UWAGA!

Nie będzie podwyżek, a niektóre ceny nawet spadną

 Elbląg, Dyrektorzy miejskich spółek cieszą się z planowanych oszczędności
Dyrektorzy miejskich spółek cieszą się z planowanych oszczędności (fot. AD)

Zakup grupowy jest tańszy - o tym przekonują władze Elbląga i na potwierdzenie pokazują liczby. Od 1 stycznia 2016 r. wszystkie instytucje, firmy, zakłady miejskie będą płacić mniej za energię elektryczną, co pozwoli zaoszczędzić ok. 600 tys. zł. Dodatkowo informacja, która ucieszy przysłowiowego Kowalskiego - nie będzie podwyżek opłat za wodę i ścieki, a EPEC deklaruje obniżenie taryfy za produkowane ciepło.

Gmina Miasto Elbląg wraz z miejskimi jednostkami organizacyjnymi przystąpiła do grupy zakupowej organizowanej przez Urząd Miejski w Olsztynie w celu dokonania wspólnego zakupu energii elektrycznej. Najniższą ofertę przetargową złożyła ENERGA Obrót S.A., czyli dotychczasowy dostawca. Ale będzie taniej.
       - ENERGA zaoferowała cenę 206,10 zł na MWh netto, co w stosunku do obecnej ceny zakupu 234,59 zł netto stanowi oszczędność ok. 12 proc. - informuje prezydent Elbląga Witold Wróblewski. - Nowa taryfa, która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2016 r. pozwoli na oszczędności rzędu ok. 600 tys. zł.
       Prezydent zachęca też prywatnych przedsiębiorców do podobnego ruchu i złożenia wniosku w UM w Olsztynie.
       To nie koniec dobrych wiadomości.
       - Nie podrożeją opłaty za wodę i odprowadzanie ścieków - kontynuuje Witold Wróblewski.
       Obecnie w Elblągu stawka za 1 m sześcienny wody i ścieków dla gospodarstwa domowego wynosi 8,10 zł (brutto). Dla porównania w Polsce - 10,94 zł, a w województwie warmińsko-mazurskim - 8,31 zł.
       - Jak widać, nasza stawka nie jest wygórowana - zauważa Andrzej Kurkiewicz, dyrektor EPWiK.

 

Prezes EPEC Łukasz Piśkiewicz też cieszy się z działań oszczędnościowych, jakie kierowana przez niego firma prowadzi od kilku lat: - Zmniejszyła się liczba zatrudnionych pracowników, z roku na rok kupujemy taniej paliwo energetyczne- wylicza.
       Teraz deklaruje obniżenie taryfy za ciepło produkowane przez EPEC o 0,36 proc. Jest jednak jedno "ale".
       - W większości (ok. 88 proc.) ciepło kupujemy od Elektrociepłowni, która wystąpiła z wnioskiem o podwyższenie taryfy - dodaje Piśkiewicz. - Resztę odbieramy od Ciepłowni Dojazdowa.
       - Nie akceptuję tego wniosku Elektrociepłowni - zastrzega prezydent Wróblewski. - Jednak ta firma nie podlega miastu.
      

A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • o co za zmiany w EPECu, czyżby spowodowane dochodzeniami różnych instytucji i służb pomogły podjąć taka decyzję? Pozdrawiam pana radnego Klima!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  2
  Kat.Na.Idiotów(2015-10-14)
 • Węgiel rekordowo tani, a ceny z kosmosu. .. .. Pan Piśkiewicz chyba musi zarobić na kampanię wyborczą dla towarzyszy z PO. .. .. :(
 • A kiedy będzie przetarg na sprzątanie i dozór w Epec, bo to około chyba 15 etatów. Ludzie w Elsinie się denerwują, że już nie będą chyba sprzątali w Epec.
 • Jeżeli spadną to ile będziemy teraz płacili za 1 gj, bo to tylko za ciepło produkowane przez Epec, a Epec produkuje tylko 20%, proszę pisać dokładnie. Musze wiedzieć na jakiej kresce mam mieć zawór. Teraz jest 82 zł. a po obniżce ile będzie?
 • Tylko ta woda z rur za którą płacimy -śmierdzi a herbata jest bez smaku. Dziwi mnie jedno dorosły facet W. W. a trzyma się kiecki-olsztyna. Mieszkańcy nie po to brali udział w wyborach by były spółki z olsztynem. NIE DLA olsztyna!!!!!
 • po wyborach będą stare stawki
 • Ludzie się niecierpliwią, bo Elsin dostał nagrodę, piszą, że dostali wypowiedzenia i będzie przetarg. Jak będzie przetarg to w końcu każdy ma prawo znaleźć sobie robotę dla swojej firmy. prawda.
 • Tylko 0,36% ze swoich 20% to ile to jest?. I tak mają zyski bo finansują imprezy nie mówiąc o wysokich bardzo wynagrodzeniach w Spółce. A Nam obniżą tylko tyle co na wstępie?
 • Napiszcie po wyborach, konkretnie ile to będzie i o co chodzi, węgiel strasznie tani i co ? i nic? nie mówiąć o modernizacjach milionowych.
 • Brawo, tak trzymać jeśli chodzi o redukowanie kosztów funkcjonowania miasta! Tak się jednak jednocześnie zastanawiam, dlaczego Elbląg przystąpił akurat do olsztyńskiej grupy zakupowej. Przecież Elblągowi i elblążanom pod każdym (poza administracyjnym) względem bliżej jest do Gdańska. Gdańsk w ramach Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego (GOM) także kupuje (energię elektryczną od 2012 r. ) w ramach grupy zakupowej. Wiadomo, że mowa jest o DUŻO większym zakupie, więc logicznie rzecz biorąc także o niższych cenach niż w przypadku olsztyńskiej grupy, a to przecież oznacza jeszcze większe oszczędności. Pytanie, czy elbląscy urzędnicy zasięgnęli języka nie tylko w olsztynie, lecz także w Gdańsku? Czy naprawdę jesteśmy skazani w każdym aspekcie na olsztyn i "albo z olsztynem albo z nikim"?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  jesiotr(2015-10-14)
 • Cytat: "W większości (ok. 88 proc. ) ciepło kupujemy od Elektrociepłowni, która wystąpiła z wnioskiem o podwyższenie taryfy - dodaje Piśkiewicz. - Resztę odbieramy od Ciepłowni Dojazdowa. - Nie akceptuję tego wniosku Elektrociepłowni - zastrzega prezydent Wróblewski. - Jednak ta firma nie podlega miastu. " A może tak pan Piśkiewicz z EPEC powie ile w swojej taryfie pobiera opłaty za przesył. Otoz tyle samo ile Elektrociepłownia liczy sobie za 1MW mocy zamowionej. Czyli prawie połowa ceny ciepła to opłata dla EPECu za moc zamowioną. .. .
 • jesiotr jesiootr nie liz tych upasionych czerwonych sukinsynow po mosznie bo dostaniesz jakiegos chorobska! bravo? jakie bravo? redukowanie kosztow? 3 wiceprezydentow to redukowanie kosztow? nie koloruj tak rzeczywistosci klakierze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  2
  turban(2015-10-14)
Reklama