
Trwa przebudowa ulic będących w ciągu dróg wojewódzkich nr 503 i 504. Zamykane są częściowo odcinki, a po remoncie najczęściej wyglądają już zupełnie inaczej. W wielu miejscach dochodzi do zmiany zasad ruchu drogowego. A kierowcy często jeżdżą na pamięć i nie stosują się do nowych znaków.
- Od czasu, gdy na ulicę Pocztową oraz Plac Słowiański powróciły tramwaje, wielu kierowców zaczęło się zastanawiać, kto tak naprawdę ma tam pierwszeństwo przejazdu - mówi sierż sztab. Maciej Krztoń z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. I dodaje: - Często dochodzi tam do groźnych i niebezpiecznych sytuacji. O ile sytuacja jest w miarę jasna na Placu Słowiańskim, gdyż w tym miejscu przebudowa niczego nie zmieniła i kierujący pamiętają, jakie zasady obowiązywały przed modernizacją "503", o tyle w miejscu dawnego skrzyżowania ul. Królewieckiej z Robotniczą i Pocztową sytuacja uległa radykalnej zmianie. Przed modernizacją drogi było tam skrzyżowanie, na którym dla tramwaju wyjeżdżającego z ulicy Królewieckiej obowiązywał znak ''ustąp pierwszeństwa'', a co za tym szło, pojazdy jadące ulicą Robotniczą miały ''przewagę'' nad pojazdem szynowym i przejeżdżały jako pierwsze. Teraz to tramwaj ma tam pierwszeństwo przejazdu. Zasady tu obowiązujące są takie same, jak na Placu Słowiańskim - kończy policjant z elbląskiej "drogówki".
Po zakończeniu prac modernizacyjnych miejscu w tym pojawi się sygnalizacja świetlna, która z pewnością ten problem rozwiąże. Jednak zanim to nastąpi, kierowcy powinni zwrócić baczniejszą uwagę na obowiązujące ograniczenie prędkości i na fakt, że to nie oni teraz mają pierwszeństwo przejazdu.
Sytuację w tym miejscu prawnie reguluje art. 25 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, który mówi:

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo - także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża.
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się również w razie przecinania się kierunków ruchu poza skrzyżowaniem.
Do tej pory na skrzyżowaniu ul. Królewieckiej z Robotniczą i Pocztową policjanci odnotowali, na szczęście, tylko jedno zdarzenie, którego przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu pojazdowi szynowemu. Gdyby nie rozwaga motorniczych, takich zdarzeń mogłoby być więcej. Apelujemy do wszystkich kierujących, aby zwiększali czujność i zachowywali szczególną ostrożność podczas przejeżdżania przez torowiska. Pamiętajmy, że tramwaj nie zatrzyma się tak szybko, jak samochód, a osoby jadące w wagonie nie mają pasów bezpieczeństwa i nie są w żaden sposób zabezpieczone przed upadkiem.