UWAGA!

Historia okolic Elbląga: Od Kmiecina do Jazowej (odc. 198)

 Elbląg, Dom mieszkalny w Jazowej i most przed wojną
Dom mieszkalny w Jazowej i most przed wojną

W dzisiejszym odcinku naszego cyklu odwiedzamy dzisiaj miejscowości w gminie Nowy Dwór Gdański, która należała do województwa elbląskiego w latach 1975-98. O ciekawostkach związanych z wsiami: Kmiecin, Marynowy i Jazowa opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Kmiecin

Po raz pierwszy o miejscowości wspomniano jeszcze jako o niewielkiej osadzie w 1332 r. W 1412 r. mieszkańcy opuścili osadę wskutek zniszczeń po powodzi, ale w tym samym roku zbiegów sprowadzono z powrotem, by usunęli zniszczenia.

Kościół (obecnie katolicki pw. św. Jadwigi Królowej) jako budowla w stylu gotyckim powstał w 1344 r. W wyniku reformacji w 1564 roku został kościołem ewangelickim i takim pozostawał do końca II wojny światowej. Do świątyni w 1697 r. dobudowano drewnianą wieżę z podcieniem. Na zewnętrznych ścianach odsłonięto niedawno inskrypcje upamiętniające parafian poległych w I wojnie światowej.

Bezpośrednio po II wojnie światowej w świątyni mieściło się Regionalne Muzeum Ziemi Żuławskiej, przed nim ustawiono bramę z dworu w Jesiennej. W 1981 r. obiekt przekazano władzom kościelnym. Wewnątrz świątyni znajduje się ołtarz z XVII w., chór z okresu baroku oraz organy z XIX w.

Do 1945 r. wieś nosiła miano Fürstenau.

 

Marynowy

Jest to wieś lokowana przez wielkiego mistrza Wernera vom Orselna w 1321 r., pierwszym jej właścicielem był niejaki Mergenow. Do niedawna przez miejscowość przebiegało połączenie kolejowe Szymankowo – Nowy Staw – Nowy Dwór Gdański.

Istniejący tutaj kościół pw. św. Anny jest budynkiem murowanym pochodzącym z pierwszej połowy XIV w. Był dwukrotnie przebudowywany w pierwszej połowie XVII w. Drewnianą wieżę na wysokiej murowanej podmurówce kościół uzyskał w 1619 r.

W 1888 r. w Marynowach powstał także kościół ewangelicki, później jednak został rozebrany. W okolicy nieistniejącej świątyni znajdują się pozostałości dawnego cmentarza mennonickiego, założonego w połowie XVIII w.

W Marynowach zachowały się trzy domy podcieniowe. Pierwszy, z 1803 r., dla Johna Jacoba Ziemra wzniósł Poeter Loewen. Pocień wzniesiony jest na 10 drewnianych słupach. W 2012 r. przeszedł kapitalny remont i jest obecnie dostępny dla turystów.

Drugi z domów powstał rok później. Był przeznaczony dla Jacoba Dircksena, a pobudował go Hermann Hekker. Jego podcień wspiera się również na dziesięciu słupach. Trzeci dom pochodzi z 1773 r. W 1939 r. został przebudowany, jego podcień wsparty jest na sześciu slupach

Do 1945 r. wieś nosiła miano Marienau.

 

Jazowa

Wieś położona na lewym brzegu Nogatu, który w okresie istnienia Wolnego Miasta Gdańsk był rzeką graniczną pomiędzy nim a Rzeszą Niemiecką (Prusy Wschodnie). Miejscowość założona została przez mennonitów w pierwszej połowie XVII w.

Przez Jazową przebiega droga nr 7, po wybudowaniu ekspresowej „siódemki” ruch aut w Jazowej znacznie zmalał. Zanim powstał tutaj most (remontowany ostatnio w 2017 r.), na drugą stronę Nogatu przeprawiano się promem.

Do 1945 r. wieś nosiła miano Einlage.

 

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Idzie radny robert bieliński drogą obcięty na kojaka (wcześniej był roszpunką). Spotyka go burek karol. -Gdzie się ciebie tak stało? -W Jazowej -O w mordę, w życiu nie pójdę do Jazowej!
 • Kolejne opowieści słabej treści. Kiedy w końcu ten cykl zostanie zamknięty, bo czytać hadko! Autor ewidentnie nie potrafi oceniać ważności i wykorzystywać potencjału ciekawostkowego informacji. Przydałoby się napisać coś więcej o tym pięknym kościele w Marynowach, jego cmentarzu z ciekawymi nagrobkami. Nie wspominając o masie błędów i literówek ("Johna Jacoba Ziemra"zamiast Johana Jacoba Ziemera). I co to jest brama z "Jesiennej"? Wszystko to sprawia wrażenie wyrwanego na ślepo z informatorów turystycznych i połączonego z tym, co ostatnio się dzieje, ale bez jakiejkolwiek refleksji. Coraz częściej odnoszę wrażenie, że autor robi to za karę i w sposób sabotujący zleceniodawcę, czyli Portel. Hm, w sumie, kto wie?; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2
  0
  Czytam-bez-przyjemności(2020-01-26)
 • @Czytam-bez-przyjemności - Warto napisać o działalności opozycjonisty piastującego stanowisko władz powiatu elbląskiego, pracującego na co dzień w prężnie prosperującym zakładzie spełniającym normy środowiskowe nad Nogatem.
 • Nie ten dział chyba? Tutaj o historii się pisze. Kiepsko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0
  0
  Czytam-bez-przyjemności(2020-01-26)
Reklama