UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... austriacki rząd złożył zamówienie w stoczni Schichaua

 Elbląg, Stocznia Schichaua
Stocznia Schichaua

Jak dowiadujemy się z „Danziger Allgemeiner Zeitung”, austriacki rząd w ostatnich dniach przekazał stoczni Schichaua zlecenie budowy krążownika torpedowego. Statek ma mieć moc 4 tysięcy koni i rozwijać prędkość do 21 węzłów. Ma być gotowy i dostarczony odbiorcy na jesieni 1892 roku. Następnie ten sam rząd zamówił w stoczni dwa dunajskie okręty monitory (monitor - klasa ciężkich przybrzeżnych okrętów artyleryjskich, przeznaczonych do ostrzeliwania celów i umocnień na brzegu, zwalczania artylerii nadbrzeżnej i wsparcia desantu, obecnie zanikła – Wikipedia) (AZ, czwartek, 20.08.1891 r.).

Złapano młodą oszustkę
       Wczoraj złapano pewną dziewczynę na tym, jak chciała wyłudzić pieniądze od dzieci. Okazała się nią 15-letnia Joanna Bähr, której mama mieszka przy Małej Górze Cudów (niem. dzisiejsza ulica Karowa, niem. Kleiner Wunderberg). Wczoraj oszustka wybrała sobie na ofiarę praktykanta w zawodzie szewca z ulicy Rybackiej (niem. Fischerstraße), zaczęła jednak uciekać i tak wpadła w ręce funkcjonariusza policji. Dziewczynę oczywiście od razu aresztowano. Udowodniono jej już sporą liczbę przekrętów, do części z nich przyznała się (AZ, środa, 19.08.1891 r.).

  Elbląg, SMS Satelit C.K. Marynarki Wojennej, krążownik torpedowy zwodowany w stoczni Schichau'a w Elblągu w 1892 roku
SMS Satelit C.K. Marynarki Wojennej, krążownik torpedowy zwodowany w stoczni Schichau'a w Elblągu w 1892 roku (fot. Wikipedia)


       Strażnik więzienny popełnił samobójstwo

       Wczoraj powiesił się w jednej z izb więzienia strażnik więzienny Heinrich Kuhs. Mężczyzna popełnił ten desperacki czyn z obawy przed karą dyscyplinarną i ponieważ był znudzony życiem (AZ, środa, 19.08.1891 r.).
      
       Grasują złodzieje zegarków
       Wczoraj wieczorem pewnemu zamieszkałemu przy ulicy Janowskiej (niem. Herrenstraße) robotnikowi skradziono z kamizelki srebrny kieszonkowy zegarek. W podobny sposób swój zegarek stracił wczoraj pewien nieznajomy mężczyzna, który zasnął na jednej z ławek przy dworcowej promenadzie (AZ, środa, 19.08.1891 r.).
      
       Browarna będzie jak nowa

       W czwartek rozpoczną się prace brukarskie przy ulicy Browarnej (niem. Lange Niederstraße). Jedna trzecia ulicy będzie wolna, żeby nie tamować ruchu (AZ, czwartek, 20.08.1891 r.).
      
       Czeladnik ranił mistrza

       Wczoraj w południe w wyniku kłótni pewien tutejszy mistrz kominiarski został poważnie ranny nożem przez swojego czeladnika (AZ, czwartek, 20.08.1891 r.).
      
       Gęsi nie znajdują zbytu

       Nastały takie czasy, że z około tysiąca sprowadzonych do Elbląga gęsi, sprzedano zaledwie pięć sztuk. Dzieje się tak, ponieważ ceny pożywienia są za wysokie i zarówno rolnikom jak i ludziom z miasta nie opłaca się paść gęsi (AZ, piątek, 21.08.1891 r.).
      
       Naznaczone gęsi
       Pewien mieszkaniec Schiffsholmu, któremu w ostatnim czasie z 36 gęsi zaginęła prawie połowa, zaznaczył 20 pozostałych. Właściciel ptaków namalował im na głowie zieloną olejną farbą grzebień (AZ, piątek, 21.08.1891 r.).
      
       Kobiety będą uczyć się, jak wykonać sztuczne kwiaty
       W najbliższych dniach w Elblągu, jak dowiadujemy się w części ogłoszeniowej gazety, otwarte zostaną zajęcia tworzenia sztucznych kwiatów. Próbki prac, które zostały wystawione przez nauczycielkę, panią Linge z Moskwy (niem. Moskau) na wystawie sklepu pana Börendta (następca Augusta Wernicka), świadczą o wielkich artystycznych umiejętnościach wykonawcy albowiem prace te z trudem można odróżnić od prawdziwych kwiatów. Ze względu na przywiązywanie dużej wagi do ozdób kwiatowych w toalecie damskiej możemy już dziś sądzić, że ten nowy rodzaj prac ręcznych wzbudzi zainteresowanie wielu tutejszych dam i chętnych do udziału w kursie będzie bardzo dużo (AZ, sobota, 22.08.1891 r.).
      
       „Lepsza połowa”
       Pewien zamieszkały przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße) malarz został ubiegłej nocy za pośrednictwem tutejszego funkcjonariusza policji doprowadzony do szpitala, ponieważ był poważnie ranny w głowę i bardzo mocno krwawił. Ranny wyznał, że tak urządziła go jego „lepsza połowa” (AZ, sobota, 22.08.1891 r.).
      
       Drodzy mieszkańcy, oświetlajcie klatki schodowe!

       Zwracamy Pastwa uwagę na to, by ze względu na zapadający już coraz wcześniej zmrok, klatki schodowe były oświetlone. Ci gospodarze, którzy nie zastosują się do tych zaleceń, popełniają wykroczenie i jeśli w przypadku tego zaniedbania dojdzie do jakichkolwiek wypadków, zobowiązani są w stosunku do poszkodowanego do wypłacenia mu odszkodowania (AZ, niedziela, 23.08.1891 r.).
      

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Czy wróci ten czas ze w Elblągu budowano statki. Port morski będzie to i stocznie powinny być.
 • Chciałem dodać, że chodzi o niszczyciel S. M. S. Satellit zwodowany 21 września 1892,a w Schichale nigdy nie zbudowano żadnego monitora dla Austro-węgier (ani chyba nawet nie planowano). Myślę, że w tłumaczeniu jest błąd.
 • Mogli wycofać zamówienie.
 • Chyba austo-wegier bo na chu. .j austri krazownik jak nie ma dostepu do morza??:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  gamonie(2017-08-26)
 • Większość zamówień wykonywały stocznie Schichaua w Piławie, Królewcu, a potem w Gdańsku. Stocznia elbląska nie była w stanie wodować większych jednostek (zbyt płytkie wody rzeki Elbląg czy Zalewu). Ponadto po I wojnie do czasu przejęcia jej przez rząd III Rzeszy była w słabej kondycji gospodarczej. Dopiero w 1939 roku, już jako państwowa stocznia, otrzymała zlecenie na budowę 10 torpedowców. Zadanie to wykonała w latach 1940-44.Cztery z nich przetrwały II wojnę. Jeden przejęła marynarka amerykańska klasyfikując go jako niszczyciel.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  stoczniowiec(2017-08-26)
Reklama