UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

BAR 2 otwarty

 
Elbląg, BAR 2 otwarty
fot. WS

Ruszyła druga edycja Barometru Aktywności Radnych. Jego celem jest wzmocnienie prestiżu Rady Miejskiej, wyłonienie najbardziej aktywnych radnych i zainteresowanie mieszkańców sprawami samorządowymi.

Na debacie e środę 30 maja laureaci pierwszej edycji – radni Jerzy Wilk, Ryszard Klim i Paweł Nieczuja-Ostrowski (Maria Kosecka nie mogła uczestniczyć) odpowiadali na pytania dotyczące BAR-u i pracy w Radzie Miejskiej Elbląga. Radni dobrze ocenili założenia Barometru, podkreślając jego obiektywność zapewnioną m.in. przez kryteria oceny oraz liczbę i kompetencje osób oceniających. Trudniej było im wyjaśnić problemy ze współpracą w Radzie Miejskiej, składali to na karb zbytniego upartyjnienia, dominacji władzy wykonawczej – Prezydenta itp.
       Okazuje się że radni nie spotykają się wspólnie poza sesjami, aby na roboczo przedyskutować najważniejsze problemy. Jak zauważył jeden z uczestników, warto takie merytoryczne debaty radnych organizować.
       Kolejną część spotkania wypełniła informacja o zasadach przeprowadzenia drugiej edycji BAR. Jego celem jest wzmocnienie prestiżu Rady Miejskiej, wyłonienie najbardziej aktywnych radnych i zainteresowanie mieszkańców sprawami samorządowymi.
       Regulamin nie uległ dużym zmianom, ocena została trochę uproszczona, zwiększono liczbę osób oceniających, wyeliminowano ocenę negatywną (choć prowadzący zaapelował o opracowanie przez Radę Programową BAR „dziesięciu grzechów radnych Rady Miejskiej Elbląga”). W skład Rady Programowej BAR weszli dziennikarze, naukowcy oraz przedstawiciel Rady Elbląskich Organizacji Pozarządowych. Sekretarzem jest przedstawiciel Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego. Opiekę socjologiczną nad procesem oceny kontynuuje dr Ryszard Skrzypiec
       W tym roku wzmocniona została tzw. urna Barometru, czyli możliwość corocznego „głosowania” przez elblążan na najlepszego elbląskiego radnego. Taka prawdziwa urna została zaprezentowana na spotkaniu, docelowo będzie ich kilka. EKO zwróci się do Prezydenta o możliwość ulokowania jednej z nich w Urzędzie Miejskim.
       Opracowana została również tzw. Karta wyborcza, czyli rodzaj ankiety, poprzez którą mieszkańcy będą mogli wskazać najlepszego, ich zdaniem, radnego. To wszystko będzie również dostępne w formie elektronicznej na stronie www.elblag-eko.org. Opracowane wyniki głosowania zostaną przedstawione Radzie Programowej, która będzie się nimi posiłkowała przy ocenie.
       Wprowadzany jest także status „obserwatora”, czyli osób indywidualnych czy przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy będą monitorować pracę radnych ze swoich dzielnic czy okręgów wyborczych. Sprawozdanie ze swoich obserwacji przedłożą Radzie Programowej.
       EKO zaprasza partnerów do współpracy przy realizacji BAR, stawia zwłaszcza na organizacje pozarządowe, których jedną z funkcji jest kontrolowanie poczynań władz.
       Nieoficjalnym hasłem BAR-u jest: „W Radzie Miejskiej same Asy!”. Organizatorzy są przekonani, że poprzez takie działania wraz z kolejnymi wyborami samorządowymi w Radzie Miejskiej Elbląga będzie zwiększała się liczba radnych aktywnych i profesjonalnych.
      
       Członkowie Rady Programowej BAR 2012: Mira Stankiewicz – dziennikarka Radia Olsztyn, Lech Brywczyński – redaktor „Magazynu Elbląskiego”, Marek Nowosad – dziennikarz Radia Gdańsk, Piotr Derlukiewicz – redaktor naczelny Elbląskiej Gazety Internetowej „PortEl.pl”, Kamila Jabłonowska – dziennikarka Elbląskiego Dziennika Internetowego „InfoElblag”, Ingrid Hintz-Nowosad – dziennikarka Telewizji Elbląskiej, Witold Chrzanowski – redaktor „Dziennika Elbląskiego”, Magdalena Detmer – redaktorka TVP Olsztyn, Krzysztof Jaworski – reporter Radia ESKA Elbląg, dr Michał Glock – prezes Stowarzyszenia Lastadia, Karolina Ciechorska-Kulesza – socjolog, Uniwersytet Gdański, Marian Peters – przedstawiciel Rady Elbląskich Organizacji Pozarządowych, Zenon Lecyk – sekretarz, Elbląski Komitet Obywatelski.
      
       Dziękujemy samorządowi elbląskiemu za nieodpłatne udostępnienie sali na spotkanie.
      
      
Arkadiusz Jachimowicz, Elbląski Komitet Obywatelski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama