UWAGA!

Kto tu ma pierwszeństwo?

 
Elbląg, Kto tu ma pierwszeństwo?
Kto tu ma pierwszeństwo? (fot. Witold Sadowski)

Trwa przebudowa ulic będących w ciągu dróg wojewódzkich nr 503 i 504. Zamykane są częściowo odcinki, a po remoncie najczęściej wyglądają już zupełnie inaczej. W wielu miejscach dochodzi do zmiany zasad ruchu drogowego. A kierowcy często jeżdżą na pamięć i nie stosują się do nowych znaków.

Po sygnałach Czytelników o problemach w miejscach, gdzie jezdnie przecinają tory tramwajowe postanowiliśmy to sprawdzić. Jak się okazuje - najgroźniejszym miejscem jest skrzyżowanie ulic: Królewiecka, Robotnicza, Pocztowa. Trwa tam nadal przebudowa, a ruch pojazdów odbywa się jednym pasem ulicy - dwukierunkowo. Motorniczym wyjeżdżającym tramwajem z Królewieckiej w lewo, w ul. Pocztową, widoczność utrudnia stojąca kamienica. Jadąc od strony 1 Maja, przed skrzyżowaniem jest znak ograniczający prędkość pojazdów do 30 km/godz. Niestety, wielu kierowców go ignoruje.
       - Od czasu, gdy na ulicę Pocztową oraz Plac Słowiański powróciły tramwaje, wielu kierowców zaczęło się zastanawiać, kto tak naprawdę ma tam pierwszeństwo przejazdu - mówi sierż sztab. Maciej Krztoń z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. I dodaje: - Często dochodzi tam do groźnych i niebezpiecznych sytuacji. O ile sytuacja jest w miarę jasna na Placu Słowiańskim, gdyż w tym miejscu przebudowa niczego nie zmieniła i kierujący pamiętają, jakie zasady obowiązywały przed modernizacją "503", o tyle w miejscu dawnego skrzyżowania ul. Królewieckiej z Robotniczą i Pocztową sytuacja uległa radykalnej zmianie. Przed modernizacją drogi było tam skrzyżowanie, na którym dla tramwaju wyjeżdżającego z ulicy Królewieckiej obowiązywał znak ''ustąp pierwszeństwa'', a co za tym szło, pojazdy jadące ulicą Robotniczą miały ''przewagę'' nad pojazdem szynowym i przejeżdżały jako pierwsze. Teraz to tramwaj ma tam pierwszeństwo przejazdu. Zasady tu obowiązujące są takie same, jak na Placu Słowiańskim - kończy policjant z elbląskiej "drogówki".
       Po zakończeniu prac modernizacyjnych miejscu w tym pojawi się sygnalizacja świetlna, która z pewnością ten problem rozwiąże. Jednak zanim to nastąpi, kierowcy powinni zwrócić baczniejszą uwagę na obowiązujące ograniczenie prędkości i na fakt, że to nie oni teraz mają pierwszeństwo przejazdu.
       Sytuację w tym miejscu prawnie reguluje art. 25 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, który mówi:

  Elbląg, Niestety, wielu kierowców ignoruje znak ograniczający prędkość pojazdów do 30 km/h
Niestety, wielu kierowców ignoruje znak ograniczający prędkość pojazdów do 30 km/h (fot. WS)


       1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo - także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.
       2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża.
       3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się również w razie przecinania się kierunków ruchu poza skrzyżowaniem.
      
       Do tej pory na skrzyżowaniu ul. Królewieckiej z Robotniczą i Pocztową policjanci odnotowali, na szczęście, tylko jedno zdarzenie, którego przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu pojazdowi szynowemu. Gdyby nie rozwaga motorniczych, takich zdarzeń mogłoby być więcej. Apelujemy do wszystkich kierujących, aby zwiększali czujność i zachowywali szczególną ostrożność podczas przejeżdżania przez torowiska. Pamiętajmy, że tramwaj nie zatrzyma się tak szybko, jak samochód, a osoby jadące w wagonie nie mają pasów bezpieczeństwa i nie są w żaden sposób zabezpieczone przed upadkiem.
      

Witold Sadowski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Chyba większość tych kierowców ma kupione prawa jazdy, skoro nie wiedzą że w tym miejscu tramwaj ma pierwszeństwo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20
  10
  normalnykierowca(2014-04-15)
 • W Elblągu, głupi kierowca ma zawsze pierwszeństwo (jego zdaniem oczywiście) Są barany, którzy jadąc myślą, że są pojazdem uprzywilejowanym, ale są tylko głupcami niestety.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  3
  driver-for-gforce(2014-04-15)
 • Tramwaj wyjezdzajac z Pl. Słowiańskiego ustępuje pierszeństwa pojazdom jadącym ul Rycerska, dlaczego brak o tym w artykule? Oczywistym jest udzielenie pierszeństwa tramwajowi jadącemu ul Pocztową
 • Niektórzy są zdania, że przepisy są po to by je łamać. Ale do głowy im nie przychodzi, że życie jest tylko jedno i trzeba je szanować. Myślenie; " Bo mam najnowsze auto to jestem za***** i mam pierwszeństwo" . .. .żal mi ich. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  początkującykierowca(2014-04-15)
 • ludzie tramwaj wyjeżdzający z placu słowiańskiego jak i z ul. królewieckiej ma pierwszeństwo
 • tramwaj ma zawsze pierwszenstwo przejazdu. .. w czechach.
 • Czy nie łatwiej jest to oznakować porządnie? Światło dla pojazdu szynowego i po sprawie. Ale nie u nas lepiej komplikować i potem się spierać kto miał rację niż ułatwiać. No cóż Elbląg nie jest przyjazny dla swoich mieszkańców i to pod wieloma względami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  8
  uciec,aledokąd...?(2014-04-15)
 • W olsztynie tramwaje mają zawsze pierwszeństwo.
 • A czemu tramwaj ustepuje pierszenstwa??? Przeciez tam obowiazuje ta sama zasada co na wyjezdzie z Krolewieckiej. .. .
 • Ja tam zawsze zwalniam. .jak jestem przed torami. .. polecam. .. ale przed przejściem juz nie, bo nic mi się nie stanie. .Sarkazm. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Muzyk64(2014-04-15)
 • Budowali a zapomnieli zamontowac tzw chwilowe światło dla tramwaju które zapala sie gdy skręca tramwaj. Taki brak świateł jest na Ul. Królewieckiej i Placu Słowiańskim.
 • jesli nie jestem pewna kto ma pierwszeństwo, po prostu przepuszczam, a tramwaj większy i trudniej mu się zatrzymać:)
Reklama