UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Muzea pól bitewnych już w sieci!

Wspólne wystawy, działania edukacyjne czy naukowe - jest na to szansa dzięki porozumieniu, jakie na Polach Grunwaldu podpisali przedstawiciele muzeów pobitewnych z kilku krajów.

Okazją do spotkania i rozmów o współpracy jest 600-lecie bitwy pod Grunwaldem. Na międzynarodową sesję naukową Muzeum Warmii i Mazur, które opiekuje się Polami Grunwaldzkimi, zaprosiło muzealników i badaczy z Rosji, Czech oraz Niemiec. Wystąpienia dotyczyły historii bitew, badań archeologicznych w miejscach walk oraz zbiorów i funkcjonowania muzeów pobitewnych.
       O bitwie na Kulikowym Polu (1380) i poszukiwaniach archeologicznych w jej rejonie mówili: Maria Vorontsova i Aleksey Vorontsov, o polach bitew na terenie Obwodu Kaliningradzkiego - Olga Szczegłowa z Muzeum Historyczno-Artystycznego w Kaliningradzie, a o historii i zbiorach Wojskowo-Historycznego Muzeum Artylerii, Wojsk Inżynieryjnych i Wojsk Łączności - Swietłana Uspienska Wasilewna z Sankt Petersburga.
       Josef Večeřa i Jaromír Hanák z Muzeum Brněnska opowiadali o Pomniku Pokoju w Austerlitz (1805), Susan Wilbert - Rost z Varus Battle Museum - o bitwie w Lesie Teutoburskim (9 rok n.e.) i muzeum, które o niej przypomina, zaś Achim Rost z Uniwersytetu w Osnabrück o nowej dyscyplinie archeologii, jaką jest archeologia bitewna.
       Wyniki prowadzonych przed laty badań archeologicznych Pól Grunwaldzkich przedstawił Romuald Odoj, wieloletni szef Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku, obecny kierownik placówki Szymon Drej przypomniał okoliczności, w jakich doszło do bitwy, o tegorocznych obchodach rocznicowych mówił natomiast Janusz Cygański, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
       13 października podpisano porozumienia o powołaniu Europejskiej Sieci Muzeów Pól Bitewnych, które było jednym z elementów programu sesji.
       Czytaj więcej na: eswiatowid.pl.
      
Agnieszka Jarzębska, eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama