UWAGA!

W trosce o wygląd miasta

Na całej długości ul. Rycerskiej, a więc od gmachu poczty do ul. Janowskiej powstanie olbrzymi stały pas zieleni, będący jakby przedpolem Starego Miasta. Zasłaniać on będzie ruiny wypalonych domów, których ze względu na zabytkowy charakter i możliwość rekonstrukcji nie można rozebrać, informował Elbląski Głos Wybrzeża z 19 lutego 1957 r.

Z prawdziwą przyjemnością informujemy mieszkańców Elbląga, że uregulowanie i pogłębienie współpracy pomiędzy Zarządem Architektoniczno-Budowlanym a Miejskim Zarządem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przyniosło już pierwsze wyniki. Są nimi przygotowane plany zmierzające do poprawienia wyglądu estetycznego miasta. Co więcej – rozpoczęto już nawet realizację tych zamierzeń.
     Przy ul. 1 Maja, pomiędzy ul. Powrotną a Gołębią, urządzony zostanie zieleniec, który będzie naturalnym wejściem do parku Świerczewskiego. Obecnie trwają tam roboty przy usuwaniu gruzów i rozbiórce starych garaży, szpecących ten ładny fragment Elbląga. Wszystkie roboty wykonane będą w II kwartale br.
     Równocześnie prowadzone są poważne prace przy placu Słowiańskim, polegające na odgruzowaniu terenu i rozbieraniu starych fundamentów. W tym miejscu na całej długości ul. Rycerskiej, a więc od gmachu poczty do ul. Janowskiej powstanie olbrzymi stały pas zieleni, będący jakby przedpolem Starego Miasta. Zasłaniać on będzie ruiny wypalonych domów, których ze względu na zabytkowy charakter i możliwość rekonstrukcji nie można rozebrać.
     Dalszym upiększeniem miasta będzie urządzenie ogródka skalnego, który założony zostanie również przy pl. Słowiańskim, naprzeciwko gmachu Banku Inwestycyjnego. Znajdujące się tam niewielkie wzniesienie pokryte zostanie specjalnymi głazami, a następnie Zarząd Zieleni Miejskiej zasadzi rośliny skalne. Na wszystkich zieleńcach ustawione zostaną ławki.
     Ostatnią inwestycją w tej dziedzinie, zmierzającą do doprowadzenia miasta do estetycznego wyglądu, będzie uruchomienie fontanny, znajdującej się przy Pl. Słowiańskim, naprzeciwko hotelu robotniczego Zakładów Mechanicznych. Istniejąca tam stara fontanna ulegnie częściowej przebudowie i modernizacji. Pierwotną formę zachowa tylko dolna jej część – a więc schody i basen, natomiast usunięta zostanie cała secesyjna nadbudowa, której miejsce zajmie rzeźba wykonana przez elbląskiego artystę-rzeźbiarza Juliana Leńca.
     Prace te, wykonane jeszcze w ciągu br., zakończą porządkowanie śródmieścia, które przybierze estetyczny, miły dla oka wygląd.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Ja bardzo nie lubię artykułów z tej serii, bo zawsze zanim doczytam do końca zdążę pomyśleć, że w Elblągu budują/robią coś nowego. A tu takie rozczarowanie. :P
 • W tym wypadku nie ma jednak chyba czego żałować, bo co to za budowa - zieleniec, to tylko zakłamana komuna mogła nazwać tak rozbiórke maiasta że jest to budowa zieleńca.
 • I tak właśnie bezmyślnie z zemsty na Niemcach rozebrano naszą Starowkę i przepiękny ratusz na Pl. Słowiańskim. Mam nadzieję, że wladze kiedyś pomyślą o rekonstrukcji kamieniczek, o których mowa w artkule. Jak na razie znajdująsię tam parkingi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Anubis(2007-02-21)
Reklama