UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Żegnamy Janusza Charytoniuka

 
Elbląg, Janusz Charytoniuk
Janusz Charytoniuk (Fot. Mirosław Jurgielewicz, redaktor naczelny e-magazynu Kalumet.pl)

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Janusza Charytoniuka – historyka, regionalisty, wieloletniego pracownika Biblioteki Elbląskiej. Przypominamy postać tego zasłużonego elblążanina.

Janusz Charytoniuk (ur. w 1951 r. w Młynarach, zm. w 2019 r. w Elblągu) – historyk-archiwista, regionalista, publicysta. Ukończył historię na Uniwersytecie Gdańskim. Dyplom obronił w roku 1977 u prof. Stanisława Gierszewskiego. W latach 1986-2006 pracował w Bibliotece Elbląskiej (m. in. w Dziale Informacyjno-Bibliograficznym, Dziale zbiorów Naukowych i Dziale Badań Regionalnych i Zbiorów Zabytkowych). Z wielką pasją zajmował się popularyzacją wiedzy o regionie. Wiele artykułów i publikacji poświęcił Elblągowi i Młynarom. Publikował na łamach „ Rocznika Elbląskiego”, „Jednak Centrum”, „Regionów”, kwartalnika „Tygiel”, a także w prasie lokalnej. Pisywał także do czasopism ogólnopolskich tj. „Mówią wieki”, „Spotkania z zabytkami”. W roku 1998 założył czasopismo „Magazyn Historyczno-Krajoznawczy – Elbląg”, które redagował do roku 1999. Wspólnie z Januszem Hochleitnerem w roku 1998 wydał przewodnik po historii Elbląga dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych pt. „Elbląg – nasza mała ojczyzna”. Był miłośnikiem i „zbieraczem” legend Elbląga i okolic. W roku 1999 ukazały się drukiem „Legendy Ziemi Elbląskiej” w opracowaniu Janusza Charytoniuka. Prywatnie kolekcjoner zabytkowych fajek. Jego kolekcja należy do najciekawszych w kraju. Przed śmiercią zdążył przekazać Bibliotece Elbląskiej część swojej prywatnej kolekcji zbiorów niemieckojęzycznych z XIX-XX w. (wśród nich także dokumenty archiwalne). Elżbieta Lewandowska z Biblioteki Elbląskiej, która przez wiele lat pracowała z Januszem Charytoniukiem wspomina, że był ciepłym człowiekiem, bardzo lubianym także przez czytelników biblioteki. Władał świetnie językiem niemieckim, zajmował się opracowywaniem niemieckojęzycznych zabytkowych zbiorów Biblioteki Elbląskiej – dodaje.
      
       Źródło informacji o Januszu Charytoniuku:
       Ryszard Tomczyk, „Charytoniuk Janusz”, Regiony, 2000, nr 2/18, s. 18
       Leksykon Kultury Warmii i Mazur
       Dokumenty archiwalne Biblioteki Elbląskiej
      
       Informacja nt. pogrzebu (przekazana przez bliskich):
       czwartek, 11 lipca 2019 r., godz. 11 - msza św. w Parafii Wszystkich Świętych w Elblągu, ul. Agrykola 7
       po mszy św. pogrzeb na Cmentarzu Komunalnym Dębica
Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama