UWAGA!

Zawody w materii żywego słowa

W Młodzieżowym Domu Kultury trwa „Liga recytatorów”, czyli „mecze” recytatorskie uczniów szkół podstawowych oceniane przez ich rówieśników. Najbliższa rozgrywka żywego słowa odbędzie się w czwartek 18 maja o godz. 11 i 13.

„Liga recytatorów” skierowana jest do nauczycieli języka polskiego, a przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych. Istotą imprezy jest połączenie konkursu ze spotkaniem dyskusyjno-warsztatowym. Każda szkoła podstawowa wyłania reprezentację sześciu recytatorów, ekipy recytatorskie współzawodniczą ze sobą w systemie pucharowym (zwycięzca przechodzi do dalszego etapu).
     Podczas każdego spotkania Ligi rywalizują dwie szkoły wytypowane we wcześniejszym losowaniu, rozgrywanych jest sześć rund pomiędzy recytatorami z poszczególnych grup wiekowych. Po każdej rundzie zapada werdykt jury. Wygrywa ta ze szkół, której większa liczba recytatorów zyska aprobatę jurorów. Ciekawostką jest fakt, że recytacje, po złożonej przysiędze rzetelności, oceniają koleżanki i koledzy młodych aktorów.
     Zajęcia z żywego słowa w postaci konkursów, przeglądów i warsztatów organizowane są w Młodzieżowym Domu Kultury od wielu lat.
     - Recytacja, teatr są priorytetem naszej placówki - mówi Nina Dziwniel-Stępka, dyrektor MDK. - Kultura żywego słowa jest ważna szczególnie teraz, kiedy z językiem młodzieży nie jest najlepiej.
     „Liga recytatorów” jest szczególną propozycją, gdyż jej cel to nie tylko kultywowanie piękna języka polskiego, ale i wpojenie zasad współzawodnictwa oraz dyskusji. Nina Dziwniel-Stępka podkreśla, że konkurs ma prowokować do mówienia otwarcie o przeżyciach i odczuciach związanych ze sztuką recytacji, czyli pracą nad interpretacją i kulturą słowa.
     Rozgrywki recytatorów są świetną okazją do wspólnego spotkania najmłodszych recytatorów, ich kolegów - „kibiców”, nauczycieli, instruktorów i rodziców. Sprzyja temu formuła konkursu – ćwierć- i półfinały odbywają się w małym gronie.
     Rozgrywki żywego słowa można oglądać w Młodzieżowym Domu Kultury w każdy czwartek. Najlepsze ekipy recytatorów oraz ich „kibice” spotkają się na uroczystym finale w czerwcu.
     
KC
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama