UWAGA!

Gotycka fala na dworcu

Elbląg, Projekt fontanny.
Projekt fontanny.

Koncepcja fontanny wybrana! Na Placu Dworcowym stanie nowoczesna fontanna - „Gotycka fala”. Idea "Gotyckiej Fali" zainspirowana została historią Elbląga oraz położeniem geograficznym miasta - na styku Żuław i Wysoczyzny nad rzeką. Nawiązuje do pierwszych pokoleń zamieszkujących te okolice od Gotów po ludzi gotyku.

Nie omija czasów współczesnych, gdy związek z wodą jest tak samo istotny jak dawniej. Forma fontanny to płaskie kamienne płyty, po których spływa woda oraz fałda terenu wykonana z granitowej kostki. Na tak ukształtowanym styku wyrasta, strzelając w niebo, dynamiczna struktura inspirowana gotyckimi linearnymi strukturami architektonicznymi i energią wodnej fali.

 


     Połączenie stali nierdzewnej i kamienia w architektonicznym splocie linii i płaszczyzn oddaje ducha gotyckich ideałów i jednocześnie tworzy nowoczesna formę. Woda - wypływając ze szczeliny na wysokość 4 m., spływa po płaszczyźnie stali i rozpływa się po płaszczyźnie kamienia.
     Oświetlenie światłowodowe podkreśla wertykalną formę i rozświetla wnętrze ażurowej części nad niecką. Pozostałe punktowe reflektory podświetlają spływającą wodę i ogólnie całość struktury.
     Koncepcje fontanny opracowali projektanci z gdyńskiego ER- studio. Obecnie przygotowujemy się do zlecenia opracowania dokumentacji. Fontanna na Placu Dworcowym stanie prawdopodobnie w przyszłym roku.

oprac. na podst. informacji UM Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • ,, Połączenie stali nierdzewnej i kamienia w architektonicznym splocie linii i płaszczyzn oddaje ducha gotyckich ideaów. .. '', ,Woda spływa po płaszczyżnie stali i rozpływa się po płaszczyżnie kamienia. .. '', ,Oświetlenie podkreśla wertykalną formę i rozświetla wnętrze ażurowej części. .. '' Jeśli pisała to kobieta to rozumiem jeśli mężczyzna mam prośbę i radę. .. nie wiem chłopie co piłeś ale radzę z całego serca-odstaw to natychmiast. ..
 • taaa i znowu padnie oswietlenie jak na fontannie przy 1-go maja.
 • kolejne pieniadze pojda w bloto. .. masakra juz z tym upiekszaniem za kupe kasy
 • Trzeba mieć naprawdę nieźle w czubie albo być dobrze naćpanym, żeby w tej formie przestrzennej ujrzeć gotycką falę. Bardziej przypomina to nam jakieś bliższe powiązanie elbląskiego Ratusza z kościołem aniżeli z morzem i dawnymi ludami pierwotnymi. Bo, gdzie nie spojrzeć i z obojętnie jakiej strony na tą bryłę – tak można zauważyć witrażowe łączenia na cokołach. Usłyszeć plusk i szmer spływającej z wysokości wody – no, cóż. .. to chrzcielnica kościelna, a dodatkowym atutem jeszcze kolorowe światła potęgujące efekt witraży, do tego dwie ławeczki w postaci klęczników i ksiądz na etacie kapelana dworcowego odmawiający dziękczynną modlitwę za każdą szczęśliwie ukończoną podróż pociągiem. >> www. malkontencielblag. pl. tl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MALKONTENCI(2008-07-08)
 • Wowka Co za idiotyzm !!!!!
 • moim zdaniem pierwszy projekt lepszy - a do burkow wyzej - wiezy Eiffel-a tez na poczatku nie lubiano. ladnie bedzie miec cos ladnego w tej smutnej wsi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mondry(2008-07-08)
 • Ehm. .. Mniej efektowna niż koga niestety :/ W nocy będzie to nieciekawie wyglądać, natomiast w drugiej opcji woda wzbijająca się do góry, nawet na niewielką wysokość wyglądałaby lepiej w promieniach światła. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sdfsdff(2008-07-08)
 • Do mondrego-jestem tym burkiem od pierwszego wpisu w dodatku ze wsi i jakoś nie jestes w stanie mnie obrazić. .. .
 • Komu muszę dać po mordzie aby miasto przestało marnować nasze pieniądze ? Nie macie co buraki robić z pieniędzmi to podatki o tyle zmniejszcie i oddajcie co ukradliście !!! Ludzie muszą ciężko pracować na te wasze głupawe pomysły ! Co niby wam ma dać ta fontanna ? Czego się spodziewacie ? Wysiądzie kilku ludzi z pociągu którzy najczęściej i tak tylko do pracy nim przybywają i co ? Mają paść na kolana ? O co chodzi ?!?! A może fontanna ma służyć do pojenia wielbłądów i mułów które przy obecnym stanie niektorych dróg niechybnie się tu przyjmą ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Heniek69(2008-07-08)
 • nie mial takiego zamiaru, burku, ale uderz w stol. .. :D
 • A może to nowa tradycja, albo nie przymierzając kult falliczny, bo z gotykiem to ino, no właśnie co?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MiejscowyAborygen(2008-07-08)
 • Jak się czyta niektóre wasze komentarze to aż się chce rzygać. .. Kazdy chciałby aby nasze miasto wyglądało ładnie, a taka gotycka fontanna doda tylko urokowi miasta. A podatki to oddajemy wszyscy i uważam, że tym razem pieniądze nasze nie pójdą na marne. Oby ta fontanna powstała jak najszybciej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  rodowita_elblazanka(2008-07-08)
Reklama