[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Zadbaj o swoją przyszłość. Idź na wybory!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Lasy zamknięte, ale wyjątki są!

 
Elbląg, Do Bażantarni zakaz wstępu obowiązuje do odwołania,
Do Bażantarni zakaz wstępu obowiązuje do odwołania, fot. Anna Dembińska

Wiele kontrowersji wzbudziła decyzja Ministerstwa Środowiska o zamknięciu lasów. W Internecie krąży petycja o ponowne ich otwarcie, którą podpisały tysiące osób. Tymczasem są samorządy, które swoje lasy pozostawiły dla mieszkańców otwarte, należy do nich między innymi Olsztyn. A jak jest w Elblągu?

Niemal już od dwóch tygodni obowiązuje tymczasowy zakaz wstępu do lasów. Jednak na leśnej mapie Polski są jeszcze zielone azyle, które pozostają otwarte dla mieszkańców. Komunikat Ministerstwa Środowiska nie uwzględniał bowiem zakazu wejścia do lasów podległych samorządom. Tu decyzję pozostawił prezydentom miast i burmistrzom. W naszym województwie swój las miejski (1415 ha) pozostawił otwarty Olsztyn. 

- Nie obowiązuje zakaz wstępu do Lasu Miejskiego w Olsztynie, oczywiście mieszkańców obowiązują w nim wszystkie obostrzenia związane ze stanem pandemii na terenie kraju. To nie oznacza, że zachęcamy ludzi do opuszczania domów, jednak zakazu wstępu do Lasu Miejskiego w Olsztynie nie wprowadzamy - mówi Michał Koronowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie, który administruje tym terenem.

Zakazu wstępu do niektórych swoich lasów nie wprowadził również samorząd Krakowa, otwarcie lasów miejskich zapowiada w jednym z wywiadów prasowych prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Jednak nie dotyczy to Bażantarni, którą w części administruje również Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu.

- Zakaz wstępu obowiązuje tutaj do odwołania. Taką decyzję podjęto, a z komunikatem mogą mieszkańcy zapoznać się między innymi na stronie Zarządu Zieleni Miejskiej – mówi Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Na ten moment elbląski samorząd nie ma planów zmiany tej decyzji. 

Do tej pory petycję w Internecie przeciw zakazowi wstępu do lasu podpisało ponad 160 tys. osób.

- Uważamy, że decyzja o zakazie wstępu do lasu jest pochopna i wyrządzi dużo więcej szkody dla ludzkiego zdrowia niż potencjalne zarażenie się wirusem w przestrzeni leśnej. Obostrzenie o zachowaniu bezpiecznej odległości jest wystarczające. Ogromne obszary lasów w naszym kraju są najbezpieczniejszym miejscem w jakie może udać się człowiek w tym trudnym okresie, jednocześnie najłatwiej tam zachować zalecaną odległość. Spacer i kontakt z przyrodą jest konieczny do życia! Nie ma racjonalnych powodów, by przebywanie w lesie było bardziej niebezpieczne niż przebywanie w komunikacji publicznej, kościele, czy sklepie. Żądamy cofnięcia tego absurdalnego zakazu - czytamy w niej między innymi.

Ministerstwo Środowiska decyzję o zakazie wstępu do lasów przedłużyło do 19 kwietnia.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Jaka władza takie prawo . Nawet jeśli łamią konstytucje to zgodnie z prawem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  48 12
  Patole rządzą(2020-04-14)
 • Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  66 6
  Orwell(2020-04-14)
 • Po pandemii tak ,teraz nie. Przestrzegać prawa inaczej dotkliwe i konsekwentne kary .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 42
  WyłącznieWysokieKary(2020-04-14)
 • O kura . Usunęli mój wpis . Pierwsza była tvpis potem polsatpis a teraz portelpis .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 9
  Życie(2020-04-14)
 • Jeśli jeden z drugim nie rozumie co to zakaz wchodzenia do lasu i podpisuje petycję, bo chce mu się po lesie pochodzić i myśli, że to tylko za sprawą wirusa a nie rozumie, że lasy są suche to oznacza, że głupek pozostanie głupkiem a na to żadne lekarstwo mu nie pomoże !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  23 57
  waldek123(2020-04-14)
 • Prawo określa kiedy wprowadza się zakaz wejścia do lasu. Są to głownie przepisy związane z ochroną przeciwpożarową. Może jestem mało pojętny, ale czym różni się przestrzeń lasu od przestrzeni miejskiej ? W jednej i drugiej obowiązuje przecież ta sama zasada - ZACHOWAJ ZALECANY ODSTĘP OD INNEGO CZŁOWIEKA -w przypadku gdy widzisz że jest niezabezpieczony np. brak zakrycia nosa, ust ? Ścieżki leśne np. w Bażantarni są takiej samej szerokości jak chodniki, które i tak są za wąskie aby utrzymać dystans np. 1,5-2 m. Wydaje mi się że te zakazy są ustalane przez kogoś kto od wielu lat nie wychodzi z domu. To samo godziny dostepu do sklepu dla 65+ pomiedzy 10-12,skoro przed i po tych godzinach seniorzy mogą również robić zakupy !!! Wariatkowo !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  46 6
  (2020-04-14)
 • Masz rację- po twoim wpisie widać, że głupek pozostanie głupkiem i nic nie jest w stanie tego zmienić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14 5
  Sw(2020-04-14)
 • Kolejny absurd : taksowki - przypadkowe osoby przewożone w jednostce czasu np. w ciągu godziny, bez wygrodzenia części pasażerskiej od kierowcy kontra zakład fryzjerski, kosmetyczka która ma zawiesić działaność. Czy one się różnią ? Czy fryzjerka nie mogłaby wyznaczyć klientce określonej godziny spotkania i przyjąć klienta, po czym dokonać dezynfekcji powierzchni w zakładzie ? Czym zatem różni się autobus komunikacji miejskiej wiozący 15 osób od zakładu fryzjerskiego który w kubaturze znacznie wiekszej od autobusu, przy zachowaniu środków ostrożności np. maseczki przyjmie tylko 1 klienta ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  45 5
  (2020-04-14)
 • Prawo i zalecenia nie są dla wszystkich. Patrz ostatnie rajdy po cmentarzach prezesa i świty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  43 11
  (2020-04-14)
 • Jasne. Wszystko można. Chodzi tylko o to że komunikacja Musi funkcjonować-ekspedintki i pielęgniarki dojeżdżają do pracy. Nie muszę chyba tłumaczyć dlaczego. Natomiast jak kobieta nowej fryzury sobie nie zrobi to w zasadzie nic się nie stanie. No może będzie ciut brzydsza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 13
  (2020-04-14)
 • No właśnie czy nadleśnictwa wprowadziły stopnie zagrożenia pożarowego na jakimkolwiek obszarze będącym w ich gestii administracyjnej. Bażantarnia to chyba III kategoria lasu ! To tzw. las komunalny, nasz zarządca tak naprawdę chyba nie wie dlaczego wprowadził zakaz. Moze tak uzasadnienie faktyczne umieścić, ale takie szczegółowe np. że jak mieszkańcy pójdą na spacer to bedzie ich tam 1500 na każdy kilometr kwadratowy lasu, włączając w to wąwozy, koryto rzeczki ! Kto to policzy ? A parking jak to parking, pod blokiem mieszkalnym, marketem, cmentarzem też są parkingi ! Ludzie kiedy ta paranoja minie, kto tym steruje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  28 3
  (2020-04-14)
 • Brakuje tylko opasek na nóżkę w ramach elektronicznego nadzoru państwa nad obywatelem ! Już niedługo państwo polskie znowu będzie zmuszone do zaciągnięcia mega pożyczek, z czyjego skarbca ? Kto później będzie niewolnikiem finansowym ? Oczywiście że My wszyscy. Nie dopuśćmy do tego aby ktoś w Naszym imieniu zadłużył Nasze państwo. Nie zamrazajmy naszej, i tak słabej gospodarki !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  36 6
  (2020-04-14)
Reklama