UWAGA!

Aparat dla Pawełka i Angeliki

Elbląg, Na zdjęciu: 11-letni Pawełek
Na zdjęciu: 11-letni Pawełek

- Gdy dzieje się coś pozytywnego dla naszych podopiecznych, staramy się o tym mówić i dziękować darczyńcom. Właśnie nadarzyła się okazja - mówi Anna Podhorodecka z elbląskiego hospicjum. Dzięki pomocy Fundacji im. Juliana Tuwima i Ireny Tuwim placówka otrzymała specjalistyczne urządzenie, zwane potocznie kaszlatorem. Obecnie z tego aparatu korzysta 2-letnia Angelika oraz 11-letni Pawełek.

W ubiegłym roku Hospicjum św. Jerzego im. dr A. Gabrysiak złożyło wniosek do Fundacji im. Juliana Tuwima i Ireny Tuwim z zapotrzebowaniem na specjalistyczne urządzenie, które rozpręża płuca i wywołuje odruch kaszlowy tzw. kaszlator. Jak twierdzi Anna Podhorecka, to wielkie wydarzenie dla placówki, gdyż ten sprzęt jest bardzo dobry i bardzo drogi, co sprawia, że niewiele hospicjów posiada takie urządzenie. W Polsce jest tylko jeden dystrybutor kaszlatora, co dodatkowo utrudnia jego zdobycie.
     - Elbląskie hospicjum służy pacjentom już ponad dwadzieścia lat - mówi Anna Podhorecka. - Jednak mimo najlepszej wiedzy i umiejętności zespołu hospicyjnego, bez odpowiedniego sprzętu nie dałoby się nieść profesjonalnej pomocy tak bardzo chorym osobom. Sprzęt specjalistyczny jest drogi więc wykorzystujemy każdą okazję do jego zdobycia. Niedawno, dzięki hojności Fundacji im. Juliana Tuwima i Ireny Tuwim (www.tuwim.org), zakupiliśmy aparat do nieinwazyjnego wspomagania usuwania wydzieliny z drzewa oskrzelowego, tzw. kaszlator, który służy małym pacjentom, zwiększając komfort ich bolesnego życia.
     - Dzieci wymagające naszej opieki mają osłabioną odporność, są szczególnie narażone na infekcje i nawet zwykła infekcja może skończyć się zapaleniem płuc - dodaje. - Zakupione urządzenie pomaga zapobiegać takim powikłaniom.
     Koszt aparatu to 22 250 zł, z czego 20 tys. zł hospicjum otrzymało w ramach realizacji III Akcji Charytatywnej od Fundacji im. Juliana Tuwima i Ireny Tuwim. Reszta pieniędzy pochodzi ze Stowarzyszenia na Rzecz Hospicjum Elbląskiego.
     Obecnie pracownicy hospicjum poszukują możliwości zakupienia samochodu do przewozu pacjentów.
Oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama