UWAGA!

Muzea pól bitewnych już w sieci!

Wspólne wystawy, działania edukacyjne czy naukowe - jest na to szansa dzięki porozumieniu, jakie na Polach Grunwaldu podpisali przedstawiciele muzeów pobitewnych z kilku krajów.

Okazją do spotkania i rozmów o współpracy jest 600-lecie bitwy pod Grunwaldem. Na międzynarodową sesję naukową Muzeum Warmii i Mazur, które opiekuje się Polami Grunwaldzkimi, zaprosiło muzealników i badaczy z Rosji, Czech oraz Niemiec. Wystąpienia dotyczyły historii bitew, badań archeologicznych w miejscach walk oraz zbiorów i funkcjonowania muzeów pobitewnych.
       O bitwie na Kulikowym Polu (1380) i poszukiwaniach archeologicznych w jej rejonie mówili: Maria Vorontsova i Aleksey Vorontsov, o polach bitew na terenie Obwodu Kaliningradzkiego - Olga Szczegłowa z Muzeum Historyczno-Artystycznego w Kaliningradzie, a o historii i zbiorach Wojskowo-Historycznego Muzeum Artylerii, Wojsk Inżynieryjnych i Wojsk Łączności - Swietłana Uspienska Wasilewna z Sankt Petersburga.
       Josef Večeřa i Jaromír Hanák z Muzeum Brněnska opowiadali o Pomniku Pokoju w Austerlitz (1805), Susan Wilbert - Rost z Varus Battle Museum - o bitwie w Lesie Teutoburskim (9 rok n.e.) i muzeum, które o niej przypomina, zaś Achim Rost z Uniwersytetu w Osnabrück o nowej dyscyplinie archeologii, jaką jest archeologia bitewna.
       Wyniki prowadzonych przed laty badań archeologicznych Pól Grunwaldzkich przedstawił Romuald Odoj, wieloletni szef Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku, obecny kierownik placówki Szymon Drej przypomniał okoliczności, w jakich doszło do bitwy, o tegorocznych obchodach rocznicowych mówił natomiast Janusz Cygański, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
       13 października podpisano porozumienia o powołaniu Europejskiej Sieci Muzeów Pól Bitewnych, które było jednym z elementów programu sesji.
       Czytaj więcej na: eswiatowid.pl.
      
Agnieszka Jarzębska, eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama