UWAGA!

Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w banku!

 Elbląg, Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w banku!

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy czy innego dokumentu tożsamości to ogromny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Dziennie notuje się nawet kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem.

Zagubienie lub utrata któregokolwiek z dokumentów tożsamości może mieć przykre konsekwencje dla właściciela zwłaszcza, że sposobów na wykorzystanie cudzej tożsamości jest wiele i wciąż pojawiają się nowe. Dokumenty wykorzystywane są do wyłudzenia pożyczki, wynajęcia mieszkania, pokoju hotelowego, kradzieży wypożyczonego samochodu, zakładania fikcyjnych firm do wyłudzania kredytów, zwrotu podatków.
      
       W przypadku zgubienia lub kradzieży dokument należy:
       - Zastrzec je w placówce swojego banku. Jeśli ktoś nie posiada rachunku bankowego, powinien udać się do banku przyjmującego zastrzeżenia także od osób nie będących klientami danego banku.
       - Powiadomić Policję - tylko jeśli dokumenty zostały skradzione.
       - Zawiadomić gminę lub placówkę konsularną - w celu wyrobienia nowego dokumentu.
      
       Jakie dokumenty należy zastrzegać?
       - Wszystkie dokumenty potwierdzające tożsamość tj. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, książeczkę wojskową, karty płatnicze
       Wystarczające jest zgłoszenie dokumentu w jednym banku. Następnie dane te automatycznie zostaną przekazane do Centralnej Bazy Danych, a następnie rozesłane do wszystkich banków, operatorów sieci komórkowych oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z Systemu Dokumenty Zastrzeżone. Dokumenty można zastrzegać nie tylko osobiście. Większość banków przyjmuje telefoniczne zgłoszenia, część wprowadziła taką możliwość do bankowości elektronicznej. W sytuacji, kiedy ktoś spróbuje posłużyć się zastrzeżonym dokumentem, operacja zostanie zablokowana, a do wyjaśnienia sprawy wzywana jest Policja.
       Pamiętajmy, że samo zastrzeżenie dokumentu na Policji lub w gminie jest niewystarczające. Utracone dokumenty powinny być zastrzeżone również w banku. Powinni to zrobić wszyscy - niezależnie od tego, czy jesteśmy już klientami jakiegoś banku, czy też nigdy z usług bankowych nie korzystaliśmy.
       Codziennie kilkadziesiąt przypadków różnych prób dokonania wyłudzenia jest blokowanych. To pokazuje z jak poważnym problemem mamy do czynienia. Proceder ten oprócz Konsumentów i Banków coraz częściej dotyka także Przedsiębiorców: wypożyczalnie, biura obrotu nieruchomościami, firmy leasingowe, pośredników kredytowych itd.
      
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP w Elblągu

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Jak ktoś nie ma w planach brania kredytu, to nawet teraz można je zastrzec, pełno przypadków że ktoś podrobi z danymi dowód, a później to już za późno.
Reklama