UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Obchody 67. rocznicy Sprawy Elbląskiej

 
Elbląg, Obchody 67. rocznicy Sprawy Elbląskiej
fot. nadesłana

Witold Wróblewski prezydent Elbląga oraz Marek Pruszak przewodniczący Rady Miejskiej zapraszają mieszkańców 17 lipca (niedziela) do uczczenia pamięci ofiar stalinowskich prześladowań. O godz. 18 pod tablicą pamiątkową, znajdującą się przy Skwerze Ofiar Sprawy Elbląskiej, będzie okazja do złożenia kwiatów i zapalenia zniczy. Zaplanowano również przemówienia okolicznościowe.

67 lat temu, w nocy z 16 na 17 lipca wybuchł pożar w Zakładach Mechanicznych im. Gen. Świerczewskiego w Elblągu, który zapoczątkował wydarzenia nazywane „sprawą elbląską”. Po pożarze pod zarzutem sabotażu Urząd Bezpieczeństwa aresztował ponad 200 osób. Część aresztowanych nie miała żadnego związku z Zamechem, ich areszt miał charakter polityczny. Skazano trzydzieści jeden osób, w tym pięć na karę śmierci. Dwie osoby nie wyszły żywe z więzienia. Prześladowano około tysiąc osób. Był to najbardziej odczuwalny w Elblągu akt stalinowskiego terroru.
      
Łukasz Mierzejewski, Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
  • Nie było żadnej '' sprawy elbląskiej ". Był pożar w zakładzie największym w Elblągu i pod pretekstem szukana winnych tego pożaru UB uknuła perfidny plan, że jakoby pożar wywołali wrogowie państwa. Inspirowani przez wrogie państwu placówki wywiadowcze. To było oczywiście kłamstwo i w dodatku szyte grubymi nićmi. Ale w tamtych czasach wystarczył byle pretekst, aby prześladować i mordować porządnych ludzi. Na gruncie tych wydarzeń i braku jakiejkolwiek próby wyjaśnienia tamtych wydarzeń nasuwa się pytane - Dlaczego nie ukarano funkcjonariuszy aparatu represji i wszystkich winnych gehenny aresztowanych ? Było przecież tyle czasu na to, ale dla niektórych widocznie czas stoi w miejscu.
  • a dzisiaj jak się dzieje?
Reklama