UWAGA!

Elblążanin w gronie najlepszych kolekcjonerów

 
Elbląg, Elblążanin w gronie najlepszych kolekcjonerów
(fot. nadesłana)

W Muzeum w Krośniewicach obchodzono po raz dwunasty Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów. Honorowa Nagroda Hetmana Kolekcjonerów Polskich, Jerzego Dunin - Borkowskiego, trafiła w tym roku między innymi do rąk elbląskiego kolekcjonera, Edwarda Parzycha.

Kapituła przyznawanej rokrocznie honorowej nagrody doceniła pasję kolekcjonerską i zbiory antyków Edwarda Parzycha, a przede wszystkim jego kolekcje ceramiki kadyńskiej oraz mebli elbląskich i żuławskich. Edward Parzych kolekcjonerstwem zajmuje się od ponad czterdziestu lat. Początkowo zbierał różnorodne wyroby z porcelany i srebra, stare zegary, przedwojenne pocztówki, meble. Wiele z nich uchronił przed zniszczeniem, oddając w ręce doświadczonych konserwatorów. Jego zbiór mebli elbląskich i żuławskich liczy obecnie kilkadziesiąt bardzo dobrej klasy, przepięknie intarsjowanych szaf i skrzyń posagowych. Kolekcjonuje poza tym wyroby fajansowe z Delft, zabytkowe zegary, przedwojenne pocztówki z Elbląga i okolic, kafle elbląskie, ceramikę firmy Villeroy & Boch z Mettlach w Niemczech, wyroby złotnicze. Zgromadził również interesujący zbiór krzyżyków i medalików oraz ikon podróżnych, pochodzących od średniowiecza po czasy nowożytne.
       Do tej pory zebrał - największą w Polsce i drugą co do wielkości na świecie - kolekcję wyrobów ceramicznych, z powstałej w 1905 roku Kadyńskiej Wytwórni Majoliki. Dzięki współpracy z Muzeum Archeologiczno- Historycznym w Elblągu część jej udostępnił jako wieloletni depozyt na muzealnej wystawie. W skład prezentowanej kolekcji wchodzą przedmioty z terakoty, majoliki, kamionki, ceramiki budowlanej oraz wyroby garncarskie - naczynia, rzeźba figuralna, płaskorzeźba oraz przedmioty codziennego użytku. Stanowią one odzwierciedlenie różnorodnych stylów oraz technik stosowanych w tej wytwórni.
       Tegoroczne Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów miało szczególnie uroczysty charakter, ponieważ obchodzony był równocześnie jubileusz 35-lecia istnienia Muzeum im. Jerzego Dunin – Borkowskiego, przez wiele lat będące oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Z gratulacjami i życzeniami pojawili się w Krośniewicach również i elbląscy muzealnicy.
      
Małgorzata Gizińska, Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama