UWAGA!

Grunwald 1410 - 2010

 Elbląg, Grunwald 1410 - 2010
(fot. nadesłane)

Bitwa grunwaldzka w fotografii, opatrzona sporą porcją historycznych informacji – to wszystko czytelnicy znajdą w folderze zatytułowanym „Grunwald 1410-2010”. Publikacja ukazała się w ramach realizowanego w CSE „Światowid” projektu „Grunwald dawniej i dziś”.

- Założenia projektu były ambitne – mówi Iwona Grajkowska z CSE „Światowid”. – Od początku bowiem postawiliśmy sobie za cel, że w jego ramach odbędą się nie tylko wydarzenia rozrywkowe (choć takie też zaplanowaliśmy – czyli festyn historyczny, pokazy plenerowe filmów na Polach Grunwaldzkich), ale przede wszystkim wydarzenia naukowe. Dlatego zaprosiliśmy na wykłady do Elbląga znanych historyków z uniwersytetów w Toruniu oraz Olsztynie. Owocem tych spotkań będzie publikacja naukowa, która już jest w druku. Katalog grunwaldzki to fotodokumentacja przebiegu uroczystości rocznicowych pod Grunwaldem. Zadbaliśmy jednak, by znalazły się w nim przystępnie napisane teksty autorstwa historyka, Radosława Bugowskiego.
       Głównym celem projektu było podkreślenie znaczenia bitwy pod Grunwaldem w procesie historycznym, który doprowadził do zawiązania Unii Lubelskiej.
       - Katalog jest kompilacją historycznych faktów i źródłowych tekstów dotyczących bitwy, łączących się w opowieść, co działo się 15 lipca 1410 roku na podgrunwaldzkich polach, wzbogaconą zdjęciami z tegorocznej inscenizacji – mówi Edyta Jasiukiewicz, która sprawowała opiekę merytoryczną nad folderem. – To pomysł na to, jak połączyć naukowe fakty z ciekawą formą.
       Czytelnik w folderze znajdzie też płytę DVD z materiałami filmowymi oraz radiowymi zrealizowanymi podczas obchodów 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem przez ekipę portalu kulturalnego Warmii i Mazur eswiatowid.pl.
       - Osoby, które są zainteresowane publikacją prosimy o kontakt mailowy (iwona.grajkowska@swiatowid.elblag.pl), katalogi wyślemy pocztą - wyjaśnia Iwona Grajkowska.
      
       Zrealizowano ze środków Narodowego Centrum Kultury oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
      
Anna Kleina, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama