UWAGA!

Zaduszki Filmowo-Muzyczne

 Elbląg, Zaduszki Filmowo-Muzyczne

Kino Światowid zaprasza 31 października na niemy film Fritza Langa „Metropolis”. Obraz nakręcony został w 1927 roku. Opowiada historię społeczeństwa żyjącego w mieście przyszłości - Metropolis, podzielonego na dwie kasty. Jedna to uprzywilejowana grupa intelektualistów korzystająca z wygód i rozrywek miasta, druga - pracujące pod ziemią rzesze robotników.

Władze w mieście sprawuje dyktator, John Fredersen. Pewnego dnia, jego syn, Freder, poznaje pochodzącą z wyzyskiwanej klasy robotniczej Marię. Chcąc ponownie ją spotkać udaje się do podziemi, gdzie po raz pierwszy styka się z prawdą o okrucieństwie systemu zmuszającego ludzi do niewolniczej pracy. Zdruzgotany Freder postanawia zburzyć porządek miasta zarządzony przez własnego ojca. Pomóc ma mu w tym Maria, która na odbywanych potajemnie zgromadzeniach dodaje strudzonym ludziom otuchy, zapowiadając nadejście Pośrednika, który połączy umysł i ręce, które zbudowały miasto. Sytuacja komplikuje się, kiedy Fredersen odkrywa prawdę i postanawia zwrócić robotników przeciwko Marii, zlecając szalonemu naukowcowi stworzenie jej złego sobowtóra - robota Futura....
       „Metropolis” to jeden z najwybitniejszych obrazów należących do niemieckiego ekspresjonizmu filmowego. Kierunek ten wyrósł z atmosfery klęski Niemiec po I wojnie światowej, strachu przed jutrem, zagubienia człowieka i jego prób odnalezienia bezpieczeństwa.
      
       W Kinie Światowid będzie można obejrzeć "Metropolis" 31 października o godz. 20. W trakcie seansu akompaniować będzie Marcin Pukaluk (strona artysty)
       Bilety - 20 zł
      
Anna Kleina, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • a prawa autorskie do tego filmu ma zespol wszechczasow - QUEEn. Urywki Metropolis mozna zobaczyc w teledysku Radio ga-ga z 1984 roku. .. Niestety film nie jest oryginalem. Jest poskladany z roznych wersji ktore przetwaly 2 wojne swiatowa - oryginalna wersja gdzies zainela. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    godlesia(2010-10-31)
Reklama