UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Arti Grabowski (po raz pierwszy) w Elblągu

 
Elbląg, Arti Grabowski (foto: Marcin Saldat)
Arti Grabowski (foto: Marcin Saldat)

W piątek 29 czerwca o godz. 19 w Galerii El w ramach projektu „Przebudzenie” Arti Grabowski wykona performance z cyklu „CV”. Wstęp bezpłatny.

Performance z cyklu CV miałam okazję widzieć już w Świeciu. To było latem, w Zamku Krzyżackim w 2012r. Recenzję z tego wydarzenia zaczynałam słowami „Historia lubi zataczać koło…”.
       I pomimo tego, że miejsce dziś zupełnie inne, i miasto też inne, to w zasadzie mogłabym zacząć tymi samymi słowami – bowiem Arti Grabowski ponownie nie stawił się w pierwszym planowanym terminie (w marcu), gdy miał swoim performance uroczyście otworzyć nową edycję „Przebudzenia”, tym razem w Elblągu.
       W Świeciu przechodziłam dwukrotnie otwarcie kolejnych edycji „Przebudzenia” (w 2009 i w 2010) bez Artiego. Nigdy nie pojawiał się w pierwszym zaplanowanym terminie, ale już w drugim – był niezawodny.
       Tak też, gdy Arti Grabowski nie stawił się w marcu w Elblągu, nawet się nie zdziwiłam, a biorąc pod uwagę „rozemocjonowanie”, jakie ogarniało mnie w takiej sytuacji w Świeciu, to wiadomość tę tutaj, w Elblągu, przyjęłam wręcz ze stoickim spokojem.
       Wiem, że 29 czerwca (za drugim podejściem) Arti będzie już na pewno. Choć nadal jest sporo osób, które nie wierzą do końca w to, że jednak pojawi się w Elblągu.
       Po ostatniej wizycie Artiego w Świeciu pisałam: „Arti rozpoczął performance stonowanym głosem i słowami: „Nie jestem artystą, jestem projektantem”. I zaczęło się! Z pakietu tekturowych skrótów - wyciągał w odpowiedniej kolejności pojedyncze sztuki, każdą z nich najpierw „prezentował” na stojaku, ubarwiając oryginalnym komentarzem, następnie zaś biegł po czerwonym „dywanie” i przybijał ją gwoździem (gołymi rękoma) do drzwi. Każdy komentarz był zupełnie inny, mimo, że wiele z nich bazowało na tym samym „wyrażeniu” - ale trudno mówić tu o słowach. Były to raczej (fenomenalnie!) zwizualizowane swoiste „dźwięko-obrazy”, w których tak samo ważne było brzmienie (jego natężenie, długość trwania, intonacja itd.), jak i mimika twarzy, czy gest je podkreślający”.
       Choć w Elblągu Arti pokaże performance z tego samego cyklu „CV”, to żaden nie jest powtórzeniem.
       Zachęcam gorąco, naprawdę warto przyjść i przekonać się samemu!
      
       Notka o artyście:
       Arti Grabowski (ur. 1977) – artysta performance, video art, instalacji i frozen image. W swoich działaniach performatywnych oscyluje na granicy absurdu i ironii, łącząc je z witalnością i nieprzewidywalnością swojego zachowania; bawi się słowami, skojarzeniami oraz niedosłownością znaczeń; zaskakuje nagłą zmianą nastrojów; gra na emocjach, które z łatwością – w zależności od potrzeb – przeradza w śmiech, strach czy w dezorientację widza, by na koniec, w szczęśliwym finale, zaserwować mu „dobry klimat”. Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat zrealizował ponad sto działań, sugestywnych, pełnych humoru i zmysłu krytycznego. Ukończył Wydział Rzeźby na Krakowskiej ASP (Pracownia Intermediów, dyplom z performance). Obecnie doktor adiunkt na Wydziale Intermediów na Krakowskiej ASP.
      
       Organizator projektu „Przebudzenie – przed końcem świata” Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu
       Projekt „Przebudzenie – przed końcem świata” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
      
Karina Dzieweczyńska, kuratorka „Przebudzenia”
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Fajnie. PAN Grabowski jak chce to sie pojawia lub nie. pojdzmy wiec calowac go po stopach jak laskawie przybedzie. Autorka tego tekstu chyba jest ze Swiecia bo nazwa tego miasteczka pada czesciej niz ELBLAG. Czas promowac nasze miasto droga panno.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  obser.(2012-06-27)
 • Ilosc w tekscie slow: Swieciu - 4 razy, Elblagu - 6 razy. ..
 • O pani karina sie przebudzila ale niezrozumiala sedna sprawy. To nie wyliczanka tylko kpina z ludzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  obserw(2012-06-27)
Reklama