UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... rozpoczęły się wakacje

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... rozpoczęły się wakacje

Dziś we wszystkich placówkach edukacyjnych na okres czterech tygodni zakończyły się zajęcia. Letnie ferie w szkołach podstawowych potrwają w myśl ustawy do poniedziałku, 31 lipca włącznie. We wtorek, 1 sierpnia znów rozpoczną się zajęcia (AZ, niedziela, 02.07.1893 r.).

Festyn na rzecz sierot za nami
       Na rzecz elbląskiego sierocińca odbył się wczoraj na Schillingsbruecke festyn, który niestety nie był zbytnio oblegany, jak oczekiwano w obliczu tak szczytnego celu. W każdym razie trochę się działo. Młodzi mężczyźni próbowali swoich sił w strzelaniu. Nie mieli jednak szczęścia z powodu dość mocnego wiatru. [...] Do godz. 21 trwał koncert kapeli Pelza, zaraz po nim rozpoczął się bal, podczas którego młodsza część mieszkańców bawiła się do nocy (AZ, wtorek, 04.07.1893 r.).
      
       Na zalewie było niespokojnie

       Wody zalewu były wczoraj tak niespokojne, że fale wlewały się na pokład mniejszych statków i wiele z pasażerów miało chorobę morską (AZ, wtorek, 04.07.1893 r.).
      
       Wpadła w gniew i rzuciła rozgrzaną lampą
       Wczoraj wieczorem z powodu kłótni pewna zamieszkała na Fischervorberg żona robotnika R. popadła w taki gniew, że chwyciła rozgrzaną lamę naftową i rzuciła nią w twarz swojemu sąsiadowi. Lampa eksplodowała a nafta rozlała się po ciele poszkodowanego tak, że został został ciężko ranny. Trzeba było go przewieźć do szpitala (AZ, środa, 05.07.1893 r.).
      
       Fałszywa jednomarkówka w obiegu

       Wczoraj znów pojawiła się w obiegu, a mianowicie u zamieszkałego przy ulicy Wodnej (niem. Wasserstrasse) mistrza szewskiego fałszywa jednomarkówka. Jest ona wykonana z cynku i powleczona rtęcią. Widnieje na niej rok 1874 (AZ, czwartek, 06.07.1893 r.).
      
       Najechał na wózek dziecięcy
       Wczoraj przed południem przy Dużym Ogrodzie Zabaw (niem. Gr. Lustgarten) pewien nieumiejący jeździć mężczyzna przebrany za woźnicę prowadził dorożkę i przejechał wózek dziecięcy, w którym znajdowała się dwójka dzieci. Całe szczęście został uszkodzony tylko wózek, a dzieci wyszły z wypadku bez szwanku. Przeciwko woźnicy i właścicielowi dorożki wszczęto postępowanie karne (AZ, piątek, 07.07.1893 r.).
      
       Ogromny okaz na Nogacie

       We wtorek rano rybakowi nazwiskiem Assmann z miejscowości Wierciny (niem. Horsterbusch, wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Nowy Dwór Gdański na obszarze Wielkich Żuław Malborskich nad Nogatem) wpadł w sieci jesiotr ważący 120 funtów. Jest to pierwszy taki przypadek na Nogacie od długiego czasu (AZ, piątek, 07.07.1893 r.).
      
       Złapano czterech rzezimieszków

       W poniedziałek po południu czterech urwisów na Grobli Młyńskiej (niem. Muehlendamm) i na bocznych ulicach dokazywali, krzyczeli i plądrowali ogrody. Wczoraj zostali złapani. Udowodniono im także rabowanie przykościelnych cmentarzy. Złożono już przeciwko nim doniesienie o przestępstwie (AZ, piątek, 07.07.1893 r).
      
       Teatr małp i psów na placu ćwiczeń

       Na tutejszym placu ćwiczeń (niem. Exerzierplatz) wystąpi teatr małp i psów Edwarda Schustersa. W sobotę i w kolejne dni zaplanowano przedstawienia (AZ, sobota, 08.07.1893 r.).
      
       Beczki ze smołą na Wyspie Spichrzów
       Ubiegłej nocy przy ulicy Warszawskiej (niem. Berlinerstrasse) doszło do wybryków. Kilka osób toczyło tam beczki ze smołą z tamtejszej fabryki z papą. Jedną z nich zostawili na ulicy Danziger Graben. Sprawcami są zamiejscowi rzemieślnicy (AZ, sobota, 08.07.1893 r.).
      
       Lipscy śpiewacy w Resursie Mieszczańskiej
       Nie możemy jeszcze raz nie wspomnieć o rozpoczynających się dzisiaj humorystycznych wieczorach lipskich śpiewaków w Resursie Mieszczańskiej. Śpiewacy wystąpią tylko trzy razy (AZ, sobota, 08.07.1893 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

  • A nasze dzieciaki mają aż ponad dwa miesiące wakacji, co w powiązaniu z innymi wolnymi od nauki jest stanowczo za dużo. Wakacje powinny trwać w Polsce w zasadzie miesiąc, a najlepszym czasem na nie byłoby wolne od około 15 lipca do 15 sierpnia, a gdyby święto w tym dniu przydałoby w piątek to wakacje automatycznie byłyby dłuższe.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    4
    9
    Urzędnikoświatowy(2019-07-06)
  • I słusznie, powinny mieć 2 miesiące.
Reklama