UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… za dużo dokładano do pieca

 
Elbląg, Spichrze nad rzeką Elbląg
Spichrze nad rzeką Elbląg

Wielu ludzi trzyma się takiej zasady, że jeżeli na dworze jest zimno, trzeba więcej dokładać do pieca, by w mieszkaniu było cieplej. Nic bardziej mylnego. W pokoju powinna panować stała temperatura, która nie powinna przekraczać 15 stopni Reaumura* lub 18 stopni Celsjusza...

Nieważne, czy na zewnątrz jest jeden, czy dziesięć stopni na plusie. Gdy przy dziesięciu stopniach na zewnątrz podwyższy się temperaturę pokojową do 20 stopni, odbije się to na naszym złym samopoczuciu lub skończy się przeziębieniem. W sypialni nie powinno być za ciepło, podobnie jak w salonie. Bardzo dobrze mówi o tym język ludowy, że jeszcze się nie zdarzyło, by ktoś zamarzł we własnym łóżku. Zdrowi ludzie mogą spokojnie spać w nieogrzewanym pokoju. Zaleca się także porządne wietrzenie ogrzewanych pokoi. Czyste powietrze grzeje najlepiej. (ET, czwartek, 22.10.1925 r.)
      
       * René Antoine Ferchault de Réaumur (1683-1757) – francuski fizyk i przyrodnik, pionier entomologii. Stworzył jedną ze skal termometrycznych nazwaną od jego nazwiska skalą Réaumura (obecnie rzadko stosowana) – Wikipedia.
      
       Co w nowego w kinie?
      
Miejskie kino przygotowało w swoim programie dwa wielkie szlagiery, które zaoferują kinomanom dwunastoodcinkową dawkę rozrywki. Pierwszy z nich noszący tytuł „Sabotaż” w bardzo interesujący sposób przedstawia walkę przemysłową. Sensacją kryminalną okazał się drugi szlagier pt. „Żelazna noc” (niem. „Die eiserne Nacht”). (ET, czwartek, 22.10.1925 r.)
      
       Odwiedzi nas Max Halbe
      
Do Elbląga przyjedzie pisarz Max Halbe*, który jest obecnie wszędzie bardzo poczytny. W ramach Niemieckiego Wieczoru, w niedzielę 25 października o godz. 20 w sali bankietowej realnego gimnazjum ten znany pisarz będzie czytał swoje utwory. Zachwyt, z jakim zostały przyjęte jego recytacje w innych miastach, może tylko oznaczać, że czeka nas dawka dobrej rozrywki, która pozwoli widzom na kilka godzin dobrej zabawy i oderwanie się od codziennych spraw. Będzie to z pewnością dobra pożywka dla naszego ducha. (ET, piątek, 23.10. 1925 r.)
      
       * Max Halbe (1865-1944) był niemieckim dramaturgiem i głównym przedstawicielem naturalizmu. Dzisiaj twórczość Halbego jest niemal zapomniana, a teatry niezwykle rzadko sięgają po jego sztuki. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Gdańska. Halbe urodził się w posiadłości rodzinnej Koźliny (niem. Güttland) w powiecie gdańskim. Po ukończeniu nauki w Gimnazjum Miejskim w Gdańsku w roku 1883 zaczął studiować prawo w Heidelbergu, a pracę doktorską obronił na Uniwersytecie Monachijskim w 1888 r. Jego nazwisko figurowało na Gottbegnadeten-Liste (Lista obdarzonych łaską Bożą), czyli 36-stronicowej liście najważniejszych artystów w III Rzeszy, ułożonej we wrześniu 1944 r. przez Josepha Goebbelsa i Adolfa Hitlera. To lista ludzi szczególnie ważnych dla kultury III Rzeszy i propagandy nazistowskiej, którzy byli wyłączeni spod obowiązku mobilizacyjnego. Łącznie znalazło się na niej 1041 artystów – architektów, dyrygentów, piosenkarzy, pisarzy i filmowców – Wikipedia.
      
       Występ wielkiego rosyjskiego artysty
      
Do naszego miasta z gościnnym występem przybędzie bardzo znana rosyjska orkiestra grająca na bałałajkach* z dyrygentem Georgiem Wassilieffem, którego dobrze pamiętamy z jego wcześniejszych, gościnnych występów w Elblągu. Muzycy zagrają dwukrotnie, w poniedziałek 26 października i we wtorek 27 października w sali resursy mieszczańskiej. Występ tej dwudziestoosobowej orkiestry, która może poszczycić się wieloma wspaniałymi występami w większych miastach w kraju i za granicą, będzie dla nas urozmaiceniem, tym bardziej, że wystąpią także dwaj tancerze rosyjskiej reprezentacji narodowej, specjalizujący się w tańcach ludowych: Anna Tscherny i Siergiej Dmitriewski. Ta fantastyczna orkiestra zagra tym razem zupełnie nowy, bardzo interesujący program, składający się z rosyjskich kompozycji, ale i nie tylko. W każdym razie wieczór ten oferuje melomanom kilka godzin muzyki na bardzo wysokim poziomie. Przedsprzedaż biletów w księgarni L. Saunier, właściciel C. Peicher. (ET, sobota, 24.10.1925 r.)
      
       * Bałałajka – rodzaj instrumentu muzycznego, który należy do rodziny gitar (strunowy, szarpany); ludowy instrument rosyjski i ukraiński. Posiada trójkątny korpus rezonansowy i trzy struny – Wikipedia.
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”. Zbiory tego pisma są niekompletne, stąd przeskok do 1929 roku.
      
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama