UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

CIA odtajniła dokumenty o Elblągu

 
Elbląg, Stocznia Schichaua przed wojną
Stocznia Schichaua przed wojną

Amerykańska agencja wywiadowcza CIA odtajniła część dokumentów dotyczących... Elbląga. Wśród nich raporty z lat 50. ubiegłego wieku, które dotyczą np. odbudowy stoczni czy planów związanych z...kanałem żeglugowym z Elbląga do Krynicy Morskiej.

Informację na ten temat podał jako pierwszy pan Marcin z fejsbukowej grupy „Zdjęcia Elbląga: współczesne, z dawnych lat”. - Dostałem link do wyszukiwarki w bibliotece CIA od jednego znajomego, dotyczący innego miasta. Wpisałem do niej hasło „Elblag” i wyskoczyło mnóstwo dokumentów. Dopiero niedawno zostały upublicznione w sieci – mówi pan Marcin.
       Dokumenty CIA dotyczą działań wywiadowczych w latach 50. ubiegłego wieku. Elbląga dotyczy kilkaset z nich. Na przykład raport z 8 marca 1954 roku donosi, że między Malborkiem i Elblągiem oprócz standardowych torów istnieje także szerszy tor według standardów rosyjskich i że szeroki tor został również poprowadzony z Malborka do pobliskiego lotniska wojskowego. W tej samej informacji czytamy, że w Elblągu są produkowane wagony pasażerskie, sypialne i towarowe na potrzeby Związku Radzieckiego, dostosowywane do szerokich rosyjskich torów.
       Z kolei raport z 29 czerwca 1953 r. mówi o „elbląskiej stoczni, splądrowanej przez wojska sowieckie, która została odbudowana”. „Stocznia składa się z dwóch części. Pierwsza znajduje się wzdłuż kanału, w miejscu gdzie znajdowała się niemiecka Stocznia Schichaua. Ta sekcja jest przeznaczona do produkcji: konstrukcji wysokiego napięcia, części turbin statków i urządzeń okrętowych. Część druga jest zlokalizowana bliżej dworca kolejowego (chodzi o tereny przy al. Grunwaldzkiej – red.) i zajmuje się dostosowaniem polskich wagonów i lokomotyw do rosyjskich szerokich torów”. Oraz „polskie statki nie mogą pływać po Zalewie Wiślanym, tylko kilka małych sowieckich statków wpłynęło do Elbląga” - odnotowuje w swoim raporcie CIA.
       CIA wiedziało też o Sprawie Elbląskiej, czyli tragicznych wydarzeniach z 1949 roku, kiedy to doszło do pożaru jednej z hal ówczesnego Zamechu. „Wielka hala produkcyjna została zniszczona w 1949 r., rzekomo w wyniku aktu sabotażu. W 1951 roku została odbudowana, ale od 1952 roku nic tam nie jest produkowane” - pisze CIA.
       Z kolei raport z 6 października 1953 roku mówi o tym, że polskie Ministerstwo Żeglugi pracuje nad projektem budowy kanału żeglugowego między Elblągiem a Krynicą Morską, który miałby 26 kilometrów długości, 60 metrów szerokości i 2,5 m głębokości. Kanał miałby też przecinać Mierzeję Wiślaną niedaleko Krynicy Morskiej. Krynica miałaby odegrać podobną rolę jak port w Świnoujściu niedaleko Szczecina” - piszą Amerykanie.
       Odtajnione przez CIA dokumenty dotyczące Elbląga mogą być kopalnią wiedzy nie tylko dla lokalnych historyków. - CIA, jak każda agencja wywiadu zbierała informacje o przeciwnikach, a my wówczas - w latach 50. XX w. - byliśmy częścią bloku sowieckiego, więc też wrogiem USA. Dziś, w innej sytuacji geopolitycznej i w jawnych już dokumentach możemy sprawdzić, co ich najbardziej interesowało - mówi Tomasz Gliniecki, znany w mieście propagator wojennej historii. - W Elblągu i okolicach były to dane o jednostkach wojskowych, produkcji militarno-przemysłowej, infrastrukturze transportowej. Niby wywiadowcza norma, ale w tych aktach jest wiele ciekawostek. Mam nadzieję, że te dokumenty będą kiedyś szczegółowo zbadane, uzupełniając naszą wiedzę o Elblągu po 1945 r.
       My prześledziliśmy zaledwie kilka dokumentów. Zachęcamy Czytelników do poszukiwania innych ciekawych informacji, jakie zawierają. Dokumenty można znaleźć tutaj, wpisując hasło "elblag".
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama