UWAGA!

„Nie narażać ludzi pracy na stratę czasu” (Głos z przeszłości, odc. 8)

 
Elbląg, Głos Wybrzeża nr 14, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 14, 1950 r.

- W roku ub. w Elblągu odremontowano wiele domów mieszkalnych, które oddano do użytku ludziom pracy lub instytucjom użyteczności publicznej. Mieszkańcy nowych domów zbyt mało jednak wykazują troski o oddane do ich użytku obiekty – pisała prasa o Elblągu w 1950 r.

Zanim jednak przejdziemy do niszczenia budynków, wracamy do sprawy filmu edukacyjnego, który już pojawił się w naszym cyklu. W przeglądzie prasy sprzed 70 lat tym razem również kilka słów o walce z alkoholizmem czy wyczekiwanym otwarciu sklepu masarskiego. Wybierzemy się też za miasto. Zapraszamy!

 

Czas ludzi pracy należy szanować

„Wojewódzki Wydział Zdrowia zapowiedział na 12 bm. przybycie do Elbląga ekipy z filmem naukowym o chorobach wenerycznych. Film miał być wyświetlony z odpowiednią prelekcją, w sali ZKK, w której zebrało się o oznaczonej godzinie sporo robotników i pracowników.

Zebrani daremnie jednak oczekiwali na seans. Ekipa nie przybyła w ogóle, prawdopodobnie z powodu trudności komunikacyjnych. W takich wypadkach wydział zdrowia powinien był jednak zawiadomić o tym, że ekipa nie przybędzie i nie narażać ludzi pracy na stratę czasu”.

 

Apel Zarządu Miasta

"W roku ub. w Elblągu odremontowano wiele domów mieszkalnych, które oddano do użytku ludziom pracy lub instytucjom użyteczności publicznej. Mieszkańcy nowych domów zbyt mało jednak wykazują troski o oddane do ich użytku obiekty. W wielu wyremontowanych domach widać już zniszczone świeżo położone dachówki, powybijane nowo wstawione okna oraz uszkodzone drzwi wejściowe.

W związku z tym Zarząd Miejski apeluje do wszystkich mieszkańców o otoczenie odbudowanych obiektów opieką i uchronienie ich od niszczenia i uszkodzeń".

 

Walka z alkoholizmem

"W Wydziale Kulturalno-Oświatowym PRZZ odbędzie się w dniu 16 bm. o godz. 17 odprawa członków Powiatowego Komitetu do Walki z Alkoholizmem. Delegaci Komitetu złożą na zebraniu sprawozdanie z pracy w terenie oraz ustalony zostanie dalszy plan działalności Komitetu".

 

Uwaga kolporterzy

"Komitet Miejski PZPR zawiadamia, że 20 bm. o godz. 16 odbędzie się w świetlicy Komitetu przy ul. Mierosławskiego 5 zebranie wszystkich kolporterów prasy robotniczej. Stawiennictwo obowiązkowe".

 

Nowy sklep ESS

"Elbląska Spółdzielnia Spożywców otworzyła przy ul. Rokossowskiego 17 nowy sklep masarski. W tej części miasta brakowało dotychczas sklepu rzeźniczego sektora spółdzielczego".

 

Usprawnić dostawę sprzętu dla rybaków Zalewu Wiślanego

"Sprzęt rybacki, przeznaczony dla rybaków osiadłych wzdłuż Zalewu Wiślanego, nie zawsze dochodzi na czas do poszczególnych placówek rybackich. Z otrzymaniem sprzętu najwięcej trudności mają rybacy z Krynicy Morskiej, którzy niejednokrotnie wracają z Tolkmicka nie mogąc nic kupić. Morska Centrala Handlowa powinna usprawnić pracę swych placówek celem dania rybakom jak najwięcej możliwości zrealizowania rocznych planów połowów".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 14, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Co tydzień czekam na artykuł w tym dziale. Dziś w głowie pojawiło się pytanie o to jaką prasę będziecie cytować za 💯 lat. Jak wiadomo media pisopubliczne widzą świat inaczej niż normalni Polacy
 • @Marek kk - A kto to są ci "normalni Polacy", że niby wsteczne neoliberały ze swoim złodziejskim, imperialnym, kapitalistycznym, aspołecznym monopolem na prawdę? #śmichuWarte:)[Ciekawostka z dziejów nadwiślańskiego patriarchatu: Mediana przychodu lekarek - 13 tys. 900 zł, mediana przychodu lekarzy - 21 tys. 200 zł. ] #TaxTheRich 🚩 #PodatekProgresywny, #lewica, #zdrowie, #równość, #POkażLekarzuCoMaszWgarażu, #oligarchia, #burżuazja, #libki, #tusk Hashtagi: #SocjalizmWytyczaKierunekRozwojuLudzkosci
 • lubie. kefir. .. tak dla ścisłości nie jestem prawakiem, lewakiem, środakiem czy innym "akiem". Dla dopełnienia całości twojego wpisu cytat dot. przychodu w wiki: Pojęcia przychód nie należy mylić z takimi pojęciami jak: dochód, utarg, zysk. Wysokość przychodów przedsiębiorstwa nie odzwierciedla jego rzeczywistej sytuacji finansowej. Podstawowymi wskaźnikami oceny finansowej przedsiębiorstwa są przepływy finansowe w postaci wpływów i wydatków przedsiębiorstwa. Przychód w rachunkowości nie jest równoznaczny zgodnie z zasadą memoriałową z wpływem środków pieniężnych (choć może on być czasem tożsamy, np. przy sprzedaży gotówkowej), lecz przede wszystkim z powstaniem należności. W sprawozdaniu finansowym informacje o przychodach są prezentowane w rachunku zysków i strat (załącznik do UoR)i sprawozdaniu z całkowitych dochodów (według MSR). Ustawa o rachunkowości nie precyzuje kryteriów i momentu uznania przychodu w rachunku zysków i strat, szczegółowe wskazania na ten temat zawierają MSR 18 i 11.
 • @lubie.kefir - Normalni Polacy, to chyba tacy co samodzielnie myślą, a nie powielają przekazy dnia usłyszane w TVPIS.
 • @lubie.kefir - Panie Koliński punkt widzenia leży na wprost siedzenia. Gdybyś pan był ogarniętym przedsiębiorcą zauważyłbyś że opodatkowanie bogatych to zwykła bandyterka. Dlaczego ktoś kto tylko i wyłącznie swojej ciężkiej pracy zawdzięcza majątek ma płacić więcej i utrzymywać tych którzy od pokoleń żyją z nieróbstwa ? Wiesz jaka jest średnia wieku pielęgniarek w Polsce ? Gdyby zarabiały przyzwoicie żadna nie myślałby o wyjeździe do opieki nad niemieckim staruszkiem. Dobrze że komuchy nie są u władzy bo trzeba byłoby uciekać przed rządową grabieżą. A jeśli chodzi o parytet to uważam że kobiety powinny mieć równe zarobki pod warunkiem że będą równie dobre jak mężczyźni.
 • @jun - Tak dla ścisłości, to warto sobie w internetach najpierw sprawdzić o czym piszę, a dopiero POtem mędrkować i ściany tekstu nie na temat stawiać; [Dziennik publikuje wyniki analizy, którą przeprowadził Polski Instytut Ekonomiczny na podstawie danych Ministerstwa Finansów o podatkach za 2019 rok. Przychody obejmują wszystkie zarobki pracowników medycznych, niekoniecznie te związane z opieką zdrowotną. W każdym z zawodów o wiele lepiej zarabiają mężczyźni, a przeanalizowano obok lekarzy sytuację finansową fizjoterapeutów, pielęgniarek, położnych i dentystów. Największą dysproporcję zanotowano wśród lekarzy. Mediana przychodu lekarek – 13 tys. 900 zł – stanowi niecałe 66 proc. mediany przychodu lekarzy – 21 tys. 200 zł. Z analizy wynika, że przeciętne zarobki dentystów to 11 tys. 300 zł, diagnostów 6 tys. zł, położnych 5 tys. 700 zł, a fizjoterapeutów - 3 tys. 600 zł. Dziennik zwraca uwagę, że wyraźne różnice widać w podziale na płeć (mężczyźni zarabiają więcej), ale także w podziale na wiek. Zgodnie z przewidywaniami mniej zarabiają młodzi lekarze. Mediana zarobków tych przed 29.rokiem życia, czyli najczęściej przed specjalizacją, wynosiła ok. 9 tys. zł. Najlepszymi przychodami mogły się pochwalić osoby między 50 a 64 rokiem życia, które zarabiają mniej więcej 21 tys. 800 zł brutto miesięcznie. ] 🚩 #YesCannonsSlowMarket; Hashtagi: #TaxTheRich, #roszczeniowcy, #RasaPanow, #oligarchia
 • @Marek kk - Pokażcie mi obywatelu Marek jednego - JEDNEGO! - kapitalucha, któren dorobił się TYLKO i WYŁĄCZNIE dzięki SWOJEJ WŁASNEJ pracy (wygrani w totka tu się nie liczą:), a odszczekuję swoje postępowe poglądy i w poniedziałek z samego rana zakładam firmę i biorę kredyt! xd ZaPOminacie ewidentnie - ale to nic nowego w klasistowskiej, zdeprawowanej kapitalistycznem myśleniem po 1989 rok lib-Polsce - jeszcze o ludziach, którzy ten wasz przychód, dochód i zysk wypracowują, o POdatnikach, którzy fundują wam drogi, koleje, elektrownie, ochronę, środowisko działania, pół-darmową siłę roboczą nad Wisłą, bezpieczne granice etc. , o państwie, na którym żerujecie na miliardy, nie dając wiele w zamian. Tyle, że jako klasa POsiadająca a pazerna i egoistyczna uważacie w chciwości i zadufaniu swojem, że wam się to przecież należy, boście z lepszej, zarobaskiej gliny ulepieni. A figę z makiem, klasisty zafajdane - będziecie płacić sprawiedliwsze POdatki i już!:)🚩 #lewica, #postęp, #równość, #RiGCz Hashtagi: #TaxTheRich, #PodatekProgresywny, #RasaPanow, #wyzysk
 • lubie. kefir. .. coś Ci się zacięło w klawiaturze jeżeli chodzi o słowo "potem". Z tekstu załączonego z wiki wyraźnie wynika że przychód to nie dochód ! Proszę o czytanie ze zrozumieniem.
 • @lubie.kefir - Z tych danych wynika jasno, że trzeba było się uczyć.
 • @lubie.kefir - Towarzyszu napisałeś kiedyś coś własnymi słowami tak żebyś sam to rozumiał?
 • @lubie.kefir - Zapomniałeś, że aby dostać kredyt trzeba spełniać pewne warunki.
 • @lubie.kefir - W kopalni na przodku faceci zarabiają 100% więcej niż kobiety. Może tam wprowadzić parytety. Kobiety do kopalni. Okaże się dlaczego faceci zarabiają lepiej. Socjaliści chcieliby żeby wszyscy mieli po równo. Bardzo nieuczciwy podział. Kobiety pracują dużo mniej godzin i dlatego zarabiają mniej. Poza tym są dużo mniej dyspozycyjne ze względu na szeroko rozumiane "obowiązki domowe ". Chwała im za to
Reklama