UWAGA!

Skarby warmińskiej kapituły, nasze skarby

 Elbląg, Skarby warmińskiej kapituły, nasze skarby

Jak się wydaje, więcej osób odwiedza kościoły niż muzea – a w kościołach jest co oglądać. Kilkusetletnie obiekty i ich cenne wyposażenie to jedna z głównych atrakcji turystycznych i jeden z podstawowych elementów tożsamości naszego regionu. O tym dziedzictwie rozmawiano wczoraj na ogólnopolskiej konferencji naukowej z okazji 750-lecia warmińskiej kapituły katedralnej we Fromborku.

W salach zabytkowej kanonii św. Piotra spotkali się duchowni, przedstawiciele władz świeckich, naukowcy i konserwatorzy zabytków. Były wystąpienia na temat poszczególnych zabytków sztuki sakralnej, historii i dnia dzisiejszego kapituły. Do szczególnie ciekawych wątków należały te dotyczące np. kondycji współczesnej sztuki sakralnej i jakości przedmiotów, które obecnie zdobią wnętrza kościołów.
       Czym jest dziś sztuka sakralna, jakie są i jakie powinny być dzieła umieszczane w przestrzeni sacrum, w jaki sposób artysta może najlepiej oddać ideę pogłębienia wiary, połączenia ducha z materią – sprawdzą się tu wzorce figuratywne czy może abstrakcyjne? Czy wreszcie z części świątyni zniknie kicz i czy kościół może działać na rzecz edukacji artystycznej?
       O tych problemach mówiła dr Grażyna Kobrzeniecka z Muzeum Warmii i Mazur. Warto o nich dyskutować, bo sprawa dotyczy przecież rzeszy wiernych, którzy odwiedzają kościoły i – chcąc, nie chcąc – obcują z tym, co się w nich znajduje.
      
       Czytaj całość.
      

      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Gdy podróżuje po Polsce, to stwierdzam, że budowle sakralne i to co się w nich mieści stanowi namacalny dowód naszej ponad 1000 letniej państwowości i kultury chrześcijańskiej. Czasami spotykam jeszcze ślady działalności barbarzyńców którzy przez te lata też dawali o sobie znać. Ale duch wiary i polskości w bardzo wielu miejscach zaleczył już te rany. Myślę, że i w naszym mieście to widać, choć wielu zabytków, pałaców i budowli sakralnych bezpowrotnie zostało zniszczonych i to w wielu wypadkach z przyczyn ideologicznych, zakaz odbudowy, lub jak niektórzy twierdzą z ludzkiej głupoty i ciemnoty.
 • Dobrze, że chociaż Kosciól Katolicki potrafi dbac o tradycje i historie Polski, która na przestrzeni ostatnich 20 lat jest deformowana przez ukrytych agentów postkomunistycznych. A jesli chodzi o zabytki dziedzictwa polskiego to dobrze, ze sa one w rekach Kosciola, bo w innym przypadku juz dawno bylyby wywiezione, "skradzione", czy sprzedane na zachodzie. A mialo byc to wyzwolenie i wolnosc. Zakamuflowani komunistyczn agencii dalej fauszuja historie, malo tego jeszcze wplyneli na edukacje mlodych Polakow tak, ze robia im wode z muzgu. Sadze, że Polacy sa madrzy i nie dadza sie zwiesc blednym ideologiom, przekreslajacych ich piekna, choc trudna i bolesna historie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elblozanin(2010-09-11)
 • Kościół wielce jest zapobiegliwy, gdy chodzi o jakikolwiek majątek, ino nie bardzo rozumiem celu przekazywani wręcz latyfundiów temu właścicielowi wszak jest on powołany do szerzenia wiary i jej przyswajanie przez maluczkich a nie do eksplorowania licznych nieruchomości o charakterze daleko innym od religijnego. Czemu więc państwo kościół dopuściło do prawie kompletnej dewastacji zabytków i spuścizny historycznej terenów byłych Prus Wschodnich? Z głupoty, nieumiejętności, czy nie daj boże celowego działania?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2010-09-11)
Reklama