UWAGA!

„Po dłuższej libacji z sołtysem...” (Głos z przeszłości, odc. 31)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 49, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 49, 1950 r.

- W gromadzie Dąbrowa, w powiecie elbląskim, wykryto ostatnio nowy fakt kumoterstwa bogaczy wiejskich, którzy wszelkimi siłami starają się przerzucić swe obowiązki na barki mało i średniorolnych chłopów – pisała prasa w 1950 roku...

W dzisiejszym odcinku „Głosu z przeszłości” trochę kwestii komunikacyjnych (ul. 3 Maja zdążyła się jak widać przeprowadzić). Odwiedzimy też Dąbrowę, gdzie „wykryto nowy fakt kumoterstwa bogaczy wiejskich”. Będą też wątki sportowe. Zapraszamy na podróż w czasie...

 

Naprawić nawierzchnię przejścia do ul. 3-go Maja

„W związku z nadejściem cieplejszych dni i odwilży mieszkańcy ulic Okrzei, Barona, Rechniewskiego oraz przyległych znaleźli się w poważnym kłopocie. Jedyne przejście, łączące te ulice z ul. 3 Maja, po której przebiega linia tramwajowa nr 1 tonie w błocie i jest nie do przebycia, szczególnie rano i wieczorem.

Naprawa przejścia nie wymaga dużych kosztów i nie stwarza specjalnych trudności. Należałoby tylko posypać ok. 50 metrów tłuczką ceglaną. Ludzie pracy mieszkający przy tej ulicy zwracają się do Zarządu Miejskiego o jak najszybsze naprawienie tego przejścia”.

 

Zamiast odrabiać szarwark bogacz wiejski przekupił sołtysa

„W gromadzie Dąbrowa, w powiecie elbląskim, wykryto ostatnio nowy fakt kumoterstwa bogaczy wiejskich, którzy wszelkimi siłami starają się przerzucić swe obowiązki na barki mało i średniorolnych chłopów.

Zamożny gospodarz tej gromady A.M. od dłuższego czasu nie wykonywał szarwarku i unikał pracy przy naprawie urządzeń drogowych i melioracyjnych gromady. Mimo wielokrotnych wewań M. nie stawiał się do pracy, licząc że sprawę tę „załatwi” z sołtysem S.W., z którym był w dobrej komitywie. Istotnie, sprawę udało się załatwić, choć nie na długo. Po dłuższej libacji z sołtysem M. otrzymał zaświadczenie o wykonaniu szarwarku. Machinacje te zostały jednak wykryte i bogacz wiejski będzie musiał odrobić należny szarwark. Sołtys W. został już usunięty ze stanowiska, a w najbliższym czasie będzie wykluczony i z Gminnej Rady Narodowej, której jest członkiem”.

 

Dar na TPD

„Dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Drzewnego ob. Ludwik Dzwonnik przekazał otrzymaną, za 3-letnią nieprzerwaną pracę, nagrodę w wysokości 5.000 zł na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Elblągu”.

 

Na zimowe mistrzostwa Polski

„Na tegoroczne mistrzostwa lekkoatletyczne Polski, które odbędą się w hali zimowej w Przemyślu, Elbląg wysłał ekipę najlepszych zawodników. W poszczególnych konkurencjach startować będą: Dusska, Warszewska, Szmalenberg i Tomaszewski – z Gimnazjum Ogólnokształcącego oraz Okoński, Cichy i Kozakiewicz – z Liceum Technicznego”.

 

Narada sportowców

„W dniu 19 bm. o godzinie 19 w sali konferencyjnej Komitetu Miejskiego PZPR odbędzie się pierwsza narada działaczy sportowych, wszystkich czynnych sportowców, przedstawicieli zarządów klubów, rad zakładowych, związków zawodowych, szkolnictwa i różnych instytucji.

Po części oficjalnej, w czasie której zostaną wygłoszone referaty na temat zagadnień kultury fizycznej i po dyskusji, odbędzie się wspólny obiad, a po nim seans filmowy w sali kina Bałtyk”.

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 49, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama