UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Podczas upałów ostrożnie w lesie

 
Elbląg, Podczas upałów ostrożnie w lesie
fot. nadesłana

Fale upałów oraz długie okresy bez opadów deszczu powodują susze. Przedłużająca się ładna pogoda ma wpływ na środowisko leśne. Wyschnięte gałęzie, opadłe liście, martwe części roślin w taką pogodę stają się niebezpieczne dla lasu. Wystarczy chwila nieuwagi człowieka aby wzniecić niebezpieczny i trudny do opanowania pożar.

Tegoroczne lato na szczęście oszczędza lasy zarządzane przez Nadleśnictwo Elbląg. Zarówno te znajdujące się na Wysoczyźnie Elbląskiej jak i porastające Mierzeje Wiślaną. Co pare dni przechodzi burza lub z nagromadzonych chmur spada deszcz dzięki czemu las może trochę odetchnąć, a wraz z nim dyżurujący leśnicy i strażacy. 
       W tym roku jeszcze nie zaistniały takie okoliczności aby Nadleśniczy musiał wprowadzić zakaz wstępu do lasu. Ważne jest jednak aby odwiedzając las pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Pamiętajmy, że w lesie można palić ogień tylko w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych. Ponadto w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo rozniecenia ognia. Około 90% powstałych pożarów w lesie spowodowanych jest przez człowieka, dlatego szczególnie w okresach suszy i podniesionej temperatury należ zachowywać się wyjątkowo ostrożnie. 
       Ważne jest też to, aby przybywając do lasu nie wjeżdżać na drogi leśne i nie zastawiać wjazdów do lasu. Zastawiając drogę blokujemy wjazd służbom takim jak straż pożarna czy pogotowie, a na Mierzei Wiślanej także Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratowniczemu czasem całkowicie uniemożliwiając szybkie dotarcie na miejsce zdarzenia. Straż leśna Nadleśnictwa Elbląg prosi wszystkich odwiedzającym lasy w szczególności znajdujące się wzdłuż wybrzeża Bałtyku aby zadbali o bezpieczeństwo swoje oraz innych pozostawiając drogi drożne pozwalające przejechać dużym samochodom straży pożarnej czy pogotowia.
       Za rozniecanie ognia w lesie w niedozwolonym miejscu grozi mandat karny do 500 zł, bądź w szczególnych przypadkach sprawa kierowana jest do sądu gdzie grozi kara grzywny do 5000 zł. Zastawianie dróg w lesie bądź wjazd do lasu niesie za sobą podobne konsekwencje. Odwiedzając las pamiętajmy, jest to miejsce życia zwierząt i roślin, zachowując ostrożność i rozwagę nie powodujemy zagrożenia ich życia.
Nadleśnictwo Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama