UWAGA!

Uwaga na pszczoły przy stadionie (aktualizacja)

 Elbląg, Uwaga na pszczoły przy stadionie (aktualizacja)
Fot. Michał Skroboszewski

Na ul. Agrykola, w jednym z drzew, wygodne lokum zorganizowały sobie pszczoły. - Jeśli zmieni się pogoda, coś je podrażni, mogą zaatakować przechodniów - podkreśla Grzegorz Skorupski, pszczelarz. Zobacz zdjęcia.

Chociaż sprawa została już zgłoszona odpowiednim podmiotom i pszczoły powinny "przeprowadzić się" najpóźniej w piątek po południu, informujemy o niej, bo zagrożenie, przynajmniej dla niektórych osób, jest realne.  - Jeśli ktoś jest uczulony, użądlenie pszczoły może być dla niego śmiertelne - zaznacza elbląski pszczelarz, który w tej i podobnych sytuacjach współpracuje ze strażą pożarną. Dodaje, że na ile to możliwe, teren w pobliżu drzewa zabezpieczono.

W jakim dokładnie miejscu należy uważać na owady? Chodzi o główną trybunę stadionu Olimpii, przy wejściu dla piłkarzy na murawę. - Pojedyncze użądlenie owada nie powinno być niebezpieczne, ale wrażliwość poszczególnych osób na jad owadów jest zróżnicowana - informuje Główny Inspektorat Sanitarny. - Najgroźniejsze są użądlenia w okolice szyi, podniebienia, języka, wewnętrznej powierzchni policzków. Powodują obrzęk błon śluzowych, krtani i zablokowanie dróg oddechowych. Warto wiedzieć, że pszczoła może użądlić tylko raz, żądło jest wyposażone w zaczepy, które zatrzymują je w skórze. Osa, szerszeń oraz trzmiel mogą żądlić wielokrotnie, dlatego trzeba liczyć się z kolejnymi atakami.

Osoba uczulona na jad może doznać wstrząsu anafilaktycznego, w takich przypadkach niezbędne jest wezwanie pogotowia ratunkowego. Więcej informacji o profilaktyce i właściwym reagowaniu na użądlenia na stronie GIS.

 

Aktualizacja 24 lipca, godz. 15.20:

Otrzymaliśmy informację, że teren przy stadionie jest już bezpieczny: wszystkie pszczoły zostały przeniesione.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama