UWAGA!

Generał na dużym ekranie

Elbląg, Generał na dużym ekranie

W poniedziałek 26 października o godz. 18 w kinie Światowid odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Elbląg na dużym ekranie”. Tym razem pokazany zostanie najnowszy film Telewizji Elbląskiej pt. „Gen. Bolesław Nieczuja-Ostrowski – bohater naszych czasów”.

Generał Bolesław Nieczuja-Ostrowski, pseudonim „Tysiąc” oraz „Bolko”, to legendarny dowódca 106 Dywizji Piechoty Armii Krajowej, która w czasie II wojny światowej działała w okolicach Miechowa. Po wojnie wraz ze swoimi żołnierzami przeniósł się na ziemie odzyskane i zamieszkał w okolicach Elbląga, organizując niezwykle prężny ruch spółdzielczy. Został aresztowany przez UB i skazany na karę śmierci, był więziony w jednej celi z hitlerowskim generałem. Został uwolniony na fali odwilży roku 1956, rozpoczął wówczas pracę na rzecz swoich żołnierzy i ich rodzin. Jako gorliwy katolik szerzył kult Miłosierdzia Bożego. Dożył sędziwego wieku w szacunku i podziwie społeczeństwa. Zmarł w wieku 101 lat.
       Film dofinansowany jest z programu „Patriotyzm Jutra".
       - Ci wszyscy, którzy chcą się podzielić swoimi wspomnieniami, mogą przynosić na te projekcje pamiątki – fotografie Elbląga z minionych lat – mówi Justyna Kozłowska-Dyrla, rzecznik prasowy CSE „Światowid”. – Zostaną one zeskanowane, a następnie zwrócone właścicielom. Uzyskane w ten sposób materiały planujemy przedstawić na dużym ekranie, na jednym ze spotkań.
       Wstęp wolny. Wejściówki można odbierać w kasie CSE „Światowid”.
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Szacun dla generała. Pamiętam go z uroczystości nadania SP 15 imienia Armii Krajowej. Też chciałbym dożyć takiego wieku będąc w dobrej formie.
 • tiaaaa, ta sama pani co czciła bardzo jurija gagarina, zapałała wielkim uszanowaniem dla generała. .. .
 • Z tymi zdjeciami to ściema - powtarzanie tego co już zrobiono w Muzeum - przypominam wystawę i wspaniały katalog "Elblag i elblązanie w fotografii własnej. Lata czterdzieste, lata piędziesiąte". Po co dublowc?? Nie lepiej coś nowego, twórczego?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Skiner(2009-10-26)
 • ja mam masę pomysłów na filmy, pierwszy scenariusz za sobą i co?? zero pomocy. .. a chciałbym zrealizować kilka fajnych filmów, dać coś światu. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  o.borowski@wp.pl(2009-10-26)
Reklama