UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (wybrany wątek)
  • Z wyrazami szacunku dla dzieła pani Marii. Jeśli ktoś nie wie jak mogłoby wyglądać elbląskie Stare Miasto gdyby nie Jej determinacja (nie umniejszając zasług innych ludzi) to powinien obejrzeć Stare Miasto w pobliskim Malborku. Odbudowane w latach 60 według projektu arch. Szczepana Bauma, ,którego wspomina prof. Lubocka - Hoffmann Powstał tam w obrębie murów staromiejskich zespół szeregowych szarych bloków o nieco tylko urozmaiconych fasadach. Wśród nich aż dziwne co robią zaniedbane gotyckie budynki ratusza czy miejskiej bramy. Zamiast głównej ulicy miasta - trawnik między blokami. Zero życia, sklepów, ludzi. Tego na szczęście w Elblągu udało się uniknąć. Szkoda tylko, że zbyt mało jest rekonstrukcji. Mogłoby ich być więcej, zwłaszcza na Starym Rynku i Bednarskiej. (Bsp)
  • Dlaczego porownujesz do 3razy mniejszego Malborka? Miejmy ambicje, porownajmy do starowki w Gd, a to porownanie wypada juz duzo gorzej. A tlumaczenie, ze nie bylo wiadomo jak odbudowac jest po prostu smieszne.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    3
    Ferdek.Schichau(2023-05-22)
  • @Ferdek.Schichau - Nie porównywać Elbląga do 3x mniejszego Malborka ale do 3x większego, półmilionowego Gdańska już tak? Tu nie chodzi o wielkość miasta tylko o znaczenie historyczne obszaru staromiejskiego. Malbork zasługiwał na staranną odbudowę z racji chociażby sąsiedztwa zamku. Przy okazji, można jeszcze porównać elbląska retrowersje ze sposobem zabudowy innego historycznego i 3x większego miasta - Królewca. My naprawdę mamy szczęście! (Bsp)
  • Tak miejmy cel i do niego zmierzajmy, stad Gdansk jest tu dobrym przykladem. Masz racje znaczenie historyczne jest wazne. Elblag jako miasto krolewskie liczace okolo 10tys mieszkancow w XVIw, byl jednym z najwiekszych i najwazniejszych w I RP. Bogate miasto portowe, wielonarodowe w sumie panstwo-miasto z wlasna autonomia. Natomiast Krolewiec to inne sowieckie i postsowieckie, putinowskie realia. Polska mimo wszystko nie byla wcielona do ZSRR i jakies zreby suwerennosci posiadala. Stad analogia zupelnie nietrafiona z ta odbudowa Krolewca.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    1
    Ferdek.Schichau(2023-05-22)
  • Hehe, w sumie to te nowe domki nad Pregołą, którymi Ruscy się tak chwalą (a moim zdaniem to pseudohistoryczny kicz) na upartego można by nawet pod ten cały koncept retrowersji podciągnąć.
  • No raczej w żaden sposób domy na brzegu Pregoły w Królewcu retrowersją nie mogą być. Ale trzebaby przeczytać najpierw artykuł i zrozumieć czym jest retrowersja a dopiero potem silić się na wesołe komentarze
Reklama