UWAGA!

Historia okolic Elbląga: Od Długoboru do Gozdawy (odc. 197)

 Elbląg, Historia okolic Elbląga: Od Długoboru do Gozdawy (odc. 197)
(fot. Jagoda Bilicka, Nasze Miasto Nowy Dwór Gdański). Zdjęcie z 16.09.2019

W dzisiejszym odcinku naszego cyklu odwiedzamy miejscowości powiatu braniewskiego, elbląskiego i nowodworskiego. O ciekawostkach związanych z wsiami: Długobór, Gozdawa i Błudowo opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Długobór

To wieś położona obecnie w powiecie braniewskim, w gminie Płoskinia. Położona jest na Równinie Warmińskiej, w historycznej krainie Warmia. Lokowana w 1318 r. przez kapitułę warmińską na prawie chełmińskim, ale w dokumentach wymieniona była nieco wcześniej, bo już 1314 r. W końcu XVIII w. stała się wsią królewską. Wieś w dawnych czasach niszczona w czasie wojen polsko-krzyżackich czy też polsko-szwedzkich.

Szkoła istniała tu już w XIX w., jak również z po 1945 r. w czasach PRL-u istniał we wsi PGR, a także punkt felczerski. W XVIII wieku powstał też młyn. Do dzisiaj zachowały się dawne domy w tym zwane warmińskimi.

Kościół zaistniał wraz z lokacją wsi, bo dokument ten wspomina również o wyposażeniu świątyni. Ulegała ona kilkukrotnym zniszczeniom. Pierwszy raz odbudowano ją w 1581 r., nieco później, ale w tym samym wieku, dobudowano doń wieżę.

Kolejna odbudowa kościoła została przeprowadzona w 1689 r., wskutek działań wojsk szwedzkich. Kościół uszkodzeniu uległ także w czasie II wojny światowej, remontowano go w okresie 1946-1947. Remonty wieży przeprowadzono w latach 1880 i 1951. Sam zaś kościół remontowano bez związku ze zniszczeniami w latach 1927-1931.

Obecny kościół pw. św. Jana Chrzciciela posiada stare wyposażenie: najstarszym jest dzwon na wieży z 1601 r., ambona pochodzi z ok. połowy XVIII w., z tego samego okresu ołtarz główny, kropielnica, chrzcielnica, stalle i dwa konfesjonały, boczne ołtarze powstałe w lidzbarskim warsztacie Christiana Beniamina Schultza.

Z XIX w. są organy, prospekt organowy i chór. Monstrancja pochodzi z 1720 r., zabytkowa jest również kadzielnica - dzieło Jana Geese, złotnika z Olsztyna. Z tego samego okresu pochodzi kielich - dzieło Petera Rhode, złotnika z Gdańska. Elbląski złotnik Jan Gottlieb Pröll jest natomiast wykonawcą ampułek mszalnych.

Innymi zabytkami we wsi są: budynek plebanii z XVIII w, dawne budynki karczmy i szkoły z XIX w. oraz kapliczki z przełomu XIX-XX w.

Do 1945 r. wieś nazywano Langewalde, obecna nazwa nadana po 1945 r. jest spolszczeniem poprzedniej.

 

Błudowo

To wieś położona w powiecie elbląskim i gminie Młynary. W pobliżu wsi znajduje się wzgórze, na którym są ślady staropruskiej osady. Miejsce to nazywane jest Pogańskimi Szańcami.

Po raz pierwszy w źródłach pisanych wieś wymieniono w 1298 r., akt lokacyjny otrzymała w 1310 r., od początku XVI w. była własnością biskupstwa warmińskiego.

Pierwsza informacja o kościele pochodzi z 1402 r., następny kościół pobudowano w końcu XV w., przebudowany w 1703-1718 gruntownie zmienił wygląd i jest obecnie w stylu baroku, pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Obecne miano miejscowość otrzymała po 1945 r., do tego okresu nazywano ja Bludau.

 

Gozdawa

Jest to wieś położona obecnie w województwie pomorskim, w powiecie i gminie Nowy Dwór Gdański, na ternie Żuław Wiślanych. W XVII-XVIII w. podlegała administracyjnie komornictwu elbląskiemu, a w latach 1975-1998 tak jak i inne opisywane miejscowości województwu elbląskiemu. Obecną nazwę otrzymała po 1945 r, do tego czasu określana była jako Neustädterwald.

WyKa

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • MARECKI Wszystkie trzy miejscowości są łatwo osiągalne rowerem, chociaż w Gozdawie akwedukt jest nieco schowany marecky.bikestats.pl Długobór słynie z około 1 km odcinka bruku przez który nazywany jest Długobrukiem ;-), a Błudowo - jest ciekawe i tyle.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  MARECKI(2020-01-19)
 • O Gozdawie przewodnik PTTK powinien wiedzieć jedną ciekawą rzecz. Mianowicie znajduje się tam dom, który przypisuje się Peterowi Loewenowi - mało tego, że zbudował go dla siebie (w zasadzie jest to dom, który był niegdyś częścią zagrody typu Langhof). A jego zdjęcie, które pan załączył, nie dość, że nie jest przedwojenne, to wykonała je J. Bilicka dla portalu Nowy Dwór Gdański nasze miasto, było to całkiem niedawno. Po prostu wkleił pan cudze zdjęcie z innego portalu i nawet go nie podpisał. Redakcjo, może jakaś reakcja w temacie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  Przegiąłeś, gościu(2020-01-19)
 • a moim zdaniem redakcja ma wywalone - łamy zapełnione, a kto by tam prawa autorskie rozważał. Świadczy to tylko o redakcji, niestety.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Przykre(2020-01-24)
 • Proszę, proszę, jednak redakcja raczyła zareagować, czyżby odezwali się prawowici właściciele zdjęcia?
Reklama