UWAGA!

Dawno temu w Elblągu…świętowano urodziny miejskiego radnego

 
Elbląg, Klub zakładowy browaru Englisch Brunnen
Klub zakładowy browaru Englisch Brunnen

12 września tego roku 85 lat skończy radny miejski pan Ziegler. Jest to jedna z najbardziej wybitnych osobistości w naszym mieście, która udziela się charytatywnie. Jubilat mimo swego zacnego wieku cieszy się wyśmienitą sprawnością.

Radca miejski Wilhelm Ziegler urodził się 12 września 1828 roku jako dziecko superintendenta Zieglera w kurorcie nadmorskim Schwarzort w okręgu Kłajpeda (niem. Memel - miasto na wybrzeżu Morza Bałtyckiego nad Zalewem Kurońskim, w zachodniej części Litwy, położone u ujścia rzeki Dangi do Zalewu Kurońskiego, połączone kanałem z ujściem rzeki Niemen – Wikipedia). Po skończeniu gimnazjum w Tylży (obecnie Sowieck, do 1946 roku niem. Tilsit, pol. Tylża - miasto w obwodzie kaliningradzkim w Rosji – Wikipedia) poświęcił się pracy w gospodarstwie. W roku 1883 przybył jako rentier do Elbląga i zamieszkiwał dom przy ulicy Królewieckiej 16 (niem. Königsberger Straße), który sprzedał później radcy tajnemu Ziese. Krótko po przeprowadzce do Elbląga pan Ziegler poświęcił się pracy dla najuboższych i chorych. Był członkiem przeróżnych organizacji charytatywnych, a każdy kto zapukał do jego drzwi, rzadko opuszczał dom bez podarku. Od roku 1885 obejmował zaszczytne stanowiska w naszym mieście. Został zwierzchnikiem szpitala „Pestbude” oraz kierownikiem szkoły ludowej dla dziewcząt. Z racji jego ogromnego zaangażowania oraz zapału, z jakim oddawał się swoim obowiązkom, elbląski zarząd miasta wybrał go 19 marca 1886 roku członkiem magistratu. W taki sposób zakres jego szlachetnej działalności poszerzył się, a wraz z nim wzrastało zaufanie do jego osoby. Jego praca na rzecz miasta Elbląga była wielokrotnie nagradzana. Już przed wieloma laty został odznaczony Orderem Czerwonego Orła Czwartej Klasy [Order Czerwonego Orła (niem. Der Rote Adlerorden) – cywilne i wojskowe odznaczenie niemieckie, ustanowione przez margrabiego Jerzego Wilhelma von Bayreuth w 1705. W 1792 przejęte przez Królestwo Prus, był drugim najwyższym wśród pruskich orderów. – Wikipedia], a krótko po tym Orderem Korony Trzeciej Klasy [Królewski Pruski Order Korony (niem. Königlicher Preußischer Kronenorden) był do roku 1901 obok Orderu Czerwonego Orła na drugim miejscu w hierarchii odznaczeń cywilnych i wojskowych monarchii pruskiej. Po ustanowieniu Orderu Zasług Korony Pruskiej znalazł się na trzecim miejscu – Wikipedia]. Z uwagi na jego niebywałe osiągnięcia zarząd miasta mianował go 12 września 1908 roku najstarszym członkiem rady miasta. Z powodu podeszłego wieku radca miejski Ziegler musiał jakiś czas temu zrezygnować z kilku swoich zajęć. Mimo to do dziś zarządza jeszcze fundacją Rudolfa Maasa i fundacją Roberta Friese. Poza tym zarządza także siedzibą Adolfsheim, która daje zakwaterowanie dla urlopowiczów. Oprócz tego zajmuje się zarządzaniem fundacją rodzeństwa Nitschmannów oraz pomocą dla kobiet. Podlega mu także cały system położnictwa i system związkowy. [...]. Miejmy nadzieję, że przed panem Zieglerem jeszcze długie, beztroskie życie, które umożliwi mu dalszą pracę na rzecz akcji charytatywnych (ENN, niedziela, 17.08.1913 r.).
      
       Tęcza wieczorową porą
       Bardzo rzadkie zjawisko można było wczoraj późnym wieczorem zaobserwować na naszym niebie. Na północnym zachodzie na niebie widniała bowiem wspaniała tęcza. Jej kolory rysowały się bardzo wyraziście na zachmurzonym niebie (ENN, poniedziałek, 18.08.1913r.).
      
       Pożar w Fiszewie
       W czwartek wieczorem zauważono od strony południowozachodniej rozprzestrzeniający się ogień. Początkowo myślano, że sieje on spustoszenie w miejscowości Zwierzno (niem. Thiergart). Ogień jednak pochodził z miejscowości Fiszewo (niem. Fischau) niedaleko Starego Pola (niem. Altfelde). Spłonęła tam stodoła właściciela ziemskiego Behrendt’a wraz z jej zawartością: zbożem, słomą i zapasami żywności. Behrendt kupił niedawno posiadłość od jej wcześniejszego właściciela Wannowa. Pozostałe budynki tej wielkiej posiadłości zostały oszczędzone przed zniszczeniem (ENN, sobota, 23.08.1913 r.).
      
       Sukces elbląskiego artysty
       W Sopocie (niem. Zoppot) można obejrzeć obecnie wystawę zorganizowaną przez Związek Gdańskich Artystów, na której swoje prace prezentują miejscowi artyści. Spora część dzieł naszych elbląskich artystów została zakupiona. A wśród nich obraz „Vilmeński motyw” (niem. „Motiv von Vilm”) [Vilm - (pol. hist. Ilmo) – niewielka wyspa w Zatoce Greifswaldzkiej u południowo-wschodnich wybrzeży Rugii (Niemcy, Meklemburgia-Pomorze Przednie, powiat Rügen). Oddalona jest o ok. 1 km od położonej na Rugii miejscowości wypoczynkowej i kąpieliska Lauterbach – Wikipedia] autorstwa A. Barmwoldt’a z Elbląga. Pan Barmwoldt jest jak wiadomo nauczycielem w szkole zawodowej. Wspominaliśmy już o jego dziełach z okazji tegorocznej wystawy, która miała miejsce w naszym mieście (ENN, niedziela, 24.08.1913 r.).
      
       Zwiedzanie browaru Angielski Zdrój
       Dziewczęta ze szkoły handlowej i zawodowej pod opieką profesora Bandowa złożyły w naszym browarze Angielski Zdrój (niem. Englisch Brunnen) bardzo pouczającą wizytę [Browar w Elblągu - zakład został założony w 1872 jako Elbinger Aktien-Brauerei (Towarzystwo Akcyjne Browar Elbląski). W 1880 browar został przejęty przez spółkę Brauerei English Brunnen (Browar Angielski Zdrój), która pod tą nazwą produkowała piwo w Elblągu do 1945. W okresie poprzedzającym I wojnę światową zakład stał się na tyle znaczącym producentem w Niemczech, że od 1900 był oficjalnym dostawcą piwa na dwór cesarza Wilhelma II Hohenzollerna – Wikipedia]. Dyrektor browaru Adischkewitz i browarnik Günthert z radością wzięli na siebie obowiązek oprowadzenia uczennic po browarze oraz z taką samą uprzejmością opowiadali o nim. Ich objaśnienia były bardzo szczegółowe i klarowne. Szczególnie zdumiewające były nowe technologiczne zastosowania, które były poddane należytej higienie. Ta nowoczesna technika przykuła szczególnie mocno zainteresowanie zabranych. Nie tylko bowiem dba się tutaj o smak napoju, ale także o jego nieskazitelną czystość. Automatyczne czyszczenie beczek, wypełnianie beczek […] dają temu świadectwo. To jakże pouczające doświadczenie zwieńczył odświeżający poczęstunek w postaci niezbyt mocnych wyrobów z browaru Angielski Zdrój zakąszanych pysznymi bułeczkami oraz wręczenie pamiątkowego biuletynu o Angielskim Zdroju (ENN, poniedziałek, 25.08.1913 r.).
      
       ***
       W tym roku publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1913 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś wiadomości z sierpnia 1913. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
tłum. dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • pisząc takie bzdety port. el promuje hegemonię niemiecką. Tu jest Polska póki my żyjemy.
  • Owszem, tu jest Polska, co nie znaczy że historia zaczęła się w 1945.Stosując się do zdania poprzednika polsike ślady na Litwie, Ukrainie (chćby Lwów) nakleży okryć milczenuiem, a cmentarz Orląt Lwowskich czy w Katyniu zaorać.
  • jak dlugo portel będzie promowal niemieckie lizusostwo?Wywalcie z emisji ten folksdojczowy artykul.
Reklama