UWAGA!

Próba maturalna

Elbląg, Próba maturalna
(fot. Damian Matwiejczyk)

Dziś w całej Polsce uczniowie szkół średnich pisali maturę próbną z języka polskiego. Jutro czeka ich egzamin z języka obcego, a w poniedziałek - z dodatkowego przedmiotu.

Próbną maturę pisali także uczniowie elbląskich ogólniaków i techników. Mimo że wynik egzaminu próbnego nie ma wpływu na ostateczną ocenę na świadectwie maturalnym, w miasteczku szkolnym przy ul. Saperów panowała dziś wyjątkowo gorąca atmosfera. W tamtejszym Technikum Hotelarskim do próbnej matury przystąpiło około 50 uczniów.
     – Dzisiejszy egzamin miał formę matury z prawdziwego zdarzenia. Próbna matura rozpoczęła się o godz. 9 w auli, egzamin trwał niecałe trzy godziny, skończył się parę minut po dwunastej – mówi nauczycielka języka polskiego w tej szkole. – Widać było, że przed przystąpieniem do egzaminu uczniowie bardzo się denerwowali.
     Pierwsza część nowego egzaminu dojrzałości to tzw. rozumienie tekstu. Obszerny tekst autorstwa Jana Miodka zdaniem uczniów był trudny. Do tego tekstu zadanych było piętnaście pytań, były to zarówno pytania zamknięte, jak i otwarte. Na drugą część egzaminu maturalnego składa się wypracowanie (minimum 250 słów) na jeden z wybranych tematów.
     – Tematy, wydaje mi się, były dosyć trudne – mówi polonistka. – Pierwszy brzmiał: „Carska Rosja i jej stolica. Na podstawie załączonych fragmentów „Pana Tadeusza” i „Dziadów część III” napisz, czym charakteryzowało się życie ludzi w Rosji na początku XIX wieku”. Drugi temat natomiast odnosił się do „Chłopów” - „Koncepcja ludzkiego losu w „Chłopach” Władysława Stanisława Reymonta. Przedstaw temat, analizując wskazany fragment oraz wykorzystując znajomość pierwszego tomu powieści.”
     Większość uczniów Technikum Hotelarskiego wybrało temat drugi.
     Próbna maturę zdawali też uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego. Tu tegoroczni maturzyści mieli możliwość przystąpienia do egzaminu o rozszerzonym poziomie.
     – Matura rozszerzona to wypracowanie na wybrany temat, analiza i interpretacja wiersza lub analiza porównawcza dwóch fragmentów tekstów – wyjaśniły mi licealistki. Po egzaminie powiedziały, że poziom rozszerzony był łatwiejszy od podstawowego.
     – Napisałyśmy go szybciej niż podstawę. Dużo łatwiej pisało nam się poziom rozszerzony, ponieważ więcej ćwiczyliśmy na języku polskim, tzn. pisaliśmy dużo wypracowań porównawczych i związanych z wierszami. Pierwszy temat dotyczył koncepcji miłości romantycznej w IV części „Dziadów” i w „Przemijaniu” Franciszka Karpińskiego. Drugi temat brzmiał: „Poznawanie w wierszu Wisławy Szymborskiej „Mała dziewczynka ściąga obrus”.
     Dziewczyny były zadowolone, życzyłyby sobie, żeby majowy egzamin był taki jak ten dzisiejszy,
     Wyniki dzisiejszych egzaminów poznamy w środę 21 grudnia. Jutro egzamin z języka obcego, natomiast w poniedziałek próbna matura z przedmiotów dodatkowych – do wyboru są: matematyka, fizyka, geografia, biologia, historia i wiedza o społeczeństwie.
     
OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • moze ktos wytlumaczy dlaczego probna matura zaczyna sie o roznych godzinach w roznych szkolach??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  óczeń(2005-12-16)
 • No wlasnie to troszke niesprawiedliwe ze w róznych szkołach pisali o róznych godzinach a w niektrych miastach to w ogole w styczniu pisza i ta same mature co my teraz;/ uczniowie szkol ktore pisaly o pozniejszych godzinach znaly juz pytania od tych co pisali wczesniej , uwazam ze tak nie powinno byc to jest nie fair wobec tych ktorzy pisali rano!!! Wyniki na pewno nie beda oddawaly calego obrazu wiedzy maturzystow gdyz mozna bylo sobie chociaz przeczytac strezczenie jak sie znalo pytania lub potorzyc problematyke danego utworu!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  maturzystka(2005-12-16)
 • Wszystkie szkoly powinny pisac tego samego dnia o tej samej godz. zeby nie bylo przeciekow. Dyrektor mojej szkoly zarzadzil ze pobna matura z polaka ma byc po lekcjach a na dodatek po 19.12. Totalna bzdura. A najzabawniejsze jest to ze odpowiedzi do testu opublikowalo juz pare gazet. Bez przesady po co mamy to pisac skoro znamy odpowiedzi.
 • trudne?...bez przesady matura z języka polskiego na poziomie podstawowym to pestka pod warunkiem że się rozumie to co się czyta...i to wypracowanie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  polonistka(2005-12-16)
 • czy ktos wie gdzie w internecie mozna znalezc odpowiedzi???
 • hej czarna18 też chodzę do technikum hotelarskiego i też zdaje maturę za rok ale jak patrzę na twoje wypowiedzi to czarno widzę twoją maturę z języka polskiego
Reklama