UWAGA!

„Najbliższe przedszkole znajduje się w odległości 2 km” (Głos z przeszłości, odc. 32)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 53, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 53, 1950 r.

- Władze miejskie i kierownictwa poszczególnych przedsiębiorstw, rozbudowując sieć przedszkoli w mieście, nie zwróciły dostatecznej uwagi na zagadnienie planowanego ich rozmieszczenia – pisała o Elblągu prasa w 1950 r.

Dziś w Głosie z przeszłości tematy robotnicze, trochę o złym rozlokowaniu przedszkoli w mieście i szybkie odwiedziny w majątku PGR w Nowakowie. Nie przedłużamy i zapraszamy na podróż w czasie.

 

Możliwości leczenia profilaktycznego dla robotników elbląskich

"Ubezpieczalnia Społeczna w Elblągu dysponuje w roku bieżącym 155 miejscami na leczenie profilaktyczne w ramach wczasów robotniczych. Robotnicy mogą korzystać z 14 najbardziej znanych uzdrowisk jak: Krynica, Cieplice, Duszniki, Szczawnica, Polanica itp. Wczasami w Lądku Zdroju, gdzie Ubezpieczalnia elbląska dysponuje 12 miejscami, powinni zainteresować się robotnicy, narażeni na zatrucie metalami, szczególnie ołowiem lub cynkiem, a więc przede wszystkim z Zakładów Mechanicznych i Warmińskiej Fabryki Wyrobów Metalowych. W Jastrzębiu-Zdroju mogą leczyć się robotnicy, którzy cierpią na reumatyzm i artretyzm, a więc przeważnie pracownicy zatrudnieni w przedsiębiorstwach robót kanalizacyjno-wodociągowych, lub melioracyjnych.

Turnus leczenia w ramach wczasów pracowniczych trwa 21 dni, a dla zagrożonych gruźlicą są 28-dniowe wczasy. Dla tej kategorii osób przeznaczono dwa domy wczasowe w Zakopanem, gdzie Elblągowi przydzielono 4 miejsca. Po powrocie z wczasów można otrzymać, jeśli zajdzie konieczność, dodatkowe zwolnienie lekarskie od pracy na przeciąg 7 dni.

Dotychczasowe, stosunkowo małe zainteresowanie ze strony pracowników fizycznych leczeniem zapobiegawczym, należy tłumaczyć brakiem zrozumienia korzyści z leczenia profilaktycznego i niedostateczną jego popularyzacją.

Wnioski wpływają przeważnie od pracowników umysłowych. Dla należytego postawienia sprawy leczenia sanarotyjnego w ramach wczasów robotniczych, konieczna jest ściślejsza współpraca Ubezpieczalni Społecznej i Związków Zawodowych".

 

Śladem robotników idą pracownicy umysłowi

"Do długofalowego współzawodnictwa w Zakładach Mechanicznych im. K. Świerczewskiego w Elblągu przyłączają się również i brygady pracowników umysłowych.

Brygada konstruktorów, z mężem zaufania ob. Świderskim na czele, zobowiązała się wykonać plan produkcyjny w okresie 6 miesięcy w 110 - 115 proc. Wydział zaopatrzenia uchwalił dotrzymać terminów dostawy materiałów dla poszczególnych wytwórni. Brygada obsługi mechanicznej, w skład której wchodzą ob. ob. Chendyński, Koniuszaniec, Feliks Salwach i Tadeusz Kuźma zobowiązała się podnieść kwartalne wykonanie norm ze 155 proc. do 165 proc. Do nowego współzawodnictwa dołącza się również młodzież. Brygada młodzieżowa ZMP-owca Karwackiego zobowiązała się wykonywać miesięczne plany br. w 160 proc".

 

Przedszkola powinny powstawać w dzielnicach roboczych

"Władze miejskie i kierownictwa poszczególnych przedsiębiorstw, rozbudowując sieć przedszkoli w mieście, nie zwróciły dostatecznej uwagi na zagadnienie planowanego ich rozmieszczenia. Przedszkola prowadzą przeważnie w śródmieściu, z krzywdą dla dzieci robotniczych, zamieszkałych na przedmieściach. Na skutek tego często matki z osiedli robotniczych muszą prowadzić swe dzieci, przed udaniem się do pracy, do przedszkoli oddalonych o 2 i więcej kilometrów. Przykładem upośledzonej pod tym względem dzielnicy jest osiedle przy ul. 22 Lipca, Świerkowej i Robotniczej. Najbliższe przedszkole znajduje się w odległości 2 km".

 

W zespole PGR w Nowakowie trzeba wybudować studnię

"Zespołowy majątek PGR w Nowakowie, w powiecie elbląskim, zatrudnia ok. 200 robotników rolnych. Robotnicy ci odczuwają dotychczas wiele bolączek. Jedną z nich jest brak studni, z której mogliby czerpać odpowiednią do użycia wodę. Sprawą tą dotychczas nie zainteresował się ani Zarząd Okręgowy PGR, ani Zw. Robotników Rolnych (…)".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 53, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama