UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląska korporacja nieruchomości przegrała w sądzie

 
Elbląg, Elbląska korporacja nieruchomości przegrała w sądzie

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję Prezes UOKiK, że pośrednicy obrotu nieruchomościami z Elbląga stosowali porozumienia ograniczające konkurencję. Została także utrzymana wysokość nałożonej przez Urząd kary finansowej w wysokości ponad 27 tys. zł.

Wyrok sądu dotyczy decyzji wydanej w 2010 r. Prezes UOKiK stwierdziła wówczas, że pośrednicy nieruchomości z Elbląga zawarli porozumienie ograniczające konkurencję.
       Przedsiębiorcy zrzeszeni w utworzonej w 1999 r. Elbląskiej Korporacji Nieruchomości wspólnie ustalili minimalne stawki prowizji za świadczone usługi. Stawki mieli obowiązek stosować wszyscy członkowie korporacji.
       Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję Prezes UOKiK nałożyła na ośmiu uczestników zmowy karę finansową w łącznej wysokości 27 375 zł. Spółki już podczas prowadzonego postępowania wycofały się z kwestionowanej przez Urząd praktyki. Przedsiębiorcy odwołali się od decyzji do sądu.
       25 maja br. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję Prezes UOKiK, oddalając odwołania wniesione przez przedsiębiorców. W ogłoszonym wyroku sąd podkreślił, że działanie spółek stanowiło praktykę ograniczającą konkurencję. Ponadto potwierdził zasadność nałożenia sankcji finansowej przez Urząd, a wysokość kary uznał za odpowiednią w stosunku do naruszenia przepisów. W opinii sądu działalność przedsiębiorców miała charakter celowy, prowadzona był w znacznej skali i w sposób umyślny.
       Zgodnie z prawem przedsiębiorca, wobec którego została wydana decyzja przez Prezesa UOKiK, może się odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od wyroku SOKiK przysługuje możliwość złożenia apelacji w Sądzie Apelacyjnym.
      
       Źródło: UOKiK
      
      
oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • I bardzo dobrze, przez takich mamy drogie mieszkania w Elblągu. Chociaż na rynku ciągle tanieją. Kara jest niska taka sume powinien zapłacić każdy z osobna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elbig..(2012-06-02)
 • Dokładnie. Kara jest śmiesznie niska. Podobnie jak za wiele innych wykroczeń dlatego mamy w kraju to co mamy. Na zachodzie kary są o wiele dotkliwsze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  koko spoko(2012-06-02)
 • ha, wyrok, zmowa-i tak w 2011roku sprzedano 4domy i 26 mieszkań. W dobę internetu każdy sam sobie poradzi bez nich
 • Powinni każdemu zwrócić kasę, kto korzystał z ich usług. Trzeba będzie do sadu z tym iść
 • Nie ma potrzeby korzystania z biur nieruchomości. Sam szukałem, znalazłem, notariusza też i w sumie grosze to mnie kosztowało. W Elblągu jest dużo tanich mieszkań np; na Zawadzie. Gorzej ze sprzedażą ale to tylko kwestia ceny, jaką chcemy uzyskać za nieruchomość.
 • Cene rynkową podaje pośrednik a cene za jaką sprzedaje się mieszkanie zazwyczaj ustala sprzedający, najbardziej mnie śmieszy jak ktoś chce sprzedać 2 pokoje za 170tys. bo w zamian chce sobie 3 pokoje kupić i nie chce dokładać i tak to wygląda. A ceny są wysokie bo dużo ludzi ma ogromne hipoteki i różne zadłużenia wpisane w księgę wieczystą i chcą by cena mieszkania pokryła długi i żeby jeszcze na drugie mieszkanie starczyło. I Czytajcie umowy pośrednictwa bo są biura nieruchomości gdzie podpisujesz umowę na czas dopóki mieszkanie czy dom się nie sprzeda: pakt z diabłem bo to nawet 5-10 lat może trwać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Myśląca(2012-06-02)
 • do tego dochodzi jeszcze sztuczne zawyżanie cen ( do ceny żądanej przez klienta agencja często dorzuca nawet 5-20 tysięcy złotych ) i bzdury wypisywane w ogłoszeniach... W wyniku takiego działania klient traci nie tylko pieniądze ale i czas.
 • za mała kara :-(
 • a kantory nie maja zmowy?
 • Ale sensacja ! Tymczasem sprawa dotyczy 1999 roku. Inne prawo inne obyczaje. Nic dziwnego, że pośrednicy się odwołują od decyzji urzędu. Dzisiaj przecież wygląda to zupełnie inaczej a u pośrednika często można kupić mieszkanie taniej niż na wolnym rynku. Zresztą pośrednicy działają na całym świecie i nie jest to nic nadzwyczajnego a wręcz działanie bez pośrednika traktowane jest jako próba matactwa i cwaniactwa. Zawsze zresztą można kupić czy sprzedać nieruchomość bez jego udziału - przecież Polak potrafi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Barbapapa(2012-06-02)
 • Ja tez sie dziwie tym którzy dają swoją ofertę do pośrednika nieruchomości, trzeba być MEGA sierotą żeby nie umieć zarządzac własnym majątkiem i płacić za to tym cwaniakom. Nigdy nie korzystałem z ich usług i nigdy nie kupię nieruchomości za pośrednictwem tych amatorów (chyba ze sprzedający zapłaci im prowizję, a cena bedzie mi odpowiadała), osobiście od razu odrzucam oferty od pośredników (za dużo haków). Wolę zapłacić notariuszowi, żeby ustalił stan prawny nieruchomości. jak tak patrzę ile jest pośredników nieruchomości w Elblągu to śmiech mnie ogarnia, że jest tylu naiwniaków płacących im za to, co sami bez wysiłku mogli by zrobić żeby sprzedać własną nieruchomość.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  PączekWmaśle(2012-06-02)
 • Jaka zmowa - taka kara. Wierutne bzdury, ale nasze władze muszą pokazać, że dbają o lud. Może równie aktywnie zadbali by o nasze emerytury i służbę zdrowia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  plllop(2012-06-03)
Reklama