UWAGA!

"Ożywić działalność organizacji kobiecych" (Głos z przeszłości, odc. 33)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 55, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 55, 1950 r.

- Na sześć gromad w gminie Gronowo istnieje tylko jedno koło Ligi Kobiet, które liczy zaledwie 13 członkiń – pisała prasa o regionie w 1950 r.

Tym razem w "Głosie z przeszłości", tuż po Dniu Kobiet, będzie trochę o potrzebie ożywienia działalności organizacji kobiecych. Zobaczymy też, co grano w kinach i na jakie konferencje, odczyty i kursy zaproszono elblążan ponad 70 lat temu...

 

Konferencja polonistów

"W gimnazjum ogólnokształcącym przy ul. Królewieckiej, Związek Nauczycielstwa Polskiego urządził konferencję powiatową polonistów wszystkich szkół elbląskich. Na konferencji został wygłoszony referat pt. Lektura w klasach starszych według metody marksistowskiej".

 

98 kierowników SOM ukończyło kurs szkoleniowy w Elblągu

"W Elblągu zakończył się kurs zorganizowany przez Centralę Spółdzielni Rolniczych S. Ch. Dla kierowników Spółdzielczych Ośrodków Maszynowych. W kursie, który odbywał się w Centralnej Szkole Administracji Rolniczej, uczestniczyło 98 słuchaczy.

Celem kursu, obok wyszkolenia ideologicznego, było zapoznanie słuchaczy z pracą organizacyjną w SOM i racjonalną eksploatacją maszyn rolniczych. Poza tym na poszczególnych wykładach zapoznano kursistów z osiągnięciami planu 3-letniego oraz omówiono założenia planu 6-letniego.

Uczestnicy kursu, między którymi znajdowała się też jedyna na Wybrzeżu kierowniczka SOM M. Kowalska z powiatu elbląskiego, otrzymali dyplomy".

 

Odczyt w Stow. Wolnej Myśli

"Stowarzyszenie Wolnej Myśli w Elblągu urządza w dniu 26 bm. o godz. 11 w sali Pow. Rady Zw. Zawodowych odczyt na temat "Historia i działalność papiestwa na polu społeczno-kulturalnym". Wstęp na odczyt wolny".

 

Ożywić działalność organizacji kobiecych w gminie Gronowo

"Na sześć gromad w gminie Gronowo istnieje tylko jedno koło Ligi Kobiet, które liczy zaledwie 13 członkiń. W gminie dotychczas nie ma ani jednego koła Gospodyń Wiejskich. Działalność koła Ligi Kobiet w Gronowie rozwija się wolno i nie obejmuje swym wpływem gospodyń wiejskich w innych gromadach.

W związku z Międzynarodowym Dniem Kobiet należy pomyśleć o zorganizowaniu kół Ligi Kobiet i kół Gospodyń Wiejskich również w innych gromadach tej gminy".

 

Kina

"Kino Bałtyk – Rajnis – film biograficzny produkcji radzieckiej

Kino Mars – Pan Nowak – komedia czeska"

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 55, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Ktos mi wyjasni o co chodzi z tymi kobietami. Bo tak czasem mysle ze sa wykorzystywane do odwracania uwagi spoleczenstwa od spraw istotnych (nie umiejszajac kobietom). Jak nie jakies marsze protesty itd aby tylko przykryc realna sytuacje w kraju. wyciaga sie co sie da na wierzch zeby przkryc zagluszyc to co nizej niewygodne w gaszczu informacji. Np zginal postrzelony blabla bla ktos tam a teraz pogoda bedzie cieplo. i tak samo na portelu. 150 artykułow a i tym ze 100 lat temu komus rower ukradli albo ze jakis warjat wpad do rowu i ze miasto rozprzedaja i do tego komentarze blokują. I jeszcze wykorzystuja do tego kobiety pewnie.
Reklama