym kierunku - nowej mieszaniny kultur i ras, świata złożonego z rowerzystów i wegetarian, którzy używają wyłącznie odnawialnych źródeł energii i walczą ze wszelkimi przejawami religii. Sam prezes by tego lepiej nie ujął. A co z zaoszczędzoną kasą? Ano wydać na łatanie dziur na drogach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 3
  KsiądzMietek(2017-01-01)
 • @HvK - Zapytaj Misiewicza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 1
  (2017-01-01)
 • Ja wiem, że Polsat kłamie a szczujnia qurskiego aż zieje prawdą, ale wg Polsat ponoć ten koleś wrzucił gostkom pod nogi jakąś petardę. Oczywiście nikogo nie usprawiedliwiam i potępiam to zabójstwo, ale ktoś najwyraźniej szukał guza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 3
  (2017-01-01)
 • Gościu wszedł do baru ukradł dwa napoje, po czym w środku odpalił i rzucił petardę i wybiegł, za nim oni i go dopadli, 21 latek był pijani. Mordercy nie wiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 2
  (2017-01-01)
 • Tak, za każda rzuconą petardę w sylwestra należy sie kosa w żebra :D Czasem aż przykro czytać niektóre komentarze. Naprawdę ktoś uważa że rzucenie petardy za 2 zł usprawiedliwia pozbawienie kogoś życia ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 7
  (2017-01-01)
 • Dlaczego kłamiesz? Który z powyższych komentarzy usprawiedliwia pozbawienie życia za rzucenie petardy? A może ktoś pochwalił ten mord? Może nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Z powyższych komentarzy wynika tylko, że gość sytuację sprowokował, a to nie znaczy, że ktokolwiek usprawiedliwia morderców. Więc nie kłam. Wiem, że ci przykro, pewnie myślałeś, że został zabity bo sobie szedł chodnikiem. Dobrze wiedzieć jaka była prawda, aby na drugi raz uniknąć takich sytuacji. Możesz nawet gościa usprawiedliwiać, że był pijany i nie wiedział co robi? Ale napastnicy też może coś spożyli i nie wiedzieli co robią? Wnioski powinniśmy wyciągnąć wszyscy. Pozdrawiam i ja też współczuję rodzinie chłopca.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 2
  (2017-01-01)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem