UWAGA!

Historia okolic Elbląga: Od Gintro do Drewnowa (odc. 195)

Elbląg, Wiatrak w miejscowości Drewnowo (arch. Karola Wyszyńskiego)
Wiatrak w miejscowości Drewnowo (arch. Karola Wyszyńskiego)

Przez którą osadę przez ponad 100 lat biegła linia kolejowa? Przez którą wieś przepływa Młynica? Czyje nazwisko zostało spolszczone? Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK, zabiera nas na wycieczkę po dawnych terenach województwa elbląskiego. 

Gintro

Jest to osada położona obecnie w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim i gminie Stary Targ, nad rzeczką Struga Młyńska.

Powstała jako osada na potrzeby istniejącego tu folwarku. Był tu dwór z parkiem, zabudowania gospodarcze i czworaki. Dwór został przebudowany w latach 30. ubiegłego stulecia. Oprócz budynku dawnego dworu możemy obecnie oglądać kilka innych obiektów z minionego okresu oraz dawny park dworski.  

 Na początku XV w. właścicielem folwarku został Gunter von Gunter, a jego potomkowie spolszczyli nazwisko na Gintryńscy.

W 1773 r. folwark został założony na nowo, a przyczyną tego były jego zniszczenia spowodowane wojną we wcześniejszym okresie.

W XIX w. istniała tu mleczarnia, której właścicielem był Franciszek Donimirski.  W 1893 r. poprowadzono przez osadę linię kolejową łączącą Malbork z Małdytami, linia ta funkcjonowała do 2000 r.

Obecne miano to spolszczenie dawnych nazw używanych przed 1945 r.: Gunter, Guntere, a więc nawiązujących do nazwiska wspomnianego właściciela dawnego folwarku.

 

Mleczewo

Jest to osada również położona administracyjnie jak wyżej opisana miejscowość.

Także też została założona jako osada folwarczna, powstała w 1498 r. Jej właścicielami byli: Prus Milcze właściciel pobliskich Polaszek,  na które nadanie otrzymał w 1370 r., następnie jako dziedzica Mleczewa w 1490 r. wymienia się Olbrechta von Mletcz.

Wielu było później właścicieli folwarku byli to: Kalksteinowie, Brandtowie, Milewscy, von Zitzewitz, Goering, Uphagen, Orzelski i Szydłowski, Strembowski, Szeliskich, von Haiński, Ignacy Tolkemit.

Przez wieś przebiega od 1876 r. połączenie kolejowe łączące Malbork z Iławą, dawny budynek dworca został zburzony przy przebudowie linii kolejowej w 2012 r., a nowy powstał w rok później w innym miejscu. Istniała tu też stacja pocztowa i telefoniczna.    

Do atrakcji turystycznych zaliczamy dawny dwór z 1924 r., w którym jedno ze skrzydeł miało zostać zniszczone w 1945 r., dawne zabudowania gospodarcze i mieszkalne oraz kuźnię.

Obecna nazwa nadana po 1945 r. jest spolszczeniem jednej z poprzednich nazw i ma związek ze wspomnianym Prusem Milcze.  Do 1945 r. miejscowość nosiła nazwę Heinrode, Mletzewo, w poprzednim okresie określano ją też jako: Leczen, Loetzen, Mileczen, Mlietzen (1605), Mylecz, Mlecewo).

 

Jurkowice

Jest to wieś tak samo administracyjnie położona, jak dwie wyżej opisane. Przez wieś przepływa struga Młynica. W zasadzie podzielona jest na trzy części.

Powstała w XIII w. jako wieś chłopska inaczej określana jako włościańska. W 1641 r. otrzymała nowy akt lokacyjny (poprzedni zaginął) na prawie chełmińskim wystawiony przez starostę sztumskiego Zygmunta Guldenterna.

We wsi zachowało się kilka budynków z przełomu XIX-XX w.

Do 1945 r. miejscowość nazywano Georgensdorf, Georgenhof, a po 1945 r. otrzymała nazwę Jurkowice. 

 

Drewnowo

To miejscowość położona obecnie w województwie warmińsko-mazurskim. powiecie braniewskim i gminie Frombork

Lokowana była w XIII w. na prawie chełmińskim, po raz pierwszy wymieniona w źródłach pisanych w 1304 r. W XVIII w. występuje jako wieś królewska.

Obecna nazwa nadana po 1945 r. jest spolszczeniem danej Drewsdorf.

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Odcinek z dn. 29.XII. 2019 ma ten sam numer.
 • Jurkowice - i ani słowa o tym, że znalazła tu zastosowanie sztuczka inżynierska, polegająca na tym, że Kanał Młynówka, zwany dziś idiotycznie Kanałem Juranda (leci do Malborka, gdzie znajduje ujście w Nogacie), dzieło krzyżackiej myśli hydrotechnicznej, płynie specjalnym akweduktem nad innym ciekiem wodnym, zwanym Jurkowicką Strugą. Panie przewodniku, takie rzeczy wypadałoby wiedzieć, no, ale jak się nie wie, to się szuka i uczy, ZANIM się napisze tu innym o tej miejscowości. Bo te informacje, które tu się pojawiły, są ciekawe, jak gacie po fasolówce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  2
  Znowu bzdety(2020-01-05)
 • Referendum!!!!!
 • Zauważyłem, że komentarze w tej rubryce są ciekawsze od treści artykułów. Ale co mnie dziwi, to brak ustosunkowania się autora do tych komentarzy, którym w takiej sytuacji daję więcej wiary lub po prostu przedkładam ponad treść historyczną artykułu. Historyk zawsze powinien bronić swoich racji w oparciu o fakty historyczne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  przygodny czytelnik(2020-01-06)
 • Zabytek po wspaniałych wiatrakach to duze koło zębate drewniane podwieszone w sklepie w Jegłowniku, Jest co podziwiac to wspaniała sztuka wykonania
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  mi esz.E-ga(2020-01-07)
Reklama