UWAGA!

Perły muzyki polskiej XX wieku

 Elbląg, Perły muzyki polskiej XX wieku
fot. nadesłana

W czerwcu elbląscy kameraliści zainaugurują w Kiszyniowie jubileuszową, 25. edycję Międzynarodowego Festiwalu „Zilele Muzicii Noi”. Podczas przygotowań do tego ważnego wydarzenia zaprezentują się elbląskiej publiczności w koncercie pt. „W hołdzie ks. Jerzemu Popiełuszce” już 22 kwietnia.

Elbląskich kameralistów poprowadzi Paweł Kotla – światowej sławy dyrygent, kierownik artystyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej. Solistą będzie fagocista Arek Adamczyk - absolwent mistrzowskich studiów w Royal College of Music w Londynie. Artyści wykonają utwory, które 4 czerwca zagrają w Organ Hall - National center of chamber music w Mołdawii. W repertuarze koncertu oprócz koncertu fagotowego Andrzeja Panufnika napisanego na cześć ks. Jerzego Popiełuszki, znajdą się także trzy inne utwory rodzimych kompozytorów – perły polskiej muzyki połowy XX wieku. Pierwszą z nich jest napisany po wojnie przez Witolda Lutosławskiego cykl "Pięć melodii ludowych na zespół smyczkowy". Miniatury te opierają się na melodiach ludowych z różnych regionów Polski, a dzięki wysokim walorom artystycznym są efektownymi utworami estradowymi. Kolejny utwór to "Koncert na orkiestrę smyczkową" Grażyny Bacewicz uznawany powszechnie za najwybitniejsze dzieło w jej dorobku. Utwór uważany jest też za jeden z "najświetniejszych przejawów neoklasycyzmu w muzyce polskiej". Całości dopełni wykonanie Colas Breugnon suity w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową z fletem Tadeusza Bairda, która jest muzyczną ilustracją powieści Romaina Rollanda. Suita składa się z sześciu części i jest doskonałym przykładem stylizacji ludowej. Utwór ma subtelne brzmienie wynikające z zestawienia kameralnej orkiestry smyczkowej z fletem solowym. Ze względu na swą olbrzymią popularność suita zasługuje na miano hitu w całym dorobku kompozytora. W opinii krytyków jest to jeden z najlepszych utworów z nurtu działalności Bairda.
       Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
      
       Koncert pt. „W hołdzie ks. Jerzemu Popiełuszce” odbędzie się w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych 22 kwietnia, godz. 19.
       Bilety: 45 zł (normalny), 35 zł (ulgowy) do nabycia w Biurze Koncertowym EOK (Ratusz Staromiejski, Stary Rynek 25). Biuro czynne: pn.,śr., pt. w godz. 8 - 16 oraz wt. i czw. 10 - 18. Rezerwacja telefoniczna: 55 237 47 49 lub elektroniczna
       Otwarta próba generalna, godz. 12 - bilety: 10 zł
      
       Sponsor Strategiczny Mecenas Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Siemens Sp. z o.o.
       Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Grupa Energa
       Sponsorzy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik, Metal Expert Sp. z o.o. Sp. J, Noble Instruments, Toyota Knedler Sp. z o.o.
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej

      
Elbląska Orkiestra Kameralna
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama