UWAGA!

W kinie: Wojna światów

Elbląg, Kadr z filmu
Kadr z filmu

„Wojna światów” to ekranizacja powieści H.G. Wellsa o tym samym tytule. Akcji została przeniesiona z końca XIX wieku w czasy współczesne. Podobnie jak książka zafascynowała wielu czytelników również i film Stevena Spielberga powinien przejść do klasyki kina, ponieważ pod przykrywką zwykłej historii o kosmitach reżyser przemycił znacznie głębsze przesłania, między innymi takie, że żaden człowiek nie rodzi się i nie umiera bez przyczyny.

Ten widowiskowy thriller science-fiction zaczyna się dość banalnie. Głównym bohaterem jest rozwiedziony Ray Ferrier, zwykły robotnik, prowadzący trochę chaotyczny tryb życia. Pewnego dnia była żona zostawia pod jego opieką dwójkę nastoletnich dzieci, z którymi Ray nie potrafi znaleźć wspólnego języka. Nieudolność samotnego ojca, potyczki z dorastającymi dziećmi – to normalny obraz w większości filmowych rodzin.
     Dopiero gdy następnego ranka w okolicy rozpętuje się potężna burza, a spod ziemi wyłaniają się przedziwne maszyny wiadomym staje się, że szykuje się coś niezwykłego. Rozpoczyna się przerażająca wojna, w której sterowane przez pozaziemskie istoty „trójnogi” niszczą wszystko, co spotkają na drodze. Jednak bardziej przerażające wydaje się zachowanie ludzi, którzy w chwili zagrożenia zachowują się jak bestie; nie zważając na los innych ratują jedynie siebie. Jest to szczególnie drastycznie ukazane w scenie przy promie.
     W takiej sytuacji przychodzi na myśl pytanie czy we współczesnym świecie największym i jedynym zagrożeniem dla nas są ludzie?
     „Wojna światów” to film szybki, porywający, a zarazem mroczny i przytłaczający atmosferą klęski. Nie ma w nim typowego bohaterstwa - jest za to panika, rozpacz, ucieczka. A do tego fantastyczne efekty specjalne. Przeraźliwe dźwięki dudniące w uszach sprawiają że całe kino drży. Drżą również widzowie, bowiem film przez cały czas dostarcza mocnych wrażeń. Warto także wspomnieć o aktorach grających w tym filmie: Tom Cruise oraz Tim Robbins sprawnie bronią swoich wyrobionych wizytówek. Na największe jednak uznanie zasługuje najmłodsza – Dakota Fanning, która rokuje nadzieję na wielką gwiazdę filmową.
     
     Zobacz także: "Wojna światów"
OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama