UWAGA!

Wystawa „Z biegiem Wisły i Niemna”

2008-07-21
Aktualizowany 2008-07-31 22:08

Wernisaż odbędzie się 1 sierpnia o godz.16.00 w budynku Podzamcza. Wystawa przygotowana została w 2007 roku przez Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen (Niemcy). Jej trzon stanowi bogata kolekcja historycznych map i widoków miast od XVI do XIX wieku, podarowanych Centrum przez Hansa-Joachima Schachta.

Ekspozycja złożona jest z 66 zabytków pokazujących tereny dawnych Prus, Polski i krajów nadbałtyckich. Dzięki tej prezentacji poznajemy historię i geografię tych krain, a przy okazji podziwiamy piękno dawnej sztuki miedziorytniczej. Komentarze wybitnego historyka kartografii doktora Eckharda Jägera uzupełniają naszą wiedzę o mapach oraz ich twórcach, naświetlają tło historyczne i kulturowe.
     Najstarsze zabytki prezentowane na wystawie pochodzą z 2 połowy XVI stulecia. To dzieła sławnych kartografów Sebastiana Münstera, Heinricha Zella i Caspara Hennebergera. Główny trzon stanowią jednak mapy z XVII i XVIII wieku, opracowywane przez Matthäusa Meriana, Johanna Baptistę Homanna, Matthäusa Seuttera czy Johanna Friedricha Enderscha. Powstawały one w licznych pracowniach rytowników z Norymbergii, Augsburga, Amsterdamu, a także Paryża i Rzymu. Ekspozycję uzupełniają widoki miast pruskich - Gdańska, Królewca, Torunia, Elbląga oraz Malborka.
     
     Mówi kurator wystawy Kazimierz Arbart:
     
     Wszelkich informacji o wystawie udziela jej kurator, Pan Kazimierz Arbart tel.055 23 2 7273.
oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama