UWAGA!

Osiągnął znaczne oszczędności w paliwie (Głos z przeszłości, odc. 109)

Osiągnął znaczne oszczędności w paliwie (Głos z przeszłości, odc. 109)

2023-09-17 08:00

- W Elblągu przystąpiono do organizacji sieci wielobranżowych sklepów Miejskiego Handlu Detalicznego – pisała prasa w 1950 r.

Opowieści o Dąbrowie  (odc. 2,  lata powojenne)

Opowieści o Dąbrowie (odc. 2, lata powojenne)

2023-09-16 15:30

W poprzednim odcinku przybliżyłem historię szkoły w podelbląskiej Dąbrowie. Była ona tu bardzo potrzebna, bo w blisko 40 okolicznych gospodarstwach (w tym blisko 30 w samej Dąbrowie) żyły wielodzietne rodziny. Dziś opierając się na wspomnieniach emerytowanej nauczycielki tejże szkoły – Zofii Lisowskiej – i korzystając z dopowiedzeń kilku innych osób wspomnianych w posłowiu, opowiem o tym, czym trudzili się polscy gospodarze w okresie powojennym oraz przekażę inne ciekawe szczegóły z życia tutejszej społeczności tamtych dni. Z zawstydzeniem wyznaję, że zainteresowałem się tym dopiero po trzynastu latach, od kiedy tu zamieszkałem. Mam nadzieję, że to skromne opracowanie zachęci do ożywionej wymiany informacji na temat tej dawnej i tej najnowszej historii Dąbrowy.

Dawno temu w Elblągu… wzmożono kontrole na drogach

Dawno temu w Elblągu… wzmożono kontrole na drogach

2023-09-16 07:00

Często na ulicach i szosach w okolicy Elbląga dochodzi do wypadków z udziałem rowerzystów, którzy z dużą prędkością i nie używając dzwonka jeżdżą na odcinkach uczęszczanych przez spacerowiczów. Jak udało nam się dowiedzieć, na tych właśnie odcinkach wzmożono surową kontrolę policji z powiatu ziemskiego, by położyć kres niebezpiecznym zachowaniom niektórych rowerzystów - pisała elbląska prasa we wrześniu 1900 roku. O czym jeszcze pisała?

Architektura, wizerunek i tożsamość  (Śladami powojennego elbląskiego Nowego Miasta, odc. 2)

Architektura, wizerunek i tożsamość (Śladami powojennego elbląskiego Nowego Miasta, odc. 2)

2023-09-11 08:49

W pierwszym odcinku mojej opowieści przedstawiłem, jak doszło do i co zdeterminowało powojenną odbudowę elbląskiego Nowego Miasta, które od tego momentu zaczęto nazywać Śródmieściem. W tym odcinku przedstawię przykłady śródmiejskiej architektury socrealistycznej, opowiem o tym jaką rolę pełniła ta dzielnica w powojennym Elblągu do końca XX w., zadumam się nad jej obecnym stanem i poczynię refleksję na temat tożsamości współczesnego elblążanina.

“W służbie klasy robotniczej” (Głos z przeszłości, odc. 108)

“W służbie klasy robotniczej” (Głos z przeszłości, odc. 108)

2023-09-10 08:00

- W wyniku przeprowadzonych wyborów, przewodniczącą MRN Elbląga wybrano jednogłośnie tow. Henrykę Pękalską – pisała prasa w 1950 r.

Dawno temu w Elblągu…odbyła się próbna jazda automobilu

Dawno temu w Elblągu…odbyła się próbna jazda automobilu

2023-09-09 07:00

Wyprodukowany przez fabrykę pojazdów silnikowych i silników w Marienfelde koło Berlina na cele tutejszej centrali elektrycznej automobil przybył do Elbląga. Już wczoraj i dziś odbyły się jazdy próbne - pisała elbląska prasa we wrześniu 1900 roku. O czym jeszcze pisała?

Powiększyć kadry ludowej inteligencji (Głos z przeszłości, odc. 107)

Powiększyć kadry ludowej inteligencji (Głos z przeszłości, odc. 107)

2023-09-03 08:00

- W Państwowym Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym odbyły się egzaminy dojrzałości, do których przystąpiło 35 uczniów, wśród których wybili się na czołowe miejsca aktywiści ZMP. Potwierdzili oni w ten sposób, że można aktywnie pracować społecznie i być jednocześnie przodownikami w nauce - pisała o Elblągu prasa w 1950 r.

Publiczna Szkoła Powszechna w Dąbrowie - czy ktoś jeszcze pamięta?  (Opowieści o Dąbrowie, odc. 1)

Publiczna Szkoła Powszechna w Dąbrowie - czy ktoś jeszcze pamięta? (Opowieści o Dąbrowie, odc. 1)

2023-09-02 13:15

Polska Publiczna Szkoła Powszechna w podelbląskiej Dąbrowie została uruchomiona jako jednoklasowa już we wrześniu 1945 r. Mieściła się w wybudowanym na przełomie XIX i XX w. budynku z czerwonej cegły i krytym czerwoną dachówką, znajdującym się mniej więcej pośrodku historycznych granic wsi – dziś przy zjeździe w ulicę Olchową. Działała tu do roku 1972. Sam budynek przy ul. Królewieckiej 285 – obecnie objęty ochroną konserwatora zabytków - jest świadkiem ponad 120-letniej historii. Mieszkają w nim należący do najstarszych mieszkańców Dąbrowy - Zofia i Franciszek Lisowscy, którzy opowiedzieli mi o powojennej historii nie tylko szkoły w Dąbrowie, ale też samej miejscowości. Niniejszą publikacją otwieram cykl artykułów poświęconych powojennej historii Dąbrowy i jej mieszkańców, w tym zagadnieniom zupełnie współczesnym.

Dawno temu w Elblągu... żona pobiła męża

Dawno temu w Elblągu... żona pobiła męża

2023-09-02 07:00

Nie okazała się łagodną kobietą żona robotnika P. z ulicy Janowskiej (niem. Herrenstraße). Gdy mąż kobiety ostatniej nocy przyszedł trochę spóźniony do domu, po krótkim kazaniu, którego mąż nie przyjął ze zrozumieniem, tak mocno go pobiła, że ten ciężko ranny trafił do miejskiego szpitala - o tym pisała elbląska prasa w sierpniu 1900 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Śladami powojennego Nowego Miasta  (Koncepcja odbudowy Śródmieścia, odc. 1)

Śladami powojennego Nowego Miasta (Koncepcja odbudowy Śródmieścia, odc. 1)

2023-08-27 11:55

Elbląskie historyczne Stare i Nowe Miasto uległo zagładzie w czasie walk na przełomie stycznia i lutego 1945 roku. Z tej też przyczyny nazwał ktoś później Elbląg „Pompejami Północy”. Był to symboliczny kres pewnej epoki w historii naszego miasta, ale i początek nowej. Tematem przewodnim spaceru z cyklu „Sobota z Przewodnikiem PTTK” była powojenna koncepcja urbanistyczna oraz realizacja zabudowy tej dzielnicy miasta, które zyskało wówczas nazwę „Śródmieście I”. Spacer po odbudowanym z ruin wojennych polskim Nowym Mieście oraz opowieść o nim poprowadził Daniel Lewandowski. Była to również okazja do wymiany opinii na temat niekorzystnych zjawisk, jakim ta dzielnica podlega przez ostatnią dekadę. Zobacz zdjęcia ze spaceru.

"Podkreślano wysokie uświadomienie społeczeństwa elbląskiego" (Głos z przeszłości, odc. 106)

"Podkreślano wysokie uświadomienie społeczeństwa elbląskiego" (Głos z przeszłości, odc. 106)

2023-08-27 08:00

- Zespół taneczny cieszy się uznaniem nie tylko mieszkańców Elbląga, ale i ludności wiejskiej. Dobrze rozwija się także zespół sceniczny. Biblioteka świetlicowa dysponuje już ok. 200 tomami książek, które znajdują coraz więcej czytelników – pisała prasa o życiu kulturalnym w Zakładach Mechanicznych w 1950 r.

Dawno temu w Elblągu... Cesarska para odwiedziła Kadyny

Dawno temu w Elblągu... Cesarska para odwiedziła Kadyny

2023-08-26 07:00

Jak wiadomo, Jego Królewska Mość i jej Królewska Mość Cesarzowa przybędą wkrótce do Kadyn (niem. Cadinen). Cesarska para oczekiwana jest w Kadynach pod koniec września. Urzędnik odpowiedzialny za cesarskie stajnie był w ostatnich dniach w Kadynach, by wydać zarządzenia w sprawie ulokowania wozów i koni cesarskiej stajni. Z zarządzeń tych można wysnuć wniosek, że para cesarska zatrzyma się w Kadynach na dłużej - o tym pisała elbląska prasa w sierpniu 1900 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Wojciech Grott: Polacy się postawili, powiedzieli "nie"

Wojciech Grott: Polacy się postawili, powiedzieli "nie"

2023-08-25 07:00

- Można przypuszczać, że w takiej sytuacji Niemcy poczyniliby postępy dużo szybciej. Niemniej z uwagi na różne uwarunkowania w tym polityczne tamtych dni, Adolf Hitler podjął decyzję o nierozpoczynaniu działań zbrojnych 25 sierpnia i przełożeniu ich na 1 września. - mówi Wojciech Grott z Muzeum II Wojny Światowej. 25 sierpnia wojska niemieckie miały rozpocząć wojnę z Polską. Z gdańskim historykiem śledzimy najważniejsze wydarzenia poprzedzające wybuch wojny.

Gildia Kupców Żuławskich. Lakierki, kasety i frytki

Gildia Kupców Żuławskich. Lakierki, kasety i frytki

2023-08-20 11:01

Gdy w zeszłym miesiącu dzieliłem się swoimi wspomnieniami z ulicy Pawiej, zahaczyłem mimochodem o znajdującą się niedaleko popularną Gildię Kupców Żuławskich. Tym razem zapraszam do wspominek związanych właśnie z tym miejscem, dziś już nieistniejącym w takiej formie – kilka lat temu ustąpiło bowiem miejsca salonowi meblowemu.

"Upłynęły już trzy miesiące, a telefonu wciąż nie ma" (Głos z przeszłości, odc. 105)

"Upłynęły już trzy miesiące, a telefonu wciąż nie ma" (Głos z przeszłości, odc. 105)

2023-08-20 07:59

- Celem ułatwienia dojazdu do domów publiczności, przebywającej na ostatnich seansach filmowych, przez umożliwienie korzystania z tramwajów dziennych, kierownictwo kina Mars zmieniło godziny wyświetlania filmów - pisała o Elblągu prasa w 1950 r.

Ciąg dalszy wspomnień o zamechowskim Pałacyku  (odcinek 2)

Ciąg dalszy wspomnień o zamechowskim Pałacyku (odcinek 2)

2023-08-19 10:30

W pierwszym odcinku wspomnieniowej opowieści o zamechowskim „Pałacyku” przybliżyłem jego historię oraz bogatą działalność kulturalną, artystyczną i edukacyjną. W tym odcinku przedstawię ludzi, którzy tą instytucję tworzyli oraz udokumentowane dokonania jakie po sobie pozostawili. Odniosę się też do losów tej instytucji po 1990 r. aż do współczesności.

Dawno temu w Elblągu... zamknięto szkoły z powodu upału

Dawno temu w Elblągu... zamknięto szkoły z powodu upału

2023-08-19 07:00

Z powodu panującego dziś ogromnego upału o godz. 11 zawieszono dziś zajęcia we wszystkich szkołach - o tym pisała elbląska prasa w sierpniu 1900 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

"Prowadzi lekcje w godzinach najbardziej jej odpowiadających" (Głos z przeszłości, odc. 104)

"Prowadzi lekcje w godzinach najbardziej jej odpowiadających" (Głos z przeszłości, odc. 104)

2023-08-13 07:59

- Olbrzymia większość nauczycielstwa, pracującego w szkolnictwie wiejskim w pow. elbląskim, ofiarnie wykonuje swoje obowiązki i przyczynia się do podniesienia poziomu oświaty na wsi. Są jednak i wyjątki - pisała prasa w 1950 r.

Dawno temu w Elblągu... w "Tivoli" odbył się festyn letni

Dawno temu w Elblągu... w "Tivoli" odbył się festyn letni

2023-08-12 07:00

Braterstwo Czeladników Rzeźnickich organizowało dziś w "Tivoli" swój festyn letni. Najpierw ulicami miasta przeszedł pochód złożony z uczestników festynu. Na przedzie na koniu jechało trzech członków stowarzyszenia. Środkowy trzymał w ręku chorągiew stowarzyszenia. Zaraz za nimi ciągnął się pięknie przystrojony wóz z członkami kapeli Lammicha. Za nim podążali członkowie stowarzyszenia ze swoimi partnerkami - pisała elbląska prasa w sierpniu 1900 r.

"Ściągnięty barkas przyprowadzono do Kątów Rybackich" (Głos z przeszłości, odc. 103)

"Ściągnięty barkas przyprowadzono do Kątów Rybackich" (Głos z przeszłości, odc. 103)

2023-08-06 07:59

- Młodzież ZMP, pracująca w Zakładach Mechanicznych, bierze aktywny udział w walce o terminowe wykonanie planów i podniesienie jakości produkcji. Na specjalne wyróżnienie zasługuje młodzież zorganizowana w brygadach produkcyjnych – pisała prasa w 1950 r.

Sondaż portElu

Proszę czekaćCzekaj
Reklama