UWAGA!

Zamknij Zamknij
Tajemnicze wejście pod Placem Słowiańskim. W związku z remontem tego rejonu pewnie w najbliższych dniach nowy asfalt pokryje tę historię. (Lipiec 2012) (Zdjęcie miesiąca)
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Czy wiadomo coś więcej o tym odkryciu ? Były lub będą przeprowadzone próby spenetrowania ? Może Redakcja port El. posiada jakieś wieści ?
 • Interesujące.Od dawna mówi się , że pod Elblągiem była sieć tuneli.Ponoć wszystkie budynki administracji w mieście były połączone siecią korytarzy podziemnych. Porto55 nie zostało wybodowane bo...prawdopodobnie inwestor,napotkał na podziemne korytarze. Moze jakiś obiektywny dziennikarz w Elblągu zgłębi temat? forum.gazeta.pl Och,jak bardzo przydałyby się tu niemieckie mapy z lat 1930-45do penetracji terenu podziemi Elbląga i okolic: mazury.info.pl jako ciekawostkę zapodam fakt,że do dziś dnia zachował się pohitlerowski bunkier, na osiedlu Zatorze w Elblągu. "Z lotu ptaka" jest w kształcie sfastyki porośnięty trawą,obecnie wejście do nie go są zasypane.
 • Tak na oko to w tym miejscu musiały byś mury starego miasta.
 • kto idzie tam z lopatami w nocy ? wpisywac sie
 • Żadne mury, żadne Stare Miasto, żadne podziemne przejścia. Stare Miasto kończyło się na ul. Murowej /Przy Murze/ jak sama nazwa wskazuje. To pewnie resztki dawnej fosy przy dawnej Bramie Kowalskiej (dwustopniowej). Te podziemne umocnienia z pewnością tłumaczy dawna nazwa ul. 1 Maja - Innerer Mühlendamm (Mühlendamm) - czyli Wewnątrzna Grobla Młyńska. Tłumaczy też te znaleziska dawna ulica Mühlenstraße - po wojnie ul. Mączna. Prawdopodobnie była tu jedna z odnóg Kumieli nad którą stały znane źródłowo młyny wodne (stąd d. nazwy tych ulic). Po przejęciu Elbląga przez Prusy - po 1772 r. król Fryderyk II Wielki zgodził się na rozebranie starych umocnień szwedzkich, by powiększyć przestrzeń rozbudowującego się miasta. Zasypano więc fosy, wyrównano teren itd. i tak powstał Nowy Rynek (Neumarkt), później Plac Fryderyka Wilhelma, a po wojnie Plac Słowiański.
 • Skromnie przypomnę że pierwszy opublikowałem publicznie to zdjęcie o którym dzisiaj głośno na stronie "portEl. pl". Tym samym z racji wzbudzenia zainteresowania historią naszego miasta liczę na wygraną w lipcowym konkursie "FotoreportEl". Gdyby miało być inaczej wspomnę że jestem również autorem zdjęcia z Chuckiem Norrisem, moim kolegą; -) Przypomnę tylko jeden fakt z jego biografii - "Pan Bóg chciał stworzyć świat w 10 dni. Chuck dał Mu tylko 6" ! Wniosek prosty - zgarniam nagrodę i władze szybko powracają do remontu dróg w okolicy Placu Słowiańskiego a ja ze swej strony obiecuję nie powiadamiać Chucka :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  Dariusz888(2012-07-26)
 • To są pozostałość kazamaty północnego barku bastionu Kowalskiego, zbudowanej w latach 1600-1607, a zasypanej w roku 1774. Widać to na zdjęciu z googlemaps, na które nałożyłem dwa plany z połowy XVIII wieku: img839.imageshack.us
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  mike016(2012-07-30)
 • czyli co? badan i wykopalisk nie bedzie bo asfalt zamowiony, a moglo by byc to ciekawe rozkopanie placu slowianskiego jakies 2-3 metry w dol. .. .szkoda
 • @Andrzej102 - czy ktoś wie o istnieniu tunelu spod katedry sw Mikołaja
 • istniej tunel prowadzący z katedry na Starym mieście, mozna nim dosc do kościoła na ulicy gwiezdnej
 • @felek Ciekawski - zarówno pod Elblągiem, jak i pod Warszawą, Krakowem i resztą starych miast jest sieć zasypanych tuneli. starówki sa zasypane błotem do pierwszego piętra (późniejsi mieszkańcy zrobili parter w miejscu II piętra. dlatego są tzw 'sutenery'mieszkania w piwnicach z pełnowymiarowymi oknami i pomieszczenia pod nimi. NIKT tego nie bada bo archeo się boją prawdy. prawdy o kataklizmie który zmiótł wcześniejszych mieszkańców a nam dał puste miasta do osiedlenia. polecam tematy Stolen History, słowiańskie miasta gwiazdy, etc. prawda jest ukryta na widoku.
 • zarówno pod Elblągiem, jak i pod Warszawą, Krakowem i resztą starych miast jest sieć zasypanych tuneli. starówki sa zasypane błotem do pierwszego piętra (późniejsi mieszkańcy zrobili parter w miejscu II piętra. dlatego są tzw 'sutenery'mieszkania w piwnicach z pełnowymiarowymi oknami i pomieszczenia pod nimi. NIKT tego nie bada bo archeo się boją prawdy. prawdy o kataklizmie który zmiótł wcześniejszych mieszkańców a nam dał puste miasta do osiedlenia. polecam tematy Stolen History, słowiańskie miasta gwiazdy, etc. prawda jest ukryta na widoku.
Redakcja nie odpowiada za treść i formę zamieszczonych powyżej wypowiedzi.
Reklama